UncategorizedEndüstriyel Mutfak Tasarımı | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Mart 23, 2022by admin0

Endüstriyel mutfak tasarımı, profesyonel mutfakların kullandıkları, işleri kolaylaştıran, oldukça dayanıklı ürünlerdir.

Genel olarak  ticaret amacı güderek çalışan otel, kafe, restoran, fabrika, gibi firmalarda kullanılan mutfak tasarımlarıdır. Bu endüstriyel mutfak ölçüleri, firmanın ihtiyaçlarına dayanarak işlerin işleyişinin hızlanmasını sağlayan ve de kolay hale getiren teknolojik ürünler vardır. Endüstriyel mutfak ölçüleri firmanın projesine göre veya yerin metrekaresine göre yapılmaktadır.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikten üretilen tüm kullanımlara uygun mutfak ihtiyaçlarını ve projelerini düzenlemektedir. Mutfaktaki işleri hızlandırmaya yarar. Mutfakta çıkabilecek bütün ihtiyaçları karşılamak için gerekli tüm donanımlara sahiptir.

Bu işle uğraşan endüstriyel mutfak markaları bulunmaktadır. Genellikle barlar, lokantalar,  catering şirketleri gibi şirketler tarafından kullanmaktadır. Endüstriyel mutfak tasarımı ile üretilmiş profesyonel fırın, ocak vb. şeyler bulunmaktadır.

Mutfak kullanıp yiyecek ya da içecekler hazırlandıktan sonra çıkan bulaşıkları endüstriyel bulaşık makineleri vardır. Sebzelerin, meyvelerin kısaca yiyecek ve içeceklerin daha taze ve daha uzun ömre sahip olmaları için endüstriyel buzdolapları vardır.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları Nedir?

Endüstriyel mutfağın birçok faydası vardır. Mutfakta oluşması öngörülen ihtiyaçları gidermeye yarayacak özelliklere sahiptir. Endüstriyel mutfak tasarımı sayesinde mutfaklar kullanımı kolay ve dayanıklı olduğundan hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin isteğini hızlıca giderilmesini sağlar.

Endüstriyel mutfağın faydaları sayesinde insan gücü ihtiyacı minimuma düşer. Böylece endüstriyel mutfak tasarımı sayesinde mutfakta işler ve yemekler daha hızlı halledilir. Endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini korur. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, bunlar gibi birçok konuda kolaylık sağlamaktadır. Harcanan zamanı minimuma indirdiği için vakit kazandırır.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak içerisinde bulunan tüm malzemeler, tam donanımlı ve geniş bir yelpazeye sahip olmalıdır. Endüstriyel mutfak tasarımı, profesyonel mutfaklar için önemlidir. İşletmelerin endüstriyel mutfakları seçerken ihtiyaçları olanları tercih etmesi gerekir.

Bu mutfakların tasarlanırken işletmenin alan ve projesine dikkat edilmelidir. Ürünlerin boyları, enleri alana uygun olmalıdır. Endüstriyel mutfak tasarımı yapılacakken kurulum yapılacak cihazların hangilerinin olacağına bakılmalıdır. Endüstriyel mutfak ürünlerinin kullanışlı bir şekilde konumlandırılması gerekir. Ürünlerin olasılık ihtiyaçları analiz edilmelidir.

Firma kendi mevcut alanına göre en iyi endüstriyel mutfak ürününü tercih etmelidir. Firma olan alanını en iyi şekilde kullanmalıdır. Endüstriyel mutfaklar, olay örgüsünü en iyi ve en kullanışlı hale getirebilmek üzere planlanmalıdır. Mutfakta yapılan düzen iyi organize edilirse yapılacak iş o kadar kaliteli vakitte tamamlanabilir. Bu nedenle alınacak olan endüstriyel mutfak ürünleri konumlandırılacağı mutfakta dikkatli bir şekilde dizayn edilmelidir.

Doğru bir dağılım elde edilmelidir. Önemli olan diğer noktaysa mutfağa uygun makineler ile doldurulmalıdır. Ticari amaçla çalışan şirkete uygun olan ve ihtiyaç duyduğu makineler satın alınmalıdır. Örneğin birçok çeşit ve birçok yemek çıkartan bir lokanta ya da lokanta da malzeme dolabı, kaynatma tenceresi ızgara, karışık fırın, ocak vb endüstriyel mutfak ürünleri olması gerekmektedir. İçecek içerikli çalışan firmaların, soğuk içecekler için uygun endüstriyel buzdolapları, buz makineleri,  endüstriyel kahve makineleri bulunmaktadır.

Bar, kafe, kahveci gibi mekanlarda bardak yıkama makineleri gibi ürünlerde olmalıdır. Endüstriyel mutfak ürünlerinde hijyen ve temizliğe de önem verilmelidir. Bilhassa gıda sektöründe hizmet veren firmaların temizliğe daha çok önem vermesi gerekir. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünlerde oluşacak besin artıkları, yağ kalıntıları gibi şeylerin düğme, çıkış gibi noktalarında, ürün boşluklarında biriktiğini bilerek hareket edilmesi gerekmektedir.

Bu noktalarda biriken kalıntıların ve besin artıklarının temizlenmesi gerektiğini de unutmamak gerekir. Eğer bu temizlikler gerektiği gibi temizlenmezse kullanılan endüstriyel mutfak ürünleri arızalanır ya da eskisi gibi iyi çalışmaz. Bu da endüstriyel mutfak ürünü kullanıcısı açısından olumsuz bir sorun haline gelir.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Nelerdir?

Endüstriyel mutfak malzemeleri, ticari amaçla çalışan firmaların mutfaklarında kullanılan ürünlere denir. Firmanın ilgi alanına, menüsüne ve büyüklüğüne göre çeşitlendirilebilen endüstriyel mutfak malzemeleri daha uygun olacak bir şekilde seçilmeli ve ona göre satın alınmalıdır. Endüstriyel mutfak malzemelerinin çok çeşitli kullanım alanları vardır.

Hazırlık, pişirmek ve servis aşamaları olarak kategorilendirilmiştir. Hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleri, mutfağa ilk girildiğinde ürünlerin hazırlığı aşamasında kullanacak olan kişinin işine ilk yarayacak olan ürünlerdir. Örneklendirirsek eğer, ev yemekleri, sulu yemekler ile hizmet veren bir yemek firmasının mutfağında hazırlık aşamasında endüstriyel mutfak tezgahı, sebze kesme, doğrama, parçalama gibi işlevleri olan ürünler kullanılır.

Endüstriyel mutfak tezgahı ve endüstriyel mutfak bataryası endüstriyel mutfak tercih eden her şirkette olması gereken bir parçadır. Et yemekleri ile öne çıkan firmalarda kemik kesme makinesi, kıyma makineleri, et parçalayan veya döven makineler en çok tercih edilen ürünlerdir.

Hamur işi yapan işletmelerde ise hamur yoğurma makinesi, hamur açma makinesi, karıştırma mikserleri gibi insan gücü ihtiyacını minimale, hızını maksimuma çıkaran ürünler kullanılır. Kahve, içecek yönelikli çalışan firmalarda ise kahve öğütücü, kahve kavurma makinesi gibi ürünler bulunur.

Pişirme aşamasında kullanılan malzemelerde ise ocak, kızartma makinesi, kaynatma kazanı, donanımlı ızgara düzeneği, endüstriyel fırın gibi endüstriyel mutfak tasarımı bulunmaktadır. Yemek yapma tercihli firmalar kendi fonksiyonlarına bakarak hizmet verdikleri alanlara göre, müşterilerine sunduğu menüdeki ürünler arasında bir tercihte bulunmalıdır.

Pişirilen ürünlerin yanı sıra ürünün lezzeti, lezzetiyle beraber müşterinin beğenisi de çok önemlidir. Burada işin içine servis kısmında kullanılacak olan endüstriyel mutfak malzemeleri dahil olur. Pişirilen yiyeceklerin müşteriye sunulurken sıcak olması gerekir. Götürülen yiyeceğin sıcak kalması için benmari kazanı kullanılır. Servis edilirken salat bar adı verilen mutfak malzemesi ve servis istasyonu diye adlandırılan araçlar servis aşamasında kullanılır.

Şirketlerin en çok tercih ettiği endüstriyel mutfak tasarımı ise; tam donanımlı endüstriyel fırınlar, endüstriyel bulaşık makineleri, büyük buzdolapları, döner ocakları, soğutucu dolaplar, sıcak teşhir dolabı, küp buz makineleri, bardak yıkama makinesi, patates, soğan soyma makineleri, tatlı sıkma ve dövme makineleri endüstriyel mutfak bataryası vb. endüstriyel mutfak malzemeleri tercih edilir. Sunulacak yemek ve içeceklerin çeşitliliğine göre endüstriyel mutfak malzemelerine diğer ürünlerinden ekleme ya da çıkarma yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021