UncategorizedTeşhir Dolabı Projeleri | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Aralık 16, 2021by admin0

Teşhir dolabı projelerinin çeşitlenmesi ve üretiminin gelişmesi sonrasında aşçılık mesleğine olan rağbet arttı. Bunun yanında bu mutfakların gelişini ile birlikte mutfakların iş yükü azaldı ve hatta işlerinin yürütülmesi de hızlandı. Bu sayede aşçılar mutfaklarda daha kısa süre içerisinde ve lezzetli yemekler ortaya çıkarmaya başladılar. Peki, günümüzün yemek sektörüne bu kadar katkısı olan ürünler hangileridir?

Endüstriyel mutfak ürünlerini şöyle sıralayabiliriz:

Endüstriyel fırınlar

Endüstriyel bulaşık makineleri

Döner Ocakları

Endüstriyel Buzdolapları

Buz makineleri

Sıcak ve Soğuk Teşhir Dolapları

Endüstriyel mutfak ürünleri daha da çeşitlendirilebilir.

ENDÜSTRİYEL MUTFAK MALZEMELERİ NELERDİR?

Endüstriyel mutfak tezgahı

Birden fazla kullanım alanına sahip olan ürünlerden oluştuğu için farklı başlıklar altında ele alalım.  Hazırlık, pişirme ve servis aşamalarından yola çıkarak farklı türdeki ürünleri farklı başlıklar altında ele alacağız.

HAZIRLIK AŞAMASINDA KULLANILAN ENDÜSTRİYEL MUTFAK MALZEMELERİ

Hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleri, mutfağa girildiğinde ilk olarak malzemelerin hazırlığı esnasında işe yarayacak olan araçlardır. Örneğin hamur ürünleri ile ilgilenen bir işletmede hamur yoğurma makinesi, karıştırma mikseri veya hamur açma makinesi hazırlık aşamasında kullanılır.

Sulu yemek ya da ev yemekleri ile ilgili hizmet veren bir işletmenin mutfağında ise hazırlık aşamasında patates soyma, patates doğrama ya da diğer sebzeleri parçalama gibi işlevleri olan, özel tasarıma sahip malzemeler kullanılır. Bunun dışında kemik kesme makinesi, kıyma makineleri, et döven ya da parçalayan makineler sıklıkla tercih edilen ürünler arasındadır.  Bu ürünler ve servis istasyonu olarak bilinen araçlar servis esnasında kullanılır.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ENDÜSTRİYEL MUTFAK MALZEMELERİ

İşletmeler tarafından en çok tercih edilen mutfak malzemeleri şunlardır;

Tam donanımlı endüstriyel fırınlar

Endüstriyel bulaşık makineleri

Büyük buzdolapları

Soğutucu dolaplar

Sıcak teşhir dolabı

Döner ocakları

Endüstriyel mutfak ölçüleri mutfaklar kurulurken işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilenler arasındadır.  Sunulacak ürün çeşitliliğine göre malzemelerde artış ya da azalma yaşanması oldukça muhtemeldir. Bu tür mutfaklar tasarlanırken ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biri hiç kuşkusuz maliyettir. Eldeki bütçeyi en verimli şekilde kullanabilmek adına yalnızca gerekli olduğundan emin olunan malzemeleri temin etmek doğru bir adım olacaktır.

Endüstriyel mutfakların genel olarak yemek pişirme amaçlı satın aldıkları profesyonel ocak ve fırınları bulunmaktadır. Bunun yanında yemek sonrasında bulaşıkların temizlenmesi için endüstriyel bulaşık makineleri bulunmaktadır. Bunun yanında profesyonel mutfakların kullandıkları endüstriyel mutfak ürünleri arasında yiyeceklerin taze kalmasını sağlayan buzdolapları da yer almaktadır.

Her mutfağın en temel işlevi yemek yapmaktır. Ancak bunun eksiksiz ve kaliteli şekilde yapılabilmesinin en önemli şartı kullanılan ürünlerin de kaliteli olmasıdır. Yemeklerin ve mutfakların kalitesini belirleyen bu ürünler, oldukça sağlam ürünlerdir. Uzun süre kullanılmaları ve işlerin aksamasına neden olmamaları için paslanmaz ve dayanıklı malzemelerden imal edilirler. Ancak zaman zaman arızalanabilirler ya da eski performanslarında çalışmayabilirler.

Teknolojide meydana gelen ilerlemeler, endüstriyel mutfak ürünlerinin üretimini de geliştirdi. Benjamin Thompson’ın Rumford ismini verdiği ocağı icat etmesinden bu yana, endüstriyel mutfak ürünlerinin üretiminde büyük yol kat edildi ve bu da profesyonel mutfakların işlerinin yürümesi adına büyük avantaj sağladı.

Endüstriyel Mutfak Projeleri

Endüstriyel mutfak projeleri nedir, nasıl olmalıdır ve bu mutfakların malzemeleri nelerdir? konularını ele aldığımız yazımızda profesyonel mutfaklarla ilgili mutlaka bilmeniz gereken bilgilere yer verdik. Endüstriyel mutfak nedir? sorusuna yanıt vererek başlayalım. Endüstriyel mutfak, genellikle ticari amaçlı faaliyet gösteren otel, restoran, fabrika, kafe gibi işletmelerde kullanılan mutfakların genel adıdır.

Bu mutfaklarda, zamanın gereklerine göre işletmenin işleyişini hızlandıran ve kolaylaştıran teknolojik ürünler bulunmaktadır. Bu tip mutfaklarda kullanılan malzemeler hem kalitesiyle hem de dayanıklılığı ile ön plandadır.

Bu mutfaklarda kullanılan metal malzemeler, genel olarak paslanmaz çelikten üretilir. Az önce saydığımız işletmelerin endüstriyel mutfak bataryasınin tamamı donanımlı ve geniş yelpazeye sahip olmalıdır. İşletmelerdeki mutfaklar, uzun süreli kullanıldığı için malzemelerin minimum seviyede arıza yapması beklenir. Endüstriyel mutfak ürünleri bu beklentiyi karşıladıkları için, işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilir.

ENDÜSTRİYEL MUTFAK DEKORASYONU NASIL OLMALIDIR?

Endüstriyel mutfak nasıl olmalıdır

Endüstriyel mutfak ürünlerinde aranan en önemli özelliklerin başında yazımızın başında da belirttiğimiz gibi “dayanıklılık” gelmektedir. Sürekli bozulan, ustası olmayan, malzemesi olmayan ya da çok pahalı olan ürünler tercih edilmemelidir. Herhangi bir arıza durumunda, soruna hemen müdahale edebilecek şekilde geniş servis ağına sahip markalara ait ürünler seçilmelidir.

Endüstriyel mutfak tasarımı yaparken, işletmenin bulunduğu alan göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanılacak ürünlerin boyutları mutfağın alanına uygun olmalıdır. Bu alanlar kar amaçlı yapıldığından dolayı mevcut alandan maksimum verimin alınabilmesi oldukça önemlidir.

Malzemelerin mutfağa konumlandırılması sırasında, işletmenin işleyişini en kolay hale getirecek şekli göz önüne alınmalı ve buna göre bir dizilim gerçekleştirilmeli.

Mutfakta kullanılacak malzemelerin seçimi ise ihtiyaca göre yapılmalıdır. Mutfak ihtiyacı olan firmanın yaptığı işe uygun olan malzemeler seçilmeli; gereksiz ve “olmasa da olur” denilebilecek ürünler alınmamalı. Alınacak her ürün için piyasayı iyi araştırmak ve mümkün olduğunca fiyat/performans ürünlerine yönelmek mantıklı bir adım olacaktır.

Örneğin, içecek ağırlıklı satış gerçekleştiren bir işletme için bardak yıkama makinesi mutlak surette mutfakta olması gereken bir üründür. Ancak kebap ve ızgara satışı yapan bir işletmede ise ızgara, fırın gibi ürünlere ağırlık verilmelidir. Bu örnekler sektörün çeşitliliğine ve satışı gerçekleşecek ürünlere göre arttırılabilir.

Ayrıca mutfak dizaynı yaparken, seçilen ürünlerin kolayca temizlenebilir olması da önemli bir faktördür. Bir işletme, mutfağını müşterilerine gönül rahatlığı ile açabilmeli; hijyen konusundan kesinlikle taviz vermemelidir. Bu açıdan düşündüğümüzde, büyük ebatta bulunan ve sürekli kullanılan endüstriyel mutfak malzemelerinin temizliği zor olursa, hijyene sürekli olarak dikkat edilmesi de zorlaşabilir. Bu durum göz önünde bulundurulmazsa aylık maliyetlerde artış yaşanılması kaçınılmaz bir son olacaktır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021