NOX BLOGTürkiye’de Endüstriyel Mutfak | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Ağustos 5, 2021by admin

Türkiye’de endüstriyel mutfak anlayışı özellikle 2020 yılında rövanşa geçmiştir. Özellikle otel, catering, cafe, restoran gibi yoğun yemek üretimi olan ve sayıca fazla kişiye yemek yapması gereken işletmeler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Böyle işletmeler için belirlenmiş olan hijyen kuralları çerçevesinde daha rahat çalışmak için endüstriyel mutfak tercih edilebilir. Çünkü bu mutfak anlayışında ekipmanlar kurallara uygun olarak paslanmaz çelikten oluşmuştur. İşletmelerin tercih ettiği bu ekipmanları ise yemek sunulacak kişi sayısı, mutfak kapasitesi ve ürün çeşitliliği gibi kriterlere göre belirlenmektedir. Bu mutfak ekipmanları alınmadan önce önemli olan etkenler arasında sayabileceğimiz bazı kriterler bunlardır.

Bahsedilen bu kriterlerin değerlendirilmesi ve doğru tespit edilmesi sonucunda mutfağınız için en uygun ekipmanları seçmiş olursunuz. Türkiye’de endüstriyel mutfak anlayışının giderek arttığı şu zamanlarda tarz ile ilgili merak edilenler de giderek artmakta ve bu konu hakkında araştırılmalar yapılmaya devam edilmektedir. Yeni bir iş yeri açacak bir kişinin ilk tercihi endüstriyel tarzdan oluşmuş mutfaklar olmaktadır.

Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Çerçevesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu anlamda dikkat etmeniz gereken ilk şey işletmenizde nasıl bir menüye sahip olduğunuzdur. Çünkü bu menü içerisinde kullanacağız ürünler ekipmanlar ile doğru orantılıdır. Endüstriyel mutfak malzemeleri belirlenirken menü ile paralel ilerlemek gerekir. Yani işletmeniz çay ocağı tarzı bir yer ise buraya kahve makinesi almanız isabetli olacaktır ama Ice slush menünüzde olmadığı halde bunun makinesini almak oldukça anlamsızdır. Bunun yanı sıra işletmenizdeki yemek çeşitliliği de ekipman belirlenmesi için önemlidir. Türkiye’de endüstriyel mutfak anlayışı yeni yeni benimsense de en başından bu hususlara dikkat ederek ilerlemek gerekir. Ayrıca size bu konuda yardımcı olabilecek endüstriyel mutfak firmaları size hizmet vermek için beklemektedir. Bu işin her aşamasında yardım alabilirsiniz.

Dikkat etmemiz gereken ikinci husustan devam edecek olursak, mesela çok hızlı ve çok fazla sebze doğramanız gerekir. Bunun için saatte 75 kilogram parçalayan bir makine işinizi görmezken ihtiyacınız doğrultusunda daha iyi bir makine almanız gerekebilir. Bunun gibi daha birçok örnek verilebilir. İşte mutfağınızı tasarlarken bu iki unsuru göz önüne alarak seçim yapmak Türkiye’de endüstriyel mutfak alanında başarılı olmak için önemlidir.

Türkiye’de Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Fiyatları

Bu mutfakların maliyeti çok yüksek olabileceği gibi orta seviyede ücretler ile de iş yapmanız mümkün. Bu ayrım tamamen sizin bütçeniz ile alakalı. Ürünlerin markalarından tutun da çalıştığınız firmaya kadar her unsur fiyat üzerinde etkili olmaktadır. Yani Türkiye’de endüstriyel mutfak sahibi olmak için harcamanız gereken maliyet tamamen sizin kendi seçimleriniz sonucunda belirlenmektedir. Örneğin endüstriyel mutfak dolabı fiyatı markasına göre bir yerde 10.000 lirayken diğer yerde 30.000 lira olabilir hangisini alacağınız kesinlikle size ve bütçenize bağlıdır. Kurulum işi ise üzerinde çokça durmanız gereken ve nereyle daha iyi çalışacaksanız işi oraya bırakıp en çok bütçeyi buraya ayırmanız gereken kısımdır.

Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Kullanım Süreleri

Öncelikle Türkiye’de endüstriyel mutfak ekipmanları diğer her yerde olduğu gibi paslanmak çelikten üretilmektedir. Tabii ki mutfakta demirbaş olarak nitelendirilebilecek çok fazla ekipman vardır ve bu ekipmanlar uzun ömürlü olmak zorundadır. Henüz daha mutfak tasarlanırken seçilen ürünler ne kadar doğru olursa, sizin de sonrasında karışılacağınız sorunlar azalacaktır. Örneğin endüstriyel mutfak bataryası seçimi doğru yapıldığı takdirde yiyeceklerin hazırlanma aşamasından önce temizliğinin yapılmasını sağlayan bu ekipman size o kadar az sporun çıkaracaktır. Hiçbir işletme durmadan batarya değiştirmek istemez ve bu nedenle mutfak demirbaşlarından olan bataryanın seçimine özen gösterilmektedir.

Bir mutfakta zemin oldukça önemlidir ve zemine koyulmak için seçilen ürünlerin hijyenli olması gerekmektedir. Özellikle Türkiye’de endüstriyel mutfak tasarlanırken zemin için seçilecek ürünlerin hijyeni ve hesaplaması iyi yapılmaktadır. Bu bağlamda endüstriyel mutfak tezgâhı da çok önemlidir. Bu tezgâh seçilirken üzerinde sürekli insanlara sunulacak yiyeceklerin hazırlandığının yapılacağı unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra ekipmanın uzun ömürlü olmasına özen gösterilmelidir. Tezgâh konusunda yaşanacak herhangi bir sorun mutfakta büyük bir krize sebep olabilir. Böyle bir kriz yaşamamak adına gerçekten paslanmaz çelikten meydana gelmiş ürünleri güvenilir firmalar aracılığı ile temin etmek gerekir.

Türkiye’de Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Nereden Satın Alınabilir?

Artık çoğu işletme tarafından tercih edilen endüstriyel tarz ve buna bağlı olarak endüstriyel tarz ile alakalı ekipmanlar oldukça fazla rağbet görmektedir. Bu nedenle bu ekipmanları temin edebileceğiniz firma sayısı da gittikçe artmaktadır.Türkiye’de endüstriyel mutfak ekipmanının satışı son 2 yılda artmıştır. Sektörsel anlamda artık bu işte uzmanlaşmış firmaların yanı sıra bu işe yeni başlayan firmalar ile karşılaşmanız da mümkün. Çoğu zaman uzun yıllardır bu işi yapan firmalar tercih edilse bile sektöre yeni bir bakış açısı getiren ve hızlı bir giriş yapan endüstriyel mutfak firmaları da bir şansı hak etmektedir. Bu firmaların çoğu hem endüstriyel mutfak anlamında sizlere yardımcı olmakta hem de kurulum yapmaktadır. Bütün bunların yanında mutfak için ihtiyaç duyduğunuz ekipmanları da bu firmalardan temin edebilirsiniz

Kendilerini bu alanda geliştiren ve her geçen gün biraz daha donanım kazanan bu firmalar bünyelerine teknolojik ürünler katarak ürün yelpazelerini de arttırmaktalar. Hatta marka değeri yüksek olan ekipmanlar için firmalardan talepte bulunarak bir ücret karşılığında 0’dan üretim yapmalarını isteyebilirsiniz. Tabii ihtiyaçlarınız göz önüne alındığında hazırda bulunan ürünleri de temin edebilirisiniz. Ayrıca Türkiye’de endüstriyel mutfak alanında ismini duyurmuş belli markaların dünya çapında bilinen firmaların ürünlerini ithal ettiklerini de görebilirsiniz. Bu tür firmalar oldukça fazla müşteriye sahiptir. Ayrıca ürünlerin satışından sonra garanti kapsamında verilen hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021