UncategorizedEndüstriyel Mutfak Tasarımları | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Mart 23, 2022by admin0

Endüstriyel mutfak tasarımları, paslanmaz çelikten üretilen ve her kullanıma uygun,  işleri oldukça kolaylaştıran ve dayanıklı ürünlerdir. Her sektörün hizmetine dahil olabilir. Endüstriyel mutfak tasarımları, firmaların mutfak ihtiyacını sağlar. Uzun süre kullanılacak kaliteli ve paslanmaz ürünleri, mutfak ihtiyaçlarını firmalara sunar.  Bu sektörde hizmet veren çokça endüstriyel mutfak markaları vardır.

Endüstriyel mutfak tercih eden firma sahibi için çokça seçenek bulunmaktadır. Ayrıca endüstriyel mutfak tasarımları sektörü geniş olan bir hizmettir. Fırın, otel, gemi, hastane, lokanta, bar, okul, dinlenme tesisi gibi birçok mutfakta kullanılmaktadır. Endüstriyel mutfak tasarımları yapılmadan önce mutfak ve servis mutfağının kurulacağı alan ayarlanmalıdır.

Duvar ölçüsü alırken kiriş, tesisat, pencere vb. alanlar incelenmelidir. İmalat yapılacak olan ürünlerin alana ve girişine uygun olması için endüstriyel mutfak ölçüleri alınmalıdır. Ölçüsü alındıktan sonra üç boyutlu proje haline getirilip sonuca bakılmalıdır. Daha sonrasında endüstriyel mutfak malzemeleri satın alınmalıdır.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Öncelikle endüstriyel mutfak çok geniş bir kapsamda hizmet vermektedir. Mutfağı kurmak isteyen firma sahibi önce projelendirmelidir. Çünkü uzun, sık ve sürekli hizmet verilecek bir alan kurulacağının farkında olup, alanı dikkate almalıdır. Bu mutfaklarda teknolojik, işletmenin hızını ve işleyişini arttıran ve kolaylaştıran ürünler bulunmaktadır.

Endüstriyel mutfaklarda kullanılan malzemeler kaliteli ve de dayanıklılığı ile öne çıkmaktadır. Endüstriyel mutfak malzemeleri genellikle paslanmaz çelikten üretilmektedir. İşletmelerdeki mutfaklar uzun süre kullanıldığından dolayı en az derece de arıza ve en üst derecede dayanıklı olması gerekmektedir. Endüstriyel mutfak malzemeleri bu beklentiyi gerçekleştirdiği için endüstriyel mutfak tercih eden işletmeler tarafından öncelikli ve sıklıkla tercih edilmektedir.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları Nelerdir?

Endüstriyel mutfak oldukça rahat, kolay ve kullanışlıdır. Kullanışlı mutfaklar ise müşterinin ve işletmecinin ihtiyaçlarını en iyi ve en hızlı şekilde karşılaması amacıyla  üretilmişlerdir. İnsan gücünü en az seviyede kullanarak daha çok ve hızlı iş yapılmaktadır. Bu da firma sahibi ya da işletmecinin müşterisine daha fazla ve daha hızlı ürün çıkartması demektir. Bu durum ise endüstriyel mutfağın en büyük faydası olarak görülmektedir.

Hız ve daha az insan gücünün yanında, endüstriyel mutfak malzemeleri sayesinde mutfakta kullanılan ürünler uzun ömürlü ve daha taze olmaktadırlar. Endüstriyel mutfak malzemeleri normal mutfak malzemelerine göre daha kolay temizlenmektedir. Bu endüstriyel mutfak tasarımları üretilirken kullanış kolaylığı ve dayanıklılığı göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Ürünler büyük ve temizliğe yatkın üretilmektedir. Bu durum da temizliğe yardımcı olmaktadır.

Genel olarak paslanmaz metalden üretilen bu mutfak malzemeleri yapımında da fazla ve sürekli kullanılacağını öngörülmektedir. Buna dikkat edilerek üretildiğinden dolayı çizilmesi, ezilmesi, kırılması vb. olayların daha zor gerçekleşmesi beklenen ürünlerdir. Bu durumsa üretilen ürünün sağlamlığını ve daha uzun ömürlü olduğunu gösterir. Endüstriyel mutfakta aranan bir diğer özellik ise kapasitedir. Siparişi sık ve art arda olan bir işletme de kapasite olmazsa olmazlar arasında bulunmaktadır. Kapasite en önemli fayda olmaktadır.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak ürünleri işleri kolaylaştıran, oldukça dayanıklı ürünlerdir. Daha çok ticari amaç güden işletmeler tarafından tercih edilmektedirler. İşleri yapacak olan kişinin yapacağı işi en hızlı sürede tamamlamalarını sağlamaktadır. Bu yüzden çok fazla tercih edilmektedirler.

Profesyonel mutfaklar için çok önemlidirler. İşletme tercih ettiği otel, kantin, lokanta vb. alanların mutfaklarını önceden incelemeli ve yapacağı endüstriyel mutfak tasarımları ona göre gerçekleştirmelidir.  Endüstriyel mutfak malzemeleri tercih edilmeden ve edilirken dikkat edilmesi ve en iyi şekilde kullanılması için ön görmesi gereken bazı noktalar vardır. Endüstriyel mutfak tezgahı, mutfağa ilk girişte hazırlıkta kullanılan bir üründür.

Çok çeşit vardır. Her işletme ihtiyacına uygun tezgahı seçmelidir. Endüstriyel mutfak tezgahları, derinliği 70 cm olan modeller ve derinliği 60 cm olanlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Başka bir ayrımı ise üst bölüm kaplamalarıdır. Düz paslanmaz çelik tezgahlar ve polietilen tablalı ve mermer tablalı modelleri bulunmaktadır.

Kullanmadan önce yıkanması gereken malzeme ile çalışan firmalar 70 serisi ürünü olan evyeli çalışma tezgahlarını satın almalıdır. Öncelikle endüstriyel mutfak tasarımları aşamasındayken hangi endüstriyel mutfak ürünlerinin önce nereye konacağına ve bağlantıların nereden geçeceğine karar verilmeli ve bakılmalıdır. Mevcut alanlar en iyi biçimde kullanılmalıdır.

Endüstriyel mutfaklar, organizasyonu ve işin gidişatını hızlandırıp kolaylaştırılacak şekilde düzenlenmelidir. Yani doğru bir dağılım gerçekleştirilmelidir. Başka bir önemli nokta ise işletmenin amacına uygun makineleri satın alması gerekmektedir. Her gün sürekli olarak içecek satışı yapan bir firmada bardak yıkama makineleri, kahve öğütücü makineleri, kahve makineleri vb. ürünler olmalıdır.

Sürekli yemek yapan bir firmada, restoranda ise karışık fırınlar, ızgara, ocak vb. malzemelerin mutfaklarında olması gerekmektedir. Kısacası mutfak amacına uygun makineler ile donatılmalıdır. Gıda sektörü üzerine çalışan şirketler, hijyene daha da dikkat etmelidir. Endüstriyel mutfak ürünlerinde oluşacak olan atıklar düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Yoksa ürünlerde arıza yaşanabilir. Bu nedenle hijyen ve temizliğe dikkat edilmelidir.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Nelerdir?

Endüstriyel mutfak malzemeleri, genellikle profesyonel mutfaklarda kullanılmaktadır. İşletmenin türüne, menüsüne ve üretiminin yoğunluğuna göre endüstriyel mutfak malzemeleri satın almaları gerekmektedir. Endüstriyel mutfak malzemeleri, kullanım alanına göre sınıflandırılmıştır. Öncelikle hazırlık aşamasında hangi endüstriyel mutfak tasarımları kullanılacak ona karar verilmelidir.

Mutfağa girildiğinde ilk olarak hazırlanacak olan ürünün hazırlığında işe yarayacak olan malzemeler tercih edilmektedir. Bu kademede endüstriyel mutfak bataryası ve tezgahı başta gelmektedir. Kahve hazırlayan bir yerde kahve öğütme makinesi, ev yemekleri yapan firma da ise patates soğan soyma, doğrama makinesi gibi işi hızlandıracak ürünler hazırlık aşamasında kullanılır. Kaynatma kazanları, donanımlı fırınlar, ocaklar, donanımlı ızgara gibi ürünler pişirme aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleridir. İşletme kendi fonksiyonuna, hizmet alanına göre bu endüstriyel mutfak malzemeleri arasında seçim yapmalıdır.

Pişirilen ürünlerin lezzetli olması gerekmektedir. Lezzetli olması gerektiği kadar sunum da göze güzel gelecek şekilde yapılmalıdır. Bu kademede ise serviste kullanılacak olan endüstriyel mutfak malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Sunulacak olan yiyecek servis edildiğinde müşteriye sıcak bir şekilde sunulması gerekmektedir. Isıtılması için benmari kazanı denilen ürün kullanılır. Servis istasyonu veya salat bar olarak adlandırılan ürünler de servis edilirken kullanılır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021