UncategorizedHangi Firmalar Endüstriyel Mutfağa İhtiyaç Duyar? | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Haziran 22, 2022by admin0

Hangi firmalar endüstriyel mutfağa ihtiyaç duyar sorusu firma sahiplerinin aklında olabilecek ve kolaylıkla cevaplanabilecek bir sorudur.

Genel olarak ticaret amacı güderek çalışan firmalarda kullanılan mutfaklar endüstriyel mutfaklardır. Bu endüstriyel mutfakların ölçüleri de firmanın ihtiyaçlarına dayanarak alınmaktadır. Amaç; işlenişi hızlandırarak ürünlerin daha profesyonel biçimde oluşmasıdır. Endüstriyel mutfak ölçüleri firmanın projesine göre veya mutfağın konumlandırılacağı alana göre hazırlanmalıdır.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikten üretilen tüm kullanımlara uygun mutfak ihtiyaçlarını ve projelerini içermekte olan bir tasarımdır. Mutfaktaki işleri hızlandırmaya yarar sağlamaktadır ve dolayısıyla da profesyonel mutfaklarda kullanılmaktadır. Yemek yaparken mutfakta çıkabilecek bütün ihtiyaçları karşılamak için gerekli tüm donanımlara sahiptir.

Bu işle uğraşan endüstriyel mutfak firmaları bulunmaktadır. Genel olarak barlar, lokantalar gibi şirketler tarafından kullanmakta olan bir mutfak tasarımıdır. Bu mutfaklar için özel üretilen mutfak malzemelerinin varlığı da bilinmektedir.

Firmalarda mutfak kullanıldıktan sonra çıkan bulaşıkları yerleştirmek ve yıkamak için kullanılan endüstriyel bulaşık makinaları vardır. Yine sebze ve meyvelerin, hatta tüm yiyeceklerin taze olmasını sağlayan endüstriyel buzdolapları da vardır. Bu saydığımız iki cihaz endüstriyel mutfaklar için özel üretilen ürünlere örnektir.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları Nelerdir?

Günümüz şartlarında endüstriyel mutfağın birçok faydası bulunmaktadır. Mutfakta oluşması ihtimal olan tüm ihtiyaçları gidermeye yarayacak özelliklere sahip mutfaklara endüstriyel mutfak demek mümkündür. Bu mutfak tasarımı sayesinde mutfakların kullanımı kolaydır. Ayrıca mutfaklar daha dayanıklı olduğundan hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin isteğini hızlıca giderilmesini sağlayan alanlara dönüşmektedir.

Endüstriyel mutfağın faydaları sayesinde mutfakta iş yapan insan gücü ihtiyacı minimuma düşer. Böylece mutfakta işler ve yemekler çok daha hızlı halledilir. Endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini diğer buzdolaplarına göre çok daha uzun süre korur. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, bunlar gibi birçok konuda firmalara kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca hazırlık aşamasında harcanan zamanı minimuma indirdiği için çalışanlara ciddi vakitler kazandırır.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak içinde bulunan tüm malzemeler, tam donanımlı ve geniş bir yelpazede olmalıdır. Geniş yelpazeden kasıt pek çok çeşitli ürünün mutfaklarda bulunmasıdır. Bahsettiğimiz bu mutfak tasarımı, profesyonel mutfaklar için oldukça fazla önem taşımaktadır. İşletmelerin endüstriyel mutfakları seçerken ihtiyaçları olan malzemeleri tercih etmeleri gereksiz kalabalığı önleyecektir.

Bu mutfaklar tasarlanırken işletmenin mutfak için ayırdığı alan ve çalıştığı sektör önemsenmelidir. Kullanılacak ürünlerin boyları, enleri alana uygun olmalıdır. Endüstriyel mutfak için tasarım yapılacakken kurulum yapılacak cihazların hangilerinin olacağına karar verilmiş olması önemlidir. Yine endüstriyel mutfak ürünlerinin kullanışlı bir şekilde konumlandırılması da işleri oldukça kolaylaştıracaktır. Ürünlerin olasılık ihtiyaçları gözlemlenerek kısa vadede çözülebilecek problemleri çözmeye imkan sağlanmalıdır.

Firmalar, kendi mevcut alanlarına uygun olarak en iyi en iyi mutfak ürünlerini tercih etmelidir. Firma olan alanını en iyi ve avantajlı şekilde kullanmalıdır. Endüstriyel mutfaklar, yemeğin hazırlanış biçimine en iyi uyacak şekilde ve hazırlık sürecini en kullanışlı hale getirebilmek üzere planlanmalıdır. Mutfakta yapılan düzen iyi organize edildiğinde yapılacak iş de kaliteli olacaktır. Bu sebepten ötürü alınacak olan endüstriyel mutfak ürünleri konumlandırılacağı mutfakta dikkatli bir biçimle dizilmelidir.

Makinelerin yerleşiminde doğru bir dağılım elde edilmelidir. Önemli olan diğer noktaysa mutfağa uygun makinelerin seçilmesidir. Ticaret amacıyla çalışan şirkete uygun olan ve ihtiyaç duyulan makineler satın alınmalıdır. Örneğin; birçok çeşit ve birçok yemek çıkartan bir restorana malzeme dolabı, ızgara, karışık fırın, ocak gibi endüstriyel mutfak ürünlerinin koyulması gerekmektedir. İçecek işletmesi olan firmaların, soğuk içecekler için uygun buzdolapları, buz makineleri ve endüstriyel kahve makineleri gibi cihazları olmalıdır.

Çok fazla içecek satılan işletmelerde bardak yıkama makineleri gibi ürünlerde olmalıdır. Endüstriyel mutfak ürünlerinde hijyen ve temizliğin de önemli olduğu unutulmamalıdır. Bilhassa gıda sektöründe çalışan firmaların temizliğe çok daha fazla önem vermesi gerekmektedir. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünlerde oluşacak yağ kalıntıları gibi kirliliklerin düğme ya da ürün boşluklarında biriktiğini bilerek hareket edilmesi gerekmektedir.

Bu kısımlarda biriken kalıntıların ve besin artıklarının düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini de unutmamak gerekir. Eğer bu temizlikler gerektiği gibi yapılmazsa kullanılan endüstriyel mutfak ürünleri arızalanmaktadır. Arıza meydana gelmese dahi cihazlar eskisi gibi iyi çalışmaz. Bu durum da ufak bir cihazda oluşsa dahi işletmeyi kötü etkileyecektir.

Endüstriyel Mutfakların Malzemeleri

Endüstriyel mutfak malzemeleri, ticari amaçla çalışan firmaların mutfaklarında kullanılan ürünlerin genel adıdır. Firmanın ilgi alanına, menüsüne ve çalışma alanının büyüklüğüne göre çeşitlendirilebilen malzeme skalası vardır. Ancak firmalar kendilerine uygun olacak bir şekilde seçim yapmalı ve ona göre cihazları satın alınmalıdır. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan malzemelerin çok çeşitli kullanım alanları vardır.

Mutfaklarda ürünlerin hazırlanma süreci; hazırlık, pişirmek ve servis aşamaları olarak belirlenmiştir. Hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfağın malzemeleri, mutfağa ilk girildiğinde ürünleri hazırlamak için kullanılan ürünlerdir. Örneğin ev yemekleriyle bilinen bir firmanın mutfağında hazırlık için; sebze kesme tahtası bulunmaktadır.

Tüm aşamalarda kullanılacak olan endüstriyel mutfağa uygun batarya da bu mutfak tasarımları için önem arz etmektedir. Ayrıca diğer tezgahlardan farklı ve daha kuvvetli tezgahları vardır. Dolayısıyla endüstriyel mutfakta sıradan mutfak tezgahı bulunmaz.

Pişirme aşaması için kullanılan cihazlara; ocak ya da kızartma makinesi örnek verilebilmektedir. Çoğu restoran ya da kafenin yemek pişirmesi gerektiği için en çok cihaz pişirme aşaması ile ilgilidir.

Pişirilen ürünlerin sadece lezzeti değil sunumu da önem arz etmektedir. Dolayısıyla hazırlanan ürünler müşterilere güzel biçimde sunulmalıdır. Servis kısmında kullanılacak endüstriyel mutfak malzemelerine örnek olarak; benmari kazanı verilebilmektedir. Bu kazan sayesinde servis sırasında yemekler sıcak olmaya devam edecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021