UncategorizedEndüstriyel Mutfak Tasarımı | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Mart 23, 2022by admin0

Endüstriyel mutfak tasarımı, paslanmayan çelikten yapılmış dayanıklı büyük boyutlu mutfak ekipmanlarından oluşan mutfakların tasarımı biçiminde açıklanmaktadır. Endüstriyel mutfak ölçüleri işletmeler için maksimum 0.65m2 ortalama 0.46m2 olmalıdır.

Genel olarak  ticaret amacı güderek çalışan otel, kafe, restoran, fabrika, mağaza vb. işletmelerde kullanılan mutfak tasarımlarının genel adıdır. Bu tür mutfaklarda, yaşadığımız dönemin ihtiyaçlarına dayanarak işletmenin işleyişini hızlanmasını sağlayan ve de kolay hale getiren teknolojik ürünler vardır.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak, endüstri alanında çalışan profesyonel mutfakların kullandığı ürünlerin farklılığından ve dayanıklılığından dolayı ortaya çıkmış mutfak çeşididir. Buna da endüstriyel mutfak denir. Birçok çeşitte endüstriyel mutfak markaları vardır.

Genellikle barlar, lokantalar veyahut catering şirketleri gibi ticari amaçla iş yapan şirketler tarafından kullanılır. Endüstriyel mutfak tasarımı olan mutfakta yemek yapmak için satın alınmış olan profesyonel fırın ve ocaklar bulunur. Yemek yapımından sonra çıkan bulaşıklar içinde endüstriyel bulaşık makineleri vardır. Bir diğeri ise sebzelerin, meyvelerin kısaca yiyecek ve içeceklerin ferah ve taze olması, daha uzun ömre sahip olabilmeleri içinse endüstriyel buzdolapları vardır.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları Nedir?

Endüstriyel mutfağın faydaları, mutfakta oluşacak tüm ihtiyaçları gidermeye yarayacak donanıma sahiptir. Endüstriyel mutfak tasarımı ile mutfaklar oldukça kullanışlı ve dayanıklı oldukları için hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin ihtiyacını hızlı bir şekilde giderilmesi için üretilmiştir.

Endüstriyel mutfağın faydalarından daha fazla örneklendirmek gerekirse, insan gücü ihtiyacını minimuma düşürür. Ayrıca endüstriyel mutfak tasarımı sayesinde mutfakta daha hızlı yemek yapılır ve işler çok daha hızlı biter. Endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini korur ve zamanımızdaki teknoloji ile yapıldığı için son derece kaliteli ve dayanıklıdırlar. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, bunlar gibi birçok konuda kolaylık sağlamaktadır. Harcanan zamanı minimuma indirdiği için vakit kazandırır.

 

 

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak tasarımı için, profesyonel mutfaklar için büyük önem taşımaktadır. İşletmelerin endüstriyel mutfakları tercih ederken en yararlı şekilde kullanabilmeleri için dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bu mutfakların tasarlanır iken işletmenin alanı göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanılacak olan ürünlerin boyları alana uygun olmalıdır. Endüstriyel mutfak tasarımı ile ilgili olarak kararlaştırmadan önce kurulum yapılacak olan cihazların hangileri olduğuna bakılmalıdır. Uzatma ve bağlantılarının geçeceği yerler ve endüstriyel mutfak ürünlerinin nasıl konumlandırılması gerektiğine karar verilmelidir. Ürünlerin olasılık ihtiyaçları analiz edilmelidir. İşletmeler kendi mevcut alanına göre en iyi endüstriyel mutfak ürünlerini tercih etmelidir.

İhtiyaçları konusunda analizlerini gerçekleştirdikten sonra kurulacak olan makinelerin en ve boyuna karar verilmelidir. Bu çokça önemlidir. Çünkü firma olan alanını en iyi şekilde kullanmalıdır. Endüstriyel mutfaklar, olay örgüsünü en iyi ve en kullanışlı hale getirebilmek üzere planlanmalıdır. Düzen ne kadar iyi organize edilirse yapılacak iş o kadar kaliteli vakitte tamamlanabilir. Bu sebeple alınacak olan endüstriyel mutfak ürünleri kullanılacağı mutfakta dikkatli bir şekilde dizayn edilmelidir. Doğru bir dağılım elde edilmelidir. En önemli bir diğer nokta ise mutfağa uygun makineler ile doldurulmalıdır.

Ticari amaçla işleyen şirkete uygun olan ve ihtiyaç duyduğu makineler satın alınmalısıdır. Örneğin birçok çeşit ve birçok yemek çıkartan bir lokanta ya da restoran da ızgara, karışık fırın, ocak vb endüstriyel mutfak ürünleri olması gerekmektedir. Daha çok içecek satan firmaların, soğuk içecekler için uygun endüstriyel buzdolapları ve endüstriyel kahve makineleri bulunmaktadır. Bunun yanında bar, kafe, kahveci gibi mekanlarda bardak yıkama makineleri gibi ürünlerde olmalıdır.

Endüstriyel mutfak ürünlerinde temizlik ve hijyene önem verilmelidir. Özellikle gıda sektöründe hizmet veren firmalar, temizliğe daha fazla önem vermelidir. Endüstriyel mutfaklarda oluşacak besin artıkları, yağ kalıntılarının düğme ve çıkış noktalarında, ürün boşluklarında biriktiğini ön görmek gerekmektedir.

Ayrıca bu alanlarda oluşan kalıntıların ve besin artıklarının mutlaka temizlenmesi gerektiğini de unutmamak gerekmektedir. Eğer bu temizlikler gerektiği kadar sık ve düzenli bir şekilde yapılmazsa cihazlar arızalanır veya eskisi kadar iyi çalışmaz. Bu da endüstriyel mutfak ürünü kullanıcısı tarafından olumlu bir sonuç olmaz.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Nelerdir?

Endüstriyel mutfak malzemeleri, ticari amaçla çalışan firmaların mutfaklarında kullanılan malzemelere denilmektedir. Firmanın ilgilendiği alana göre, menüsüne ve büyüklüğüne göre çeşitlendirilebilen endüstriyel mutfak malzemeleri uygun olacak bir şekilde seçilip belirlenerek satın alınmalıdır.

Endüstriyel mutfak malzemeleri, çok fazla kullanım alanına sahiptir. Hazırlık, pişirmek ve servis aşamaları için ayrı ayrı sınıflandırılmıştır. Hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleri, mutfak alanına ilk girildiğinde ürünlerin hazırlığı noktasında işe yarayacak olan ürünlerdir. Örneklendirmemiz gerekirse, ev yemekleri, sulu yemekler ile hizmet veren bir yemek firmasının mutfağında hazırlık aşamasında endüstriyel mutfak tezgahı, sebze kesme, doğrama, parçalama gibi işlevleri olan ürünler kullanılır.

Et yemekleri yapan yerlerde kemik kesme makinesi, kıyma makineleri, et parçalayan ya da döven makineler en çok tercih edilen ürünlerdendir. Hamur işi yapan işletmelerde ise hamur yoğurma makinesi, hamur açma makinesi, karıştırma mikserleri vb. kullanılır. Kahve, içecek yönelikli çalışan firmalarda ise kahve öğütücü, kahve kavurma makinesi vb. bulunur.

Pişirme aşamasında kullanılan malzeme kategorisinde ise ocaklar, kızartma makineleri, kaynatma kazanları, donanımlı firmalar, donanımlı ızgara düzenekleri vb. endüstriyel mutfak tasarımı bulunmaktadır. Yemek amaçlı firmalar kendi işlevlerine bakarak hizmet verdikleri alanlara göre, firma müşterilerine sunduğu menüye göre bu ürünler arasında seçim yapmalıdır.

Pişirilen ürünlerin yanı sıra ürünün lezzeti de çok önemlidir. Burada işin içine servis aşamasında kullanılacak olan endüstriyel mutfak malzemeleri dahil olur. Pişirilen yiyeceklerin müşteriye sunulurken sıcak olması gerekir. Yiyeceğin sıcak kalması amacıyla benmari kazanı kullanılır. Servis edilirken salat bar adı verilen mutfak malzemesi ve servis istasyonu olarak adlandırılan araçlar ise servis aşamasında kullanılır.

Firmaların en çok tercih edilen endüstriyel mutfak tasarımı ise; tam donanımlı endüstriyel fırınlar, endüstriyel bulaşık makineleri, büyük buzdolapları, döner ocakları, soğutucu dolaplar, sıcak teşhir dolabı, küp buz makineleri, bardak yıkama makinesi, endüstriyel mutfak bataryası,vb. endüstriyel mutfak malzemeleri tercih edilir. Sunulacak yemeklerin ya da içeceklerin çeşitliliğine göre endüstriyel mutfak malzemelerine diğer ürünlerinden ekleme veyahut çıkarma yapılabilir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021