NOX BLOGEndüstriyel Mutfak Tavsiyeleri | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Ağustos 5, 2021by admin

Endüstriyel mutfak tavsiyeleri, alanında adını duyurmak isteyen ve bulunduğu yolda emin adımlarla ilerlemek isteyen işletmelerin mutlaka dikkate alınması gereken tavsiyelerdir. Son zamanlarda İç mimaride endüstriyel tarzı dünya çapında popüler hale gelmiştir. Özellikle endüstriyel mutfak 2020 yılı itibarı ile birçok işletme tarafından daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Bu mutfak tarzı özellikle hammadde ve kontrast severlerin ilham kaynağı haline gelmiştir. Endüstriyel tarz işletmenizde sevdiğiniz bir mutfağa sahip olmanızı sağlayacaktır. Son zamanlarda bir tutku haline gelen yemek pişirme işi endüstriyel malzemeler ile çok daha eğlenceli hale gelecektir ve endüstriyel mutfak tavsiyeleri ile bu eğlenceyi daha da katlamaya imkân bulacaksınız.

Endüstriyel Mutfak Kapsamında Tavsiye Edilenler

Özellikle rustik dekoratif desenli endüstriyel mutfaklar doğal görünümü ile önerilen endüstriyel tarzın başında yer alıyor ve endüstriyel mutfak tavsiyeleri çerçevesinde tasarımın bu şekilde yapıldığına çokça tanıklık ediliyor. Cumbalı pencereler, büyük mobilyalar ve yüksek tavanlar endüstriyel tarzdaki mutfaklarını en ayırt edici özelliklerinden olsa da endüstriyel görünümün büyük mutfaklar için ideal olduğu anlamına gelmez. Mekânın zevk ve yapısına göre küçük mutfağınızda her kareyi doğru optimize ederek endüstriyel tarzı buraya da rahatlıkla entegre edebilirsiniz. Ayrıca endüstriyel tarz mutfakların özgünlüğü hem çağdaş tasarımları ile hem de tasarımın içine serpiştirilmiş otantik görünüm ile sağlanmaktadır.

Bu tarzda diğerlerinden farklı olarak estetik standart ile uyuşmayan unsurlar gizlenmez. Tam tersine mutfağın bütün unsurları birbiri ile zaten son derece uyumludur ve bu nedenle herhangi bir şeyi gizlemeye ihtiyaç duyulmaz. Endüstriyel mutfak malzemeleri yani davlumbaz, borular, açıktaki ahşaplar ve diğer bütün malzemeler genelde çeşitli metal detaylar ile sergilenir. Bu özelliği yaratıcı depolama çözümlerinde açıkça görmeniz mümkündür.Endüstriyel mutfak tavsiyeleri kapsamında özellikle üst kısımdaki dolaplarda açık raflar ve mutfak gereç tutucularının tercih edildiği görülür.

Endüstriyel Mutfak Malzemelerinin Özellikleri

Öncelikle endüstriyel mutfak malzemelerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi mutfağa paslanmaz çelik malzemeler yardımı ile merkezi ada olan geniş modern mutfak görünümü kazandırmasıdır. Ayrıca malzemelerin sofistike haldeki karışımı, açık ahşap ve deri varlığı ile zenginleşen mutfak sade bir zarafet kazanır. Bunun yanı sıra endüstriyel tarz mutfaklarda tavandan tabana kadar olan pencereler mutfağa çok daha fazla ışık girmesini sağlar. Endüstriyel mutfak tavsiyeleri kapsamında söylendiği gibi mutfak tasarlanırken beton malzemeler kullanılması mutfağınızı çok daha dayanıklı hale getirecektir. Ayrıca mutfağınızın bulunduğu mekâna ve sizin kendi zevkinize göre örneğin endüstriyel mutfak dolabı ahşap veya çok daha modern bir tasarım olabilir. Ayrıca endüstriyel mutfak firmaları incelenerek hangisi ile çalışacağınıza karar verdikten sonra mutfağınızın yapısına göre endüstriyel mutfak tezgahı firma ile fikir alışverişinde bulunarak belirlenebilir.

Endüstriyel Mutfak Tasarımı Nasıl Olmalı?

Endüstriyel mutfak malzemelerinin özellikle profesyonel mutfaklar tarafından tercih edildiğini ve bu mutfaktaki işleri oldukça kolaylaştırdığını biliyoruz. Özellikle bar, catering, kafe gibi işletmeler tarafından hem dayanıklı olmaları hem de işleri çok daha kısa sürede halletmeleri bakımından oldukça fazla rağbet görüyor fakat bu ürünler tercih edilmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Örneğin mutfağınızda kullanacağınız endüstriyel mutfak malzemelerine henüz daha mutfak tasarlanırken karar vermelisiniz. Böylelikle bu ürünlerin uzatma ve bağlantılarının nereden geçeceği de mutfak tasarlanırken belirlenir ve ikinci bir iş yapmış olmazsınız. Yine endüstriyel mutfak tavsiyeleri kapsamında mutfağınızda mevcut bulunan alanları en iyi şekilde kullanmalısınız.

Bir işletme mutfak tasarlanırken ihtiyaçlarını belirlemeli ve alanı ona göre şekillendirmelidir. Kullanılacak makinelerin boyutuna karar verilmeli ve bu işlemler halledildikten sonra mutfak en iyi şekilde nasıl kullanılır bu planlanmalıdır. Endüstriyel bir mutfakta dağılım oldukça önemlidir. Kolay ve rahat hareket edebilmek için ürünlerin mutfak içerisinde dağılımı iyi konumlandırılmalıdır. Ayrıca işletmeniz için en gerekli malzemeleri satın almalısınız. Yani alacağınız makineler çıkardığınız ürünler ile paralellik göstermeli. Örneğin endüstriyel mutfak bataryası bir mutfağın kalbidir diyebiliriz. Sürekli bulaşık yıkanması gereken bir işletmede dayanıklı ve sürekli onarıma ihtiyaç duyulmayacak bir batarya olması işlerinizi kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra endüstriyel mutfaklarda hijyen çok önemlidir. Endüstriyel mutfak tavsiyeleri ürün artıklarının cihazların çıkış oluklarında ve boşluklarda yani göz önünde bulundurulması gerektiğini söylemektedir.

Endüstriyel Mutfaklar İçin Tasarım Önemli Midir?

Endüstriyel mutfak tasarımı özellikle hijyen ve alan kullanımı açısından önem arz etmektedir. Büyük veya küçük işletmeler fark etmeksizin mutfaklarda her türlü malzemeye ihtiyaç olabilmektedir. Bu kadar çok malzeme ise büyük bir yer işgali demektir. İşte bu işgalden kurtulabilmenin en kolay yolu endüstriyel mutfak tavsiyeleri kapsamında hareket etmektir. Bu açıdan şunu söylemek gerekir ki bu kadar çok ekipman ne kadar düzenli yerleştirilirse sonrasında yaşayacağınız sıkıntı da oldukça azalır. Mutfak ekipmanlarının yerini belirlemek için tasarım esnasında her bölgeyi ayrı ayrı değerlendirmeli gerekirse yardım almalısınız. Yani soğutma, depolama, pişirme, değerlendirme, servis alanı gibi bütün detaylar düşünülmeli ve bu aşamalarda kullanılacak ürünlerin yeri tek tek belirlenmelidir. Bu çalışanlara da rahat bir iş ortamı sağlayacaktır.

Endüstriyel mutfak tarzında en önemli noktalardan bir tanesi de tezgâh dizaynıdır. Kullanacağınız tezgâh en son teknolojik donanıma sahip olmalı, tezgâhta modern bir fırın kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra kullanacağınız bu tezgâh müşterilere hijyenik bir yemek sunma fırsatını size vermelidir. Mutfak tezgâhı ile doğrudan bağlantılı olan servis malzemeleri birlikte planlanmalı ve bu kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Endüstriyel mutfak tavsiyelerikapsamında söylenebilecek en önemli ve son şey şudur: herhangi bir aşamada yapacağınız en küçük bir hata tasarımı en başından planlamanıza sebep olabilir. Bu nedenle tasarımın her aşamasında oldukça titiz davranmanız gerekmektedir.

 

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021