UncategorizedEndüstriyel Mutfak Ürünleri Nelerdir? | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Ekim 19, 2022by admin0

Endüstriyel mutfak ürünleri nelerdir sorusu ticari amaçla çalışan firmaların mutfak kurma sürecinde akıllarında bulunmaktadır.

Bu mutfak türüne profesyonel mutfaklar demek yanlış olmayacaktır. Firmanın ilgi alanına, menüsüne ve büyüklüğüne göre çeşitlendirilebilen endüstriyel mutfak ürünleri daha uygun olacak biçimde seçilmeli ve bu seçimlere göre satın alınmalıdır. Endüstriyel mutfak ürünleri için çok çeşitli alanlarından söz etmek mümkündür.

Mutfak malzemeleri; hazırlık, pişirmek ve servis aşamaları olarak gruplara ayrılmıştır. Hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak ürünleri, mutfağa ilk girildiği zaman ürünlerin hazırlığı aşamasında kullanacak olan kişinin işine ilk yarayacak malzemelerdir. Mesela; ev yemekleri biçiminde hizmet veren bir yemek firmasının mutfağında hazırlık aşamasında endüstriyel mutfak tezgahı, sebze kesme, doğrama, parçalama gibi işlevleri olan ürünler bulunmaktadır.

Endüstriyel mutfak tezgahı ve endüstriyel mutfak bataryası endüstriyel mutfak tercih eden her şirkette olması gereken iki üründür. Et yemekleri ile öne çıkan firmalarda kemik kesme makinesi, kıyma makineleri, et parçalayan veyahut et dövme makineleri en çok tercih edilen ürünlerdir.

Pişirme aşamasında kullanılan ürünlerdeyse; ocak, kızartma makinesi, kaynatma kazanı, donanımlı ızgara düzeneği, endüstriyel fırın gibi ürünler bulunmaktadır. Yemek hizmeti veren firmalar kendi misyonlarına bakarak hizmet verdikleri alanlara göre, müşterilerine sunduğu menüdeki ürünler arasında bir tercihte bulunmalıdır.

Şirketlerin en çok tercih ettiği endüstriyel mutfak ürünleri ise; tam donanımlı endüstriyel fırınlar, endüstriyel bulaşık makineleri, büyük buzdolapları, döner ocakları, soğutucu dolaplar, sıcak teşhir dolabı, küp buz makineleri, bardak yıkama makinesi, patates, soğan soyma makineleri, tatlı sıkma ve dövme makineleri, endüstriyel mutfak bataryası biçiminde sıralanmaktadır.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak ürünleri nelerdir sorusunu cevaplamadan önce ne olduğunu tam olarak öğrenmek gerekmektedir. Dolayısıyla tanımını yapmak ve anlamlandırmak önemlidir.

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikten üretilen, kullanım alanına uygun mutfak ihtiyaçlarını ve projelerini düzenlemektedir. Mutfaktaki işleri hızlandırmaya yarar sağlamaktadır. Mutfakta çıkabilecek her ihtiyacı karşılamak için gerekli donanıma sahiptir. Özellikle büyük ve kalabalık firmalar için son derece önem taşıyan bir tasarım şeklidir. Pek çok faydası da bulunmaktadır.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları

Endüstriyel mutfağın bilinen birçok faydası vardır. Mutfakta oluşması öngörülen ihtiyaçları gidermeye yarayacak özellikleri sayesinde oldukça gözdedir. Yapılan endüstriyel mutfak tasarımı sayesinde mutfaklar kullanımı kolay ve dayanıklı olduğundan hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin isteğini hızlıca giderilmesini sağlar.

Endüstriyel mutfağın faydaları sayesinde insan gücü ihtiyacı minimum seviyelere iner. Böylece mutfakta yapılan işler ve yemekler daha hızlı biçimde halledilir. Endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini çok uzun süre koruyarak uzun vadede kullanım sağlamaktadır. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, bunlar gibi oldukça fazla konuda firma sahiplerine ve çalışanlara kolaylık sağlamaktadır.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalı?

Endüstriyel mutfak içerisinde yer alan tüm malzemeler, tam donanımlı ve geniş bir yelpazeye sahip olmalıdır. Endüstriyel mutfak tasarımları, kullanılacağı profesyonel mutfaklar için önemlidir. İşletmelerin endüstriyel mutfakları seçerken ihtiyaçları olan malzemeleri tercih etmesi, gereksiz kalabalığa yer vermemesi önerilmektedir.

Bu mutfakların tasarlanırken işletmenin alan ve projesi kesinlikle dikkat edilecek bir unsurdur. Kullanılacak endüstriyel mutfak ürünleri boyları ve enleri alana uygun tercih edilmelidir. Ayrıca doğru bir ürün dağılımı elde edilmelidir.

Mutfakta bulunan ürünler, firmanın misyonuna uygun olmalıdır. Ticari amaçla çalışan şirkete uygun olan ve ihtiyaç duyduğu makineler seçilmelidir. Örneğin çok çeşitli yemek çıkartan bir lokantaya; malzeme dolabı, kaynatma tenceresi ızgara, karışık fırın, ocak vb. endüstriyel mutfak ürünleri olması gerekmektedir. İçecek merkezli çalışan firmaların ise soğuk içecekler için uygun endüstriyel buzdolapları, buz makineleri,  endüstriyel kahve makineleri bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021