UncategorizedPizza Fırını | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Kasım 10, 2021by admin0

 

Pizza fırını yoğun kullanıma sahip olan mutfaklarda kullanılarak hızlı üretim yapmak için tercih edilir. Dayanıklı yapıları ile öne çıkan bu fırınlar, gün içinde yüzlerce defa kullanıma uygundur. Ebat olarak bakıldığında, bu tür fırınların ev tipi fırınlardan oldukça büyük olduğu görülür. Kullanım alanları bakımından, günde yüzden fazla kullanım için uygun olarak tasarlanmıştır. Tüm yapısı ve sahip olduğu özellikler, bunun için uygunluk gösterir. Paslanmaz malzemelerden üretilen bu fırınlar, uzun yıllar kullanmanız için uygundur. Hangi tür ürün pişiriyorsanız, ona göre ayarlayabileceğiniz farklı kademeleri bulunur. Tüm bu açılardan bakıldığında, oldukça işlevseldir.

Taş tabanlı fırınlara verilen isim olan pizza fırının birkaç farklı çeşidi bulunur. Endüstriyel ve geniş mutfaklarda en sık tercih edilen ise pizza fırını elektrikli modellerdir. Modern anlamda pizza pişirmek için tasarlanan bu ürünlerin, birçok farklı ayarı bulunur. Bu ayarlar sayesinde, değişik seviyelerde uygun pizzalar üretilir. Genellikle geniş misafir ağı olan yerlerde kullanılan bu tip fırınlar, kullanım açısından oldukça pratiktir. Sahip olduğu özellikler sayesinde, geniş bir alanda tercih edilerek kullanılır.

Özellikle otellerde ve büyük restoran ağlarında kullanılan pizza fırını, bulunduğu yerde hızlı şekilde göze çarpar. Görünümlerinin büyük olması ve farklı tasarım özellikleri diğerleri arasında öne çıkmasını sağlar.

Pizza Fırını Yapımı

 

Pizza fırını hızlı pişirme ve yumuşaklığı koruma olanakları sunar. Müşterilerin tercihlerine göre belirlenen mutfak ekipmanları, özellikle büyük mutfaklarda farklılık gösterir. Müşterilerin sıklıkla tercih ettiği ürünler, büyük mutfaklarda farklı ekipmanların kullanılmasına alan açar. Gıda sektöründe kullanılan malzemeleri belirleyen birçok farklı etken bulunur. Bu etkenler göz ardı edildiğinde, sağlıklı ve kaliteli bir mutfağa sahip olmak oldukça zordur.

Açık ateşte pişirilen yiyeceklerin tümü, tercih sebebi olarak ön plana çıkar. Durum böyle olunca, pizza talebi olan mekanlarda pizza fırını yapımı zorunlu hale gelir. Gıda sektöründeki hareketlilik, endüstriyel mutfaklardaki hareketliliği de etkiler. Pizza fırını seçimi yapılırken, farklı noktaların göz önünde bulundurulması gerekir. Bu kriterler, neye neden ihtiyacınız olduğunu da belirler.

Pizza fırınlarının birbirinden farklı türleri bulunur. Bu türler genel olarak ikiye ayrılır:

  • Sabit pizza fırınları
  • Döner pizza fırınları

Pizza pişirme fırınları türüne bağlı olarak hem açık hem de kapalı olabilir. Uygun pizza taşı seçiminin ardından, uygun pizza fırını modellerinden birisini seçebilirsiniz. Pizza pişirme fırınlarında dış yüzey kaplaması olması önemlidir. Yapılan dış yüzey kaplamaları, restoran konseptine uygunluk göstermelidir. Geniş yelpazede bulunan ürün çeşitliliği içinden, ihtiyacınıza uygun olan bir modeli seçebilirsiniz.

Standart kaplama modellerinde herhangi bir kaplama maddesi bulunmaz. Mekan tasarımına uygun olarak üzeri kaplanabilir. Kubbe tipi kaplamalar da standart kaplamalara benzer. Sadece üst tarafında oval ve kubbeye benzeyen bir tasarım bulunur. Pizza taşı da göz önüne alınarak kaplamalardan birisini seçilmelidir. Pizza fırını alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi dayanıklılıktır.

Pizza Fırını Doğalgazlı

 

İşletmelerde en önemli departmanlardan birisi mutfaktır. Mutfaktaki hareket durduğunda, adeta tüm işletme durma noktasına gelir. Katma değer üreten adı da verilen bu sistem, büyük işletmelerin mutfağı için geçerlidir. İşletme mutfaklarında ihtiyaca uygun olarak birbirinden farklı ürünler bulunur. Bu ürünlerden belki en ilgi çekici olan pizza fırını doğalgazlı modelidir. Taş fırınla benzerlik gösterse de çalışma şekilleri bakımından, taş fırından ayrılır. Ticari bir mutfaktan beklenen yemekleri hem hızlı hem de lezzetli pişirmesidir. Pizza fırınlarının kullanılmasının en önemli amacı da bunu gerçekleştirmektir.

Pizza fırını taş modelleri, üstün lezzet özellikleri ile öne çıkar. Sürekli tamir ve bakım gerektirmeyen bu modeller, kullanım için oldukça uygundur. Birden fazla pizza fırını bulsa bile içlerinden birisinin tamire girmesi, neredeyse hepsinin girmesi ile eş değer olarak görülebilir. Bu durum kısa vade içinde, zaman ve verimlilik kaybına neden olur. Tüm bunlardan dolayı mutfak ürünlerinin tam kapasite çalışması oldukça önemlidir. Endüstriyel fırınların hem kullanımı hem de şekilleri ev tipi fırınlardan oldukça farklıdır. Bilgi ve tecrübe, sistemin doğru kullanılması ve işlemlerin aksaksız şekilde devam etmesi adına son derece önemlidir.

İşletmelerde yer alan pizza fırınlarının şu açılardan güçlü olması beklenir:

  • Isı sirkülasyonu
  • Yangın önlemleri
  • Düzenli temizleme
  • Boyut
  • Güç
  • Kullanım kolaylığı

Bu tür noktalara özel olarak önem verilmesi, pizza fırınlarının çalışma hacmini arttırır. Pizza fırını çalışma hacmi, işletme performansını da etkiler.

Pizza Fırını Fiyatları

 

Pizza fırını işletmeler içerisinde önemli bir yere sahiptir. Ticari işletmelerde farklı özelliklere sahip olan fırınlar kullanılır. Elektrikli, doğalgazlı ya da çift yakıtlı olmak üzere birbirinden farklı birçok fırın modeli bulunur. Maliyet olarak incelendiğinde, gazlı fırınların diğerlerine oranla daha avantajlı olduğu söylenebilir. Ancak işletmeniz için fırın yatırımı yapıyorsanız, tek kriteriniz maliyet gibi konular olmamalıdır. Eğer gazlı fırın satın almak istiyorsanız, ne tür bir gaz olacağına önceden karar vermeniz gerekir. Propan ya da doğalgaz, seçenekleriniz arasında olabilir. Doğal gaz tercih ederseniz, mutfakta gaz hattı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gazlı fırınlarla ilgili bir diğer konu, ısının eşit dağıtılmasının bazı durumlarda mümkün olmamasıdır.

Pizza fırını fiyatları, tercih edelin modele göre değişiklik gösterir.  Farklı açılardan bakıldığında, elektrikli fırınlar daha avantajlıdır. Çift yakıt sistemli fırınlar da avantajlarını birlikte sunar. Bu sistem yemeklerin daha pişirilmesini desteklerken aynı zamanda elektrik sistemlerine de zarar vermez. Pizza fırını çeşitleri, bağlantı noktalarına göre farklı kesitlerde olabilir. Bu çeşitleri belirleyen ana etken, pizza fırının modelidir.

Pizza fırını ikinci el modeller de tercihleriniz arasında yer alabilir. Diğer tüm alış verişlerde olduğu gibi, pizza fırını alışverişinde de bir bütçe oluşturmanız gerekir. Araştırma sırasında, seçenekler arasında eleme yapmanız bu şekilde kolaylaşır. Aksi takdirde, net bir durumdan söz etmek mümkün değildir. İkinci el modeller her zaman, birinci el fiyatlara göre daha avantajlı olan modellerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021