NOX BLOGEndüstriyel Mutfak Tasarımı: | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Haziran 27, 2021by admin

 

Endüstriyel mutfak tasarımı, otel, fırın, hastane, restoran ve benzeri işletmelerde mutfakların yapım aşamasından önce yapılmaktadır.

Ayrıca, yukarıda bahsedilmiş olan işletmelerde yemek üretilebilmesi için endüstriyel mutfak tasarımının yapılması ve bu tasarımın kurulması gerekmektedir. Endüstriyel mutfakların yapımında, işletmenin ihtiyacına göre malzeme seçilmektedir.

Seçilecek malzemelerin, kaliteli olması ve işletmenin ihtiyacına uygun olması büyük bir önem ifade etmektedir.         Bu uygunluk, malzemenin kalitesi ile sınırlı kalmayıp; malzemelerin yerleştirilmesi kriterini de içinde barındırmaktadır.

Ayrıca, endüstriyel mutfaklarda kullanılan ekipmanlar paslanmaz çelikten üretilmiştir.

Endüstriyel mutfak tasarımı yapılması için alınacak ekipmanların, kurulacak olan mutfağın şekline ve ihtiyacına göre yerleştirilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı da, endüstriyel mutfak tasarımı yapılırken mutfak kurulacak alanın çok iyi incelenmesi gerekmektedir.

Endüstriyel mutfak tasarımı yapılırken gerçekleştirilen inceleme esnasında, hangi ürünün nereye kullanılacağı ve kullanılırken hissedilecek rahatlık değerlendirilmektedir.

Ayrıca, endüstriyel mutfak tasarımı işlemini yapan kişiler, üniversiteden mezun olmuş iç mimarlardır.

Endüstriyel Mutfak Tasarımı Planlama Aşaması:

 

Endüstriyel mutfak tasarımı planlama aşamasında, mutfağın en ince ayrıntılarına kadar inilmesi gerekmektedir. (Yapılacak mutfağın uzun yıllar boyunca kullanılacağı düşünülürse)  Bundan dolayı da, otel- restoran vb. gibi büyük kurumlar, mutfak tasarımının yapılması için endüstriyel mutfak tasarımcıları ile bu iş konusunda anlaşmaktadır.

Ayrıca, bu tür kurumlar, endüstriyel mutfak tasarımı öncesinde, endüstriyel mutfak tasarımı yapılacak ortamın incelenmesi için iç mimarlar ile anlaşmaktadır.

Endüstriyel mutfak tasarımını yapacak kişi, mutfak tasarımının süreceği zamanlamayı göz önüne alarak alınması gereken malzemelerin listesini çıkarmaktadır. Tasarım yapılırken, mutfak tasarımlarının en uygun şekilde yerleştirilebilmesi için; alandaki en küçük noktalar bile ölçülmektedir.

Endüstriyel mutfak tasarımı işleminin yapılacağı alanda birçok kısmın ölçüsü alınmaktadır. Duvarlar- kirişler- zemindeki alçaklıklar- zemindeki yükseklikler- havalandırma boşlukları- gibi birçok küçük kısım, ölçüm yapılacak alanlara örnektir.

Endüstriyel mutfak tasarımı projesi bittiğinde, alınacak ekipmanların yerleştirilebilmesi için alt bir proje hazırlanmaktadır. Bu alt proje, endüstriyel mutfak tasarımı projesinin en önemli noktalarından birisidir.

Doğru planlama ve doğru malzeme seçimleri ile mükemmel mutfak tasarımı sonuçları çıkmaktadır. Bundan dolayı da, endüstriyel mutfak tasarımı projesini yapacak kişinin dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekmektedir.

Endüstriyel Mutfak Tasarımının Önemi:

 

Mutfaklar, hem aşçıların hem de diğer kişilerin sağlığı konusunda büyük bir önem ifade etmektedir. Ayrıca, bilindiği üzere mutfaklar büyük bir yer kaplamaktadır.  Bundan dolayı da, endüstriyel mutfak tasarımıyapılması kurumlar için gerekmekte olan bir işlemdir.

Endüstriyel mutfak tasarımı sadece büyük kurumların ihtiyaç duyabileceği bir işlem değildir. Endüstriyel mutfak tasarımının yapılması, büyük ya da küçük fark etmeksizin tüm kurumlara büyük avantajlar sağlamaktadır.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri:

 

Alınması gereken endüstriyel mutfak malzemeleri, tasarım esnasında belirlenmektedir. Ayrıca, birçok kişi endüstriyel mutfak malzemelerini merak etmektedir.

 • Et Çatalı
 • Mutfak Makası
 • Cımbız
 • Channe
 • Slicer
 • Endüstriyel Mutfak Bataryası
 • Hamur Kazıyıcı
 • Balık Cımbızı
 • Parisienne Spoon
 • Mandolin
 • Trüf Rendesi
 • Rende
 • Oyacak
 • Soyacak
 • Pürmüz
 • Çırpma Teli
 • Fişek
 • Endüstriyel Mutfak Robotu

Bu maddelerde yer alan ekipmanlar, endüstriyel mutfak tasarımı için kullanılabilmektedir.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Fiyatları:

 

Endüstriyel mutfak malzemeleri fiyatları, birçok kişi tarafından merak edilmekte olan bir husustur.

Endüstriyel mutfak malzemeleri fiyatları değişkendir ve bu değişkenlik birçok kritere sahiptir. Bu kriterler madde madde şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Endüstriyel Mutfak Malzemelerinin Markası
 • Endüstriyel Mutfak Malzemelerinin Kalitesi
 • Endüstriyel Mutfak Malzemelerinin Satın alındığı firma
 • Endüstriyel Mutfak Malzemelerini kullanacak işletmenin büyüklüğü
 • Endüstriyel Mutfak Malzemelerini kullanacak İşletmenin Konumu/Lokasyonu
 • Endüstriyel Mutfak Malzemelerinin ithal ürünler konusundaki gümrük vergileri
 • Endüstriyel Mutfak Malzemelerinin alındığı dönemdeki kurlar

Endüstriyel mutfak malzemeleri alımının yetkili satıcılardan ve satış sonrası destek verebilecek distribütörlerden alınması; kişilere birçok avantaj sağlamaktadır. Bundan dolayı da, malzemelerin yetkili satıcılardan ve destek verebilecek distribütörlerden alınması büyük bir önem ifade etmektedir.

Endüstriyel Mutfak Firmaları:

 

Bilindiği üzere endüstriyel mutfak firmaları, endüstriyel mutfak kurulumundan alınacak verimi etkilemektedir. Bundan dolayı da, seçilmesi gereken endüstriyel mutfak firmasının iyi bir şekilde seçilmesi gerekmektedir.

Endüstriyel mutfak firmaları, Türkiye’nin tüm şehrinde bulunmaktadır. Bazı mağazalar zincir bir şekilde 81 ile dağılmıştır. Bazı mağazalar ise, şehrin esnafı tarafından özel bir şekilde açılmış olabilmektedir.

Bundan dolayı, endüstriyel mutfak firmaları sadece belirli bir şehirde yoğunlaşmamıştır. Tabii ki, büyük şehirdeki endüstriyel mutfak firmaları küçük şehirde bulunanlara göre daha deneyimli ve tecrübeli olabilmektedir.

Yukarıda söylenmiş olanlara rağmen, endüstriyel mutfak tasarımı verimini en çok etkileyen faktörlerden diğerleri iç mimarlar ve endüstriyel mutfak tasarımcılarıdır. Bundan dolayı da, iyi seçilmiş bir tasarımcı zaten mutfak tasarımını yaptıracak kişiye iyi bir firmayı önermektedir.

Endüstriyel Mutfak Ürünleri:

 

Endüstriyel mutfak ürünleri ya da malzemeleri, endüstriyel mutfak kuracak kişiler tarafından aratılmakta olan sorudur. Yukarıdaki başlıkların birisinde, endüstriyel mutfak malzemelerinden (küçük) bahsetmiştik. Bu başlıkta ise, büyük olan endüstriyel mutfak ürünlerinden bahsetmiş bulunmaktayız.

İyi bir endüstriyel mutfak tasarımı sonucu için endüstriyel mutfak ürünlerinin kaliteli seçilmesi gerekmektedir.

Endüstriyel olan fırınlar

Endüstriyel olan bulaşık makineleri

Endüstriyel olan döner ocakları

Endüstriyel mutfak tezgâhı

Endüstriyel olan buzdolapları

Endüstriyel olan buz makineleri

Endüstriyel olan sıcak/soğuk teşhir makineleri

Ayrıca, endüstriyel mutfak ürünleri, küçük parçalar halinde çok daha fazla bir şekilde çeşitlendirilebilmektedir. Endüstriyel mutfak ürünlerinin çeşitli hallerini görebilmek için yukarıdaki başlıktan endüstriyel mutfak malzemeleri kısmına bakabilirsiniz.

 

 

 

 

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021