NOX BLOGEndüstriyel Mutfak Üretimi | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Ağustos 5, 2021by admin

Endüstriyel mutfak üretimi, kafe, restoran, catring, kantin, fabrika gibi işletmelerde kullanılan mutfak ürünlerinin üretimini kapsamaktadır. Endüstriyel mutfaklar, kar amacı güden ticari işletmelerde kullanılan mutfakların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde üretilmektedir. Bu sebeple bu üretim oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir ve standart ev mutfaklarından farklı bir üretim şeklini kapsamaktadır. Endüstriyel mutfaklar, müşterinin ve işletme sahibinin bir mutfakta duyabileceği tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde üretilmelidir.

Alanında uzman işletmeler, endüstriyel mutfak seçimi yaparken kaliteye önem vermektedir. Müşterilere üst düzey hizmet sağlamak için yüksek kaliteye sahip mutfaklar tercih edilmelidir. Endüstriyel mutfak üretimiyapılırken temel amaç daha az iş gücüne ihtiyaç duyarak daha yüksek bir performans elde etmektir. Ayrıca bu ürünlerin bakımı da profesyonellik gerektirdiği için, üretim yüksek kalitede gerçekleştirilmediği takdirde yüksek bakım masrafları da çıkabilecektir. Bu sebeple üretim alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmeli ve işlevsel ürünler tasarlanmalıdır.

Endüstriyel mutfak, yemek yapma süreci boyunca kullanılmaktadır. Bu sebeple ürünlerin kesimi, pişirmesi ve sunum süreci hesaba katılarak üretilmelidir. Endüstriyel mutfak tasarımlarında yemek pişirmek için ocak ve fırın, yemek sonrası bulaşıkları için endüstriyel bulaşık makineleri kullanılmaktadır. Ticari olarak faaliyet gösteren işletmelerde yapılacak yemeklerde kullanılan malzemelerin ve yapılan yemeklerin tazeliğini koruması için buzdolapları da yer almaktadır. Endüstriyel mutfak tüm bu ürünleri kapsayan bir üründür. Bu mutfaklar tasarlanırken bu ürünlerin kullanımı da hesaba katılır ve en işlevsel tasarımla üretim yapılır.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel olarak faaliyet gösteren profesyonel mutfaklarda ihtiyaç duyulan mutfaklar, endüstriyel mutfak olarak isimlendirilmektedir. Bu mutfaklara ihtiyaç duyulan işletmeler, kafeler, restoranlar, oteller, barlar, catering şirketleri, fabrikalar olarak sıralanabilir. Bu gibi işletmeler yemek yapılacak malzemeleri muhafaza etme, yemek yapma, yapılan yemeği sunuma hazırlama ve bulaşık yıkama gibi işlemler için endüstriyel mutfak üretimiyapan firmalara ihtiyaç duymaktadır. Bu mutfaklar günümüzde pek çok farklı model ve amaçta üretilmektedir. Dünya mutfağı alanında hizmet veren firmalar için ayrı, yöresel yemekler yapan işletmeler için ayrı mutfak üretimleri de mevcuttur.

Yemek yapımı ve sunumu esnasında kullanılan mutfak büyük bir öneme sahiptir. Bu durum da endüstriyel mutfak firmaları için üst düzey üretim yapma zorunluluğunu doğurmaktadır. Günümüzde her türlü amaca uygun endüstriyel mutfak bulunabilmektedir. Çok fazla kişiye hizmet veren firmalar da, küçük bir kitleye yemek yapan işletmeler de diledikleri şekilde endüstriyel mutfağı kullanabilmektedir. Ayrıca talebe göre üretim yaptırmak ya da üretilen mutfağı optimize etmek de mümkündür. Örneğin tercihe göre mutfağa ekstra ürün ekletilebilir ya da ürün çıkartımı yapılabilir.

Endüstriyel Mutfak Ürünleri

Endüstriyel mutfak malzemeleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu ürünler, endüstriyel mutfağın kullanıldığı yerin amacına göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin 5 yıldızlı bir otelin mutfağında kullanılan endüstriyel mutfak ile çalışan yemeklerini yapmaktan sorumlu bir fabrika mutfağının kullandığı endüstriyel mutfak ürünleri aynı olmamaktadır. Otel için daha gelişmiş ve daha fazla kullanım alanı vaat eden bir mutfak gerekli olacakken, fabrika daha mütevazi bir mutfak kullanmayı tercih edecektir.

Aşçılık mesleğinin popüler hale gelmesi, Dünya mutfağına duyulan ilginin artması endüstriyel mutfak ürünleri alanında büyük bir gelişmeye sebep olmuştur. Endüstriyel mutfak üretimi de bu çerçevede gelişim göstermiş ve pek çok farklı model ve kullanıma sahip mutfaklar üretilmeye başlanmıştır. Her amaca ve kullanıma uygun mutfağın üretimi yapılmakta, mutfaklar tercihlere göre optimize edilebilmektedir. Genel itibariyle kullanılmakta olan endüstriyel mutfak ürünleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Endüstriyel fırınlar
  • Endüstriyel mutfak tezgahı
  • Döner ocakları
  • Endüstriyel bulaşık makineleri
  • Buz makineleri
  • Sıcak ve soğuk teşhir dolapları
  • Endüstriyel buzdolapları

Endüstriyel Mutfak Kullanımının Avantajları

Endüstriyel mutfak kullanımının pek çok avantajı bulunmaktadır. Örneğin endüstriyel mutfak bataryası kullanımı ile standart mutfak bataryası kullanımı bile birçok farka sahiptir. Endüstriyel mutfakların sağladığı en mühim avantaj ise hızdır. Bu ürünlerin kullanıldığı mutfaklarda ürünün sağladığı kullanım kolaylığı sayesinde oldukça hızlı yemek çıkartılmaktadır. Ayrıca yemek yapılırken ihtiyaç duyulan malzemelerin tazeliği de bu mutfaklar aracılığıyla korunur ve bu sayede müşteri memnuniyeti sağlanır. Sıcak muhafaza edilmesi gereken ürünlerin sıcak, soğuk muhafaza edilmesi gereken ürünlerin soğuk kalması da endüstriyel mutfaklar aracılığıyla mümkündür.

Endüstriyel mutfak üretimi yapılırken dikkat edilen en önemli nokta, ürünün kullanım kolaylığına sahip olmasıdır. Yüzlerce kişiye aynı anda yemek pişirilen mutfaklarda aşçıların en az emek harcayarak en yüksek verimi alması amaçlanmaktadır.  Endüstriyel mutfaklar aracılığıyla yüksek kalitede profesyonel mutfak ürünleri çıkarılabilir, pişirme ve sunum aşamalarında istenen sonuçlar elde edilir. Çok daha az insan gücü kullanarak yüksek performans sağlayabilmek için tercih edilen endüstriyel mutfakların her ihtiyaca ve her alana göre üretilmiş modelleri de mevcuttur.

Endüstriyel Mutfak Fiyatları

Endüstriyel mutfak fiyatları pek çok kriter doğrultusunda farklılık gösterebilmektedir. Endüstriyel mutfak üretimi sürecinde kullanılan ürünlerin kalitesi, mutfak tezgahının boyutu gibi etkenler fiyatta farklılığa sebep olabilmektedir. Endüstriyel mutfak dolabı üretilirken kullanılan malzeme bile fiyatta değişiklik yaratabilmektedir. Bu noktada önemli olan ihtiyaca uygun ve işletme için en yüksek verimi sağlayabilecek mutfak dolabını tercih etmektir. İşletmeye uygun olacak şekilde tercih edilmeyen endüstriyel mutfak dolapları, ne kadar kaliteli olursa olsun gereken verimi göstermeyecektir.

Sadece fiyata bakılarak alınan mutfaklar, kullanım aşamasında sorun yaratabilecektir. Bu sebeple yüksek kalite ve kullanım olanağı sağlayan endüstriyel mutfaklar tercih edilmelidir. Ayrıca işletmelerin endüstriyel mutfak üretimi sürecine dahil olarak, talepleri doğrultusunda üretim yaptırmaları da mümkündür. Bu sayede mutfak işletme için en uygun şekilde tasarlanacaktır. Mutfak satın alınırken, üretimin yapıldığı maddelere, ürün kalitesine ve kullanım kolaylığına dikkat edilmelidir. Alışveriş yapılırken alanında uzman firmalar tercih edilmelidir.

 

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021