UncategorizedYemekhane Dolabı | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Kasım 10, 2021by admin0

Yemekhane Dolabı

 

Yemekhane dolabı, endüstriyel mutfak dolabı modelleri içerisinde farklılıklar gösterir. Turizm ve hizmet sektöründe bulunan bu modeller paslanmaz çelikten imal edilir. Aynı zamanda Uzun sürede Kullanıma uygun olarak üretilmektedir. Yemekhane dolabı da bahsi geçen endüstriyel mutfak dolabı modelleri arasında yer alır. Turizm ve hizmet sektörünün sürekli yoğun olması bu alanlarda, özellikle mutfakta, endüstriyel ürünlerin kullanılmasını zorunlu hale getirir. Endüstriyel mutfak dolapları, bu tür işletmelerin olmazsa olmazları arasında yer alır. Çünkü yemek sektörü oldukça aktif bir alandır. Yemek sektöründe mutfağı korumak, kaliteyi korumak anlamına gelir. Kaliteyi korumak ise tüm işletmelerin önceliği halindedir. Otel ve kafelerde mutfaklar korunaklı alanlarda yer alır. Yemekhane dolapları, hazırlanmış olan yemeklerin bozulmaması ve sıcaklıklarını kaybetmemeleri adına kullanılabilecek en iyi üründür. Var olan ekipmanların genellikle endüstri yani sanayi tipi ekipmanlar olması gerekir.

Endüstriyel mutfak tezgahı kullanımı, bu tür geniş mutfaklarda adeta zaruridir. Farklı modelleri bulunan bu ürünler, kullanım alanlarına göre çeşitli faydalar sağlarlar.  İşletme mutfaklarında hijyen, saklama ve servis kuralları oldukça katı ve titizdir. Daha hızlı servis imkanı sağlayan ürünler, mutfaklarda sıklıkla kullanılır.

Endüstriyel mutfak dolapları farklı firmalardan temin edilebilir. Temin edilen mutfak dolaplarının kalite sistem belgesine sahip olması gerekir. Aynı zamanda, özgün tasarımlı olması ve yenilik niteliği taşıması gerekir. işletmeler için en kaliteli ürünler genellikle mutfak tiplerine en uygun olan ürünlerdir.

Endüstriyel Mutfak

 

Büyük ölçekli mutfaklarda tercih edilen mutfak tiplerine endüstriyel mutfak ismi verilir. Genellikle sabah ve akşam yemeklerinde yoğun olarak davet içerikli yemek menüleri hazırlayan işletmeler endüstriyel mutfak tiplerini tercih eder. Bu tip mutfaklar otellerde kafelerde ve restoranlarda sıklıkla karşımıza çıkar. Endüstriyel mutfaklarda çalışan aşçı ve mutfak görevlileri alanında uzman ve yetki kişiler olmalıdır. Aksi takdirde bu tip mutfaklarda bulunan ürünleri kullanmaları zorlaşır.

Endüstriyel mutfaklarda bulunan yemekhane dolabı ve diğer ürünlerin tümünün kullanma kılavuzlarına hakim olunması gerekir. Sanayi tipi mutfaklarda deneyimsiz ve işi öğrenmek istemeyen kişilerin çalışması mutfaktaki işleyişi önemli ölçüde durdurur.  Bu durum yemek ve servislerin aksamasına neden olur. Mutfaktaki sorumluluk genel olarak aşçıbaşına aittir. Mutfak personeli geniş ve çalışabileceği bir alan bulduğunda daha kaliteli bir hizmet sunar. Aynı zamanda yemekler daha lezzetli olur .Bu tip mekanlarda yemekhane dolabı kullanılması, mutfak personelinin daha düzenli ve derli toplu bir alanda çalışmasına imkan sunar.

Endüstriyel mutfak bataryası kullanımı da sanayi tipi mutfaklarda düzeni sağlayan noktalar arasında yer alır. Bu tür alanlarda iş kolaylaştıran ürünlerden yardım alınması, mutfaktaki işi önemli ölçüde kolaylaştırır. Otellerde yer alan mutfak planları, her zaman büyük ve geniştir. Endüstriyel mutfak tasarımlarında geniş planlı alanlar baz alınır. Bu tür mutfaklar hacmi büyük olan otellerde ve restoranlarda tercih edilir. Sistematik şekilde yemek pişirilen ve servis yapılan alanları olan bu tip mekanlar, orta ve küçük ölçekli değil daha çok büyük alanlardır. Pansiyon tipi konaklama yerlerine özgü olan bazı mutfaklarda bu tip mutfaklar alanında değerlendirilebilir.

Endüstriyel Mutfak Firmaları

 

Otel işletmelerinin büyüklüğü baz alınarak ihtiyaç duyulan ürünlerde farklılık gösterir.  Farklı malzeme ve alanların bulunması gerekli ölçümler yapıldıktan sonra belli olur. İşletmelerin günlük olarak kaç kişi ağırladığı ya da bu işletmelerde kalan kişilerin ne sıklıkla yemek yediği endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünlerinde belirlenmesinde etkilidir.  Ayrıca bu tip mekanlarda ikram saati olup olmadığı gibi noktalarda endüstriyel mutfakların boyutunu belirlenmesinde en önemli etkenlerden birisidir. Endüstriyel mutfak firmaları otellerin ve diğer büyük işletmelerin ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri temin eder aynı zamanda kurulumlarını gerçekleştirir.

Yemekhane dolabı ve benzeri ürünler bu tür firmalar tarafından temin edilerek kurulur. Gerekli tüm durumlarda işletmelere yardım sağlayan firmalar endüstriyel mutfakların büyük ve geniş olmasına önem verir. Aynı zamanda bu tür alanlarda kullanılan ürünlerin kaliteli olmasını da önceler.  Endüstriyel mutfakların kurulumunda, yardım almak çoğu zaman zorunludur.  Sanayi tipi mutfaklar oldukça geniş olduklarından, farklı alanlarında farklı kişilerin ustalık göstereceği göz ardı edilmemelidir.

Firmaların işletmelere sağladığı avantajlar sayesinde,  endüstriyel yemekhane dolabı kullanımı ve kurulumu daha kolay hale gelir. Endüstriyel mutfaklarda tezgah seçimleri de profesyonel kişiler yardımı ile yapılmalıdır. Aksi takdirde mutfak boyutlarının tam olarak ne kadar olduğu ve tezgahın ne kadar alanda kullanılacağı gibi sorular yanıtlanması beklenen sorular olarak karşımıza çıkar.

Endüstriyel Mutfak Ürünleri

 

Profesyonel mutfak görevlilerin aktif olarak yer aldığı endüstriyel mutfaklarda, bu tip mutfaklara uygun olan endüstriyel mutfak ürünleri kullanmalıdır. Bu ürünler birden fazla çeşide sahiptir ve mutfağın her alanında kullanılır.  Örnek vermek gerekirse,  sanayi tipi mutfaklarda normal fırın kullanılması oldukça sakıncalıdır. Bu tür yerlerde taş fırın ya da doğalgaz fırınlara benzer olarak endüstriyel ürünler tercih edilmelidir. Aynı şekilde tezgah ve yemekhane dolabı gibi sık kullanılan yerlerde de sanayi mutfaklarına özgü büyük ve geniş olmaları gerekir. Bu alanlarda her türlü yemeğinin yapılması ve genellikle fazla kişiye hitap edilmesi nedeniyle kullanılan ürünlerin de büyük ve geniş çaplı olması gerekir. Diğer taraftan, kullanılan küçük mutfak aletlerinin bile, sanayi tipine uygun olarak üretilmiş olması gerekir.

Endüstriyel mutfak malzemeleri kullanılması, kısa süre içinde daha fazla kişiye lezzetli yemekler çıkarılması konusunda sizlere kolaylık sağlar. Kullanılan ürünlerin kaliteli mallardan imal edilmesi ve sanayi tipine uygun olarak üretilmesi tercih edilme oranlarını da arttırır. Temin işlemi sırasında kaliteli ve tecrübeli firmalarla çalışmak son derece faydalıdır. Daha lezzetli yemekler çıkarmak istiyorsanız yemekhane dolabı ve benzeri ürünlerin hakkında en azından bilgi sahibi olmanız gerekir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021