UncategorizedSelf Servis Teşhir Dolabı | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Kasım 10, 2021by admin0

Self Servis Teşhir Dolabı

 

Self servis teşhir dolabı, ürünlerin müşterilere sunulması için kullanılan kaplara verilen isimdir. Teşhir ekipmanlarının kullanılma alanı genellikle yiyecek sektörüdür. Örnek vermek gerekirse; marketten herhangi bir şey almak istediğinizde, tadına bakmanız gerekir. Bu tür ekipmanlar, tadım yapılacak ürünlerin sergilenmesine yardımcı olur. Ürünlerin büyük ve geniş kaplara koyulması, sergilenmesini kolaylaştırır. Yiyecekleri saklamak için de bu tür ekipmanlardan yardım alınması zorunludur. Özellikle endüstriyel mutfaklarda yiyecek saklanması için bu tür alanlara ihtiyaç duyulur. Aksi takdirde, yiyecekler kısa süre içinde bozulur. Raf ömrü uzun olmayan yiyecekler de bu tür kaplar içinde saklanır.

Self servis teşhir dolabı, marketlerde daha çok bombeli ve derin yuvarlak modeller tercih edilirken, endüstriyel mutfaklarda büyük çaplı ürünler kullanılır. Diğerleri arasından seçtiğiniz dökme gıda dolapları, plastik ya da cam malzemeden imal edilir. Bu durum, tamamen sizin tercih ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenir. Tercihinize bağlı olarak, plastik ya da cam ürünlerden birisini seçebilirsiniz. Bununla birlikte, plastik olan ekipmanlar cam olanlara göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Endüstriyel mutfak firmaları, birbirinden farklı modellere sahip teşhir dolaplarını sizlere sunar. Sizler de mutfağınıza en uygun olan ürünleri rahatlıkla seçebilirsiniz.

Endüstriyel Mutfak

 

Geniş ölçekli olan mutfaklara, endüstriyel mutfak ismi verilir. Genellikle, otel, restoran gibi davetlilerin çok olduğu mekanlarda, endüstriyel mutfaklardan yararlanılır, Endüstriyel mutfaklarda çalışan kişiler, alanında eğitimli olmalıdır. Bu tür mutfaklarda farklı ekipmanlar bulunabilir. Bu ekipmanların çalışması hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler, endüstriyel mutfaklarda çalışmak için uygun niteliklere sahip değildir. Endüstriyel mutfaklarda kullanımı kolaylaştırmak için self servis teşhir dolabı bulunur.  Bu tür dolaplar mutfak personelinin ürünleri daha iyi görmesine ve mutfaktaki işlerin  gözle görülür şekilde hızlanmasına katkı sağlar. Sabah ve akşam davetlerinde uygulanacak menü oluşturulurken, mutfak personeli geniş ve kullanışlı bir alana ihtiyaç duyar.  Bu alanlarda farklı dolaplardan ve ürünlerden yardım alınır. Ayrıca, geniş ve işlevsel ürünlerin kullanılması mutfaktaki işin hızlanması içindir.

Endüstriyel mutfak tezgahı kullanımı da mutfakta işlevsellik sağlamak içindir. Büyük ölçekli yerler için mutfak planları her zaman büyük ve geniştir. Endüstriyel mutfak tasarımına sahip olan işletmeler, hacmi büyük olan oteller ve buna benzer restoranlardır. Bu tür yerlerin geniş olmasının nedeni daha sistematik ve planlı şekilde yemek pişirmektir.  Orta ya da küçük ölçekli endüstriyel mutfaklarda yemek pişirmek çok da kolay değildir Ancak büyük ölçekli mutfaklarda yemek pişirmek hem daha zevkli hem de daha kolaydır.  Bu şekilde,  mutfak personeli de keyif içinde yemek yapabilir. Endüstriyel mutfakların kullanımı, yalnızca bu alanda uzman olan kişiler tarafından yapılır.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri

 

Profesyonel mutfak görevlilerin yer aldığı mekanlarda endüstriyel mutfak malzemeleri de yer alır. Bu mutfak ürünleri birçok farklı çeşide sahiptir. Örnek vermek gerekirse, endüstriyel bir   mutfakta sanayi tipi fırın ve ocağın bulunması zorunludur. Pişirilen yemeklerin zorlu olması ya da çok fazla kişiye yemek hazırlanması gibi sebepler bu tür yerlerde endüstriyel tasarımlı ürünlerin kullanılmasını zorunlu kılar. Buna ek olarak endüstriyel mutfaklarda kullanılan küçük mutfak aletlerinin sanayi tipi olması gerekir. Örnek vermek gerekirse hamur yoğurma makinesinin sanayi tipi olması pasta ve böreklerin daha kısa sürede pişirilmesine imkan tanır. Daha iyi bir deneyim ve sağlıklı koşullar için sanayi tipi mutfak ürünlerinin kullanılması zorunludur.

Self servis teşhir dolabı mutfaklarda işi ne kadar kolaylaştırıyorsa, kullanılan sanayi tipi ürünler de o kadar kolaylaştırır. Sanayi tipi mutfaklarda mutfak kadrosu oldukça geniştir. Aşçıbaşı başta olmak üzere, mutfağın farklı alanlarında görev alan kişiler bulunur.  Bu şekilde, kısa süre içinde hem lezzetli hem de hızlı bir şekilde yemek üretimi yapmak kolay hale gelir.

Oteller ve restoran görevlileri de genel olarak bu sıralamaya tabi olarak öne çıkar. Küçük oteller ve büyük oteller bu konularda farklılık gösterse de genel olarak tür otellerde sanayi tipi mutfaklar kullanılır. Küçük otel işletmelerinde genellikle tek bir aşçı bulunurken, büyük otellerde bir aşçıbaşının yanında farklı mutfak görevlileri de bulunmaktadır. Aşçıbaşı ürünleri kullanarak, tüm mutfak ekibini hazırlığa dahil etmekle yükümlüdür. Self servis teşhir dolabı yüksek koruma özellikleri sayesinde bozulma durumlarını tamamen ortadan kaldırır.

 

Endüstriyel Mutfak Ürünleri

 

Self servis teşhir dolabı endüstriyel alanlarda da sıklıkla kullanılan bir modeldir. Büyük ölçekli mutfaklarda yemek yapmanın hem zor hem de kolay yönleri bulunur. Zor yönlerinden en önemlisi, ekip halinde çalışıldığı için koordinenin oldukça önemli olmasıdır. Bu noktada aşçıbaşına oldukça fazla görev düşer. Herkesin görev dağılımının net şekilde yapılması ve mutfak malzemelerinin herkese eşit şekilde dağılması aşçıbaşının görevleri arasında yer alır. Endüstriyel mutfak ürünleri, herkesin eşit şekilde kullanmasına uygun olarak dağıtılmalıdır. Bu şekilde, olası bir kargaşanın da önüne geçilmiş olur. Mutfaklarda düzen, oldukça önem taşıyan bir kriter olarak önümüze çıkar.

Self servis teşhir dolabı kullanılan mutfaklarda, ürünlerin karışmasının önüne geçilmesi istenir. Bu amaçla farklı sebze ve meyveler bu dolaba dizilir. Tüm mutfak personeli, aradığı malzemeleri daha kolay şekilde bulabilir. Endüstriyel mutfak bataryası bulunan mutfaklarda da hem iş bölümü hem de yemeğin hazırlanışı daha kolay ve zevklidir.

Büyük ölçekli mutfaklarda kullanılan endüstriyel mutfak malzemelerinin, aynı zamanda profesyonel aşçıların çalıştığı yerlerde bulunduğu gözlemlenir. Aşçılar her zaman özel tarifler eşliğinde çalışır. Yaptıkları yemekleri normal mutfak standartlarında yapmaları mümkün değildir. Mutfaktaki işlerin daha kolay hale edilebilmesi adına farklı ürünler kullanılması işlevselliği arttırır. İşlevsel malzemelere olan mutfaklarda yapılan yemekler daha lezzetli olur. Self servis teşhir dolabı bu nedenle son derece önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021