NOX BLOGEndüstriyel Mutfak Tezgahı | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Haziran 27, 2021by admin

Endüstriyel mutfak tezgâhı için belirtilen özelliklerin en başında çalışma alanının konforu ve malzemeleri yerleştirmek için bulunan alan gelmektedir. Bu alanı özel ölçülerle tasarlaya bilirsiniz.

Endüstriyel çalışma alanlarında alanın genişliği ve rahatlığı yemek yapan kişiler için oldukça önemlidir. Çalışma alanı organizasyonu pratiklik açısından hız kazandırmaktadır.

Endüstriyel Mutfak Hakkında

Endüstriyel mutfak tezgâhı genellikle büyük şeflerin bulunduğu lokantalarda özel olarak tasarlanmaktadır. Bu özel ölçüleri sadece lokantalarda görmemekteyiz. Restoranlar, oteller, kafeler de endüstriyel mutfak sisteminde tasarlanmaktadır. Bu mutfak içerisinde de kullanılan malzemelerin paslanmaz olması oldukça önemlidir. Mutfak ürünleri herkesin bildiği gibi paslanmamalı ya da herhangi bir deformeye uğramamalıdır. Bu deforme olmayan ürünler de endüstriyel mutfak malzemeleri satılan yerlerden alışveriş yapılarak alınmalıdır.

Paslanmaz çelik olmasına oldukça önem verilen mutfak malzemelerinin hijyenine de oldukça dikkat edilmelidir. Ürünlerin dikkatli kullanımı ve düzenli olarak temizliğin yapılması çalışma ürünlerinin uzun vadede kullanımına olanak sağlamaktadır. Endüstriyel bir mutfağa sahip olmak isteyenler öncelikle birkaç uzman ekibe danışmaktadır. Bu uzman ekip mekânın boyutlarına göre hem çalışma alanının ferahlığına dikkat eder hem de gelecek olan gereçlerin alan için uygunluğunu kontrol eder. Tüm ihtiyaç duyulan malzemeler gerekirse kişilerin özel isteğine göre tasarlanır ve ortama getirilir. Bu biraz daha maliyetli bir durumdur ama ürünlerin çok çok uzun süre kalitesini bozmayacağı düşünüldüğünde gayet makul fiyata denk gelmektedir.

Endüstriyel Mutfak Tezgâhı Nasıl Olmalı

Endüstriyel mutfak tezgâhı özellikle çok konforlu olması açısından bilinmektedir. Elbette hepimizin evlerinde olan mutfak tezgahlarından farklıdır. Bu ürünler özel olarak tasarlanmaktadır ve çalışma tezgâhları, çalışma üniteleri, evyeli çalışma tezgahları, kaliteli paslanmaz çelik malzemeden ve kaliteli işçilikle üretildiği için evlerimizde olan mutfak tezgahlarından çok daha uzun ömürlüdür. Bu işçiliklere maddi olarak bir birikim gerekmektedir. Lakin genellikle bu ürünler evlerde bulunmamaktadır.

Daha çok restoran, butik oteller, oteller, hava alanları gibi toplumun daha çok iç içe olduğu ve yemek yiyebildiği alanlarda tercih edilmektedir. Endüstriyel mutfak tezgâhı olmasının en iyi yanı özel olarak tasarlandığı için sizin ihtiyaçlarınıza çözüm bulmasıdır. Örneğin belirli bir kitlesi olan otelin küçük ve yetersiz bir mutfağı olursa bu kalite olarak tercih edilmemesine sebep olur. Aynı şekilde bir restoranın mutfağının aşçısı için yetersiz gelmesi de bu restoranın yemeklerinin kötü olmasına ve tercih edilmemesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple endüstriyel mutfak firmaları ile konuşularak burada bir plan belirlenmeli ve ona göre ürünler hazırlanmaya başlamalıdır.

Evlerde Bulunan Endüstriyel Mutfaklar

Endüstriyel mutfak tezgâhı günümüzde sadece restoran ve otellerde de kullanılmamaktadır. 1980’lerden sonra başlayan bu mutfak değişimi evlerde de zarif ve şık bir görüntü yakalanmasını sağlamaktadır. Özellikle pürüzsüz görünen bir mutfak tezgâhı, yine aynı renk olan fırın ve buzdolabı, beyaz ve grinin buluşumu bu mutfakların oturduğumuz evlerde de kullanılmaya müsait olduğunun göstergesidir. Örneğin lüks bir restoranda çalışan aşçı eve gelip yemek yapmak istediğinde çalışma alanındaki konforu yakalayamayabilir.

Bu durumlarda tasarlanan endüstriyel mutfaklar size konforun kapılarını açmaktadır. Yeni yapılan çoğu evlerde aslında bu sisteme dikkat edilmektedir ev endüstriyel mutfağın yaygınlaşmasına önem verilmektedir. Sahip olacağınız endüstriyel mutfak sizin daha güzel şartlarda evde severek yemek yapmanıza ve çevrenizdeki insanların da mutfağınızı çok sevmesine olanak sağlamaktadır. Endüstriyel mutfak tasarımı sahibi olmak isteyen her ailenin bir uzman ile görüşmesi ve mutfağı için plan yapılmasına ihtiyacı bulunmaktadır. Bu plana göre belirli bütçeler ayrılması söz konusu olmaktadır lakin çok uzun yıllar boyunca kullanacağınız bu mutfağın artılarına daha çok önem verilmelidir.

Depolama ve Saklama Alanları

Endüstriyel mutfak tezgâhı baz alındığında depolama ve saklama alanlarına da dikkat edilmelidir.Endüstriyel mutfak dolabı seçimlerinde depolamaya oldukça önem verilmektedir. Alanın genişliği ve malzemeleri içinde bulundurması açısından önem taşıyan mutfak alanlarında depolamada da tercihe göre çift taraflı buzdolabı kullanılmaktadır. Aynı zamanda mutfak levyesine yakın yerde bulaşık makinesinin olması da pratikliği ve hızlanmayı kolaylaştırmaktadır. Bu ürünlerin karışık olarak yerleştirilmemesi ve her ürünün yerinin bir plana göre belirlenmesi gerekmektedir.

Geleneksel mutfaklardan oldukça uzak olan bu depolama alanlarında mutfak dolabı harici bir kiler ihtiyacı bulunmamaktadır. Bu alanların boyutları da uzmanlar yardımıyla belirlenmektedir ve özel olarak tasarlanmaktadır. Restoranlarda ise alanın sadece kapasitesini göz önünde bulunmamaktadır. Bu depolama alanlarının fonksiyonelleri depolama için de önemlidir. Kolay ulaşılabilir olması yani tabiri caizse el altından ürünlere ulaşabilmeniz hızlılık açısından önemli olmaktadır.

Endüstriyel Mutfak ve Hijyen

Endüstriyel mutfak tezgâhı için belirli hijyen koşulları bulunmaktadır. Temizliğine de yatırım yapmadığınız endüstriyel mutfaklar ne kadar özel olarak tasarlanmış olsa da kısa ömürlü olarak nitelendirilir. Haftada iki kez yapılması gereken büyük bir temizlik vardır ve bu temizliği aksatmamak gerekmektedir. Mekânın yoğunluğuna ve işleyişine göre de bu temizliğin zamanı arttırılabilmektedir. Gün sonu yapılacak olan temizlik de sabah çalıştığınız ortamın daha rahat olmasına ve müşteri sirkülasyonuna yakalanmamanıza yardım etmektedir. Endüstriyel mutfak bataryasına da değinmemiz gerekmektedir.

Kullanılan büyük fırınlara göre veyahut diğer malzemeler göre sanayi tipi batarya tercih edilmektedir. Ev tipi prizlerde sanayi tipi mutfak eşyaları çok fazla elektrik harcamaktadır ve ürünlerin kablolarıyla orantısız olmaktadır. Bu sebeple büyük mutfaklarda genellikle sanayi tipi prizler kullanılmaktadır. Bir mutfakta üç veyahut dört kişi aynı anda çalışıyorsa bu çalışma alanının elbette büyük olması gerekmektedir. Bu sebeple mutfak tasarlanacak alanın da çok küçük olmasından kaçınılmalıdır. Evlerde dekore etmek isteniyorsa bu alanın da yeteri kadar geniş olması ve rahatça yemek yapabilmeye olanak sağlaması beklenmektedir.

 

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021