NOX BLOGEndüstriyel Mutfak | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Temmuz 21, 2021by admin

Endüstriyel mutfak denildiğinde akıllara sanayi tipi mutfak gelmektedir. Bu mutfaklar genellikle otellerde, üniversitelerde, toplumun ortak yemek yediği alanlarda kullanılır.

En büyük özelliği ise pratikliği sağlamaları ve uzun ömürlü olarak kullanılabilmeleridir. Bu süreçte de temizliğinin iyi yapılması ve düzen içerisinde çalışmak mutfak ömrünü uzatır.

Mutfak Planlarken Nelere Dikkat Edilir

Endüstriyel mutfak içerisinde olduğu gibi normal mutfaklarda da planlamaya dikkat edilir. Mutfak planlama içerisinde en çok dikkat edilenler arasında geometrik şekillerin önemi büyüktür. Sebebi ise alanın doğru kullanımı sağlamak ve bu alan içerisinde pratik hareket etmektir. Bu sebeple geometrik şekillerden oldukça fazla faydalanılmaktadır. Diğer bir husus ise dolaplardır. Dolapların geniş olması ve çizimle planlanmış olması daima birçok eşya koymak için fayda sağlar.

Alan küçük olsa dahi dolapların kullanışlı şekilde dizayn edilmesi kafa karışıklığını önlemek için doğru adımdır. Aydınlatmalarda ise genelde küçük ama yeterli ışığı sağlayacak avizeler tercih edilir. Ne çok ışık olmalı ne de loş bir hava vermelidir. Yemek masası kısmında loş ışıklar duruma göre tercih edilebilmektedir. Mutfakta en önem verilmesi gereken durum ortamın ferah şekilde ayarlanmasıdır. Duvar renkleri genellikle beyaz veya gri tonları olarak kullanılır. Bu ortamın daha ferah olmasına sebebiyet vermektedir. Mutfak tezgahının ve dolaplarının renkleri de bu durumda önemli bir etkendir. Bu sebeple dolapların renkleri için de profesyonel destek alınabilmektedir. Endüstriyel mutfak malzemeleri için çok ayrı planlamalar yapılmaktadır.

Mutfak Dekorasyon Önerileri

Endüstriyel mutfak için dekorasyondan bahsederken normal mutfaklar için de dekorasyonlardan bahsetmek gerekir. Bir evde en çok vakit geçirilen ortak alan mutfak ve salondur. Bu sebeple iki alanın da planlanarak dekore edilmesi oldukça önemlidir. Kendi zevkinizle yapacağınız planlama ile kendinize hayran bırakmanız olasıdır. Öncelikle kafanızda belirli bir tarz oluşturmanız gerekmektedir. Bu tarzı oluşturmak hem diğer adımlar için kolaylaştırıcı olmaktadır hem de fikir amaçlı internetten faydalanmanızı sağlamaktadır.

En önemli olan konulardan bir tanesi duvar rengine karar vermeniz ve buna uygun olarak mutfak eşyalarının rengini seçmektir. Zariflik mi yoksa gösteriş mi size hitap ediyor buna karar vermeniz önem taşımaktadır. Sadece yemek yapılan alanı dekore etmekle kalmayıp alanınız varsa yemek bölümü de dekore etmelisiniz. Bu hem uyum yakalamanıza yardımcı olur hem de görüntüyü korumanızı sağlar. Mutfakta çay ve kahve içmeyi seviyorsanız bu alan tam size hitap edecektir. Balkonunuzu kış bahçesine bile çevirmeniz mümkündür.Endüstriyel mutfak servisi içerisindeki malzemeler de burada kullanılabilmektedir. Ortamın havasını değiştirmek için tablolar, saksılar kullanılabilmektedir.

Küçük Mutfaklar İçin Dizayn Önerileri

Endüstriyel mutfak tasarlaması kolay olsa da küçük mutfaklar için durum öyle değil. Alanın kullanım rahatlığı ve geniş gözükmesi için belirli hileler yapılmaktadır. Buna en büyük örnek olarak mekânın beyaza boyanması örnek olarak gösterilebilir. Küçük mutfaklar için genellikle led ışıklarla aydınlatmalar yapılmaktadır. Alanı iyice daraltmamak için avizelerden kaçınılır ve led ışıklarla uyum yakalanır. Duvarlara belirli raflar yerleştirilebilir. Bu sayede saklama alanı genişler ve daha fazla eşya saklanabilir. Burada da geometrik olan raflar kullanılabilir. Alanı geniş göstermek için geometrik ürünler kurtarıcı görevini görmektedir.

Aynı zamanda yine az sayıda tabloyla ortamın havası değiştirilebilir. Burada kullanacağınız bitkilerin çok alan kaplamamasına önem vermek gerekmektedir. Aynı zamanda bir profesyonel ile anlaşarak kullanılamayan alanlar için dekoratif saklama alanları yapmak da mümkün olmaktadır. Yemek masasının küçük veyahut açılır kapanır olması önem taşımaktadır. Hem alanı genişletir hem de yine mutfak keyfini bozmamanızı sağlamaktadır. Endüstriyel mutfak tezgâhı gibi büyük ve geniş olmasalar da bu mutfaklar da sıcak bir hava oluşturmaktadır.

Endüstriyel Mutfaklarda Aydınlatma

Endüstriyel mutfak içerisinde dikkat edilmesi gereken aydınlatmalar bulunmaktadır. Bir ürünün hangi ışıkta muhafaza edileceği oldukça önemlidir. Bu sayede uzun ömürlü yiyecekler elde edilebilmektedir. Işıkta dikkat edilmesi gereken en önemli özellik soğuk ışık ve kullanım alanlarıdır. Floresan ve soğuk ışığın kullanımı ve yiyeceklerin doğru paketlenmesi uzun süre küflenmemeye sebep olur. Sanayi tipi mutfakların en önemli özelliği birçok yemeğe ev sahipliği yapmasıdır.

Bu sebeple günübirlik bozulan gıdalara oldukça dikkat etmek gereklidir. Genel mutfaklarda dekorasyon amaçlı kullanılmasının yanında endüstriyel mutfaklarda bu dekorasyona pek önem verilmemektedir. Görünüşünden ziyade kullanımının faydalı olması önem taşımaktadır. Endüstriyel mutfak tasarımı içerisinde aydınlatmaların konulacağı yerler de plan dahilinde çizilmektedir. Bir mşmar yardımıyla bu aydınlatmalar ve iç dekor planlanabilmektedir. Aynı zamanda endüstriyel mutfak için de ölçüler alınmalı ve gerekli yerlerle anlaşma yapılmalıdır.

Endüstriyel Mutfağa Sahip Olmadan Düşünülecek Sorular

Endüstriyel mutfak daha yapılmadan önce işletme sahiplerinin kendilerine belirli sorular sorması gerekir. Bu soruların en başında işletmenin kime hitap ettiğidir. Büyük bir kesime mi yoksa daha ufak bir kesime mi hizmet verileceği tartışılmalıdır. Sunulan gıdanın içeriği de en az bu kesim kadar önemlidir. Maliyet durumu hesaplamak için önem taşımaktadır. Yaş gruplarının belirlenmesi de bu mutfakta çıkacak olan yemek sayısını etkilemektedir.

Sanayi tipi mutfağa sahip olmadan önce elbette çıkacak olan yemeklerin de fiyatlandırılmasının planı önemlidir. Büyük çaplı bir yer düşünülüyorsa tahminen müşteri sayısının hesaplanması gerekmektedir. İşletmenin açılacağı yerde kullanılan elektrik sistemi ve su sistemi sanayi tipi mutfağa uygun mu bunun da önceden araştırılması gerekmektedir. Elbette müşteri çeşitliliği planlandığı gitmeyebilir ve yaş grubunda belirli değişiklikler olabilir. Bu durumla karşılaşılması da olasıdır. Aynı zamanda depolanmanın yetersiz kalması durumunda yiyeceklerin bozulması da istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple sanayi tipi mutfak dizaynı yapılmadan önce bu sorulara cevap bulmak gereklidir. Endüstriyel mutfak malzemeleri İstanbul içerisinde bu sorulara mimarlar yardımıyla karar verilebilir.

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021