NOX BLOGEndüstriyel Mutfak Tasarımı | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Temmuz 21, 2021by admin

Endüstriyel mutfak tasarımı içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli durum mekânın ferah olmasıdır. Aynı zamanda dolapların doğru kullanımı da ferahlık kadar önemlidir.

Mutfak tasarımı yapmanın en güzel yanı içerisinde kendi dokunuşlarınızın olmasıdır. Bu hem sizi motive eder hem de alanın             içinize sinmesini sağlar.

Michelin Yıldızı Nedir

Endüstriyel mutfak tasarımı açıklanmadan önce michelin yıldızını anlatalım. Michelin yıldızı restoranlara gizli olarak gelen michelin ustalarının yemekleri puanlamasıyla meydana gelmektedir. Michelin yıldızı tam olarak üç tanedir ve bu üç yıldızı almak epeyce zordur. Sebebi ise restorana aralıklarla gelen bu ustaların her seferinde yemeğin lezzetini aynı bulmalarından geçer. Aynı zamanda bu yıldızlar bir yıl için verilir ve sene sonu restoran kötüye gitmişse yıldızları düşebilmektedir. Aynı zamanda bu yıldızların geçmişi de Michelin lastiklerinin üreticisine dayanmaktadır.

Malzeme çeşitliliği, ustalıklar, yemeklerdeki yaratıcılık michelin yıldızının alınması için dikkat edilen hususlardır. Elbette restorandaki kalite, temizlik, güler yüzlülük de bu yıldızlara etki etmektedir. Şu an dünya üzerinde tam olarak 482 tane michelin yıldızı almayı hak kazanan restoran bulunmaktadır. Avrupa’da hatta Londra’da bu üç yıldızı hak etmiş olan sadece tek restoran bulunmaktadır. Bu sistem içerisinde maalesef Türkiye yer almamaktadır. Kendilerinden emin olan şefler yurtdışına çıkıp michelin yıldızı için başvuruda bulunabilmektedirler. Michelin kriterleri tam olarak seksen yıldır uygulanmaktadır. Bu sebeple restoranlar da günden güne iyiye gitmeyi hedefleyerek bu yıldızlardan hak kazanmaya çalışır. Endüstriyel mutfak için michelin yıldızı önem taşımaktadır.

Sanayi Tipi Ocaklar

Endüstriyel mutfak tasarımı içerisinde ocakların da önemi büyüktür. Bu ocaklarda evlerdekinden farklı olarak daha hızlı olması ön plana çıkmaktadır. Bu ocaklar altı göz hacmine sahip olmasıyla bilinmektedir. Elbette ocak tek başına yeterli olmadığı için yanında kullanılan malzemeler de oldukça önem taşımaktadır. Bu bağlamda sanayi tipi ocakların çok ısı vermesi ve hızlı yanması pratikliği beraberinde getirir. Aynı zamanda bu ocakların kendi içerisinde modelleri vardır. Cam içerikli ocaklar normal ocaklara göre oldukça güvenlidir. Yemek yapılırken kullanılan verimi yüzde doksan oranında arttırmaktadır.

Aynı zamanda daha az elektrik ve doğalgaz harcadığı için cebinizi düşünür. Bu ocakların uzun süre kullanımı söz konusu olduğu için verilen miktar yüksektir. Bu durum söz konusuyken ocak seçimi kesinlikle işletmenin büyüklüğüne göre tercih edilmelidir. Küçük bir işletme ise büyük ocaklardan almaya pek ihtiyaç duyulmamaktadır. Lakin büyük bir işletme ise sürekli bir yemek sirkülasyonu olacağı için burada büyük ocaklar tercih edilmelidir. Menüdeki bolluğa göre birden çok gözlü ocakların kullanılması elbette önem taşıyacaktır. Elbette bu ocaklar seçilirken tasarruf seviyesine de önem verilmelidir. Endüstriyel mutfak malzemeleriaçısından en önemlisi ocaklardır.

Hızlı Pişirme Fırınlarında Isıtma Yöntemi

Endüstriyel mutfak tasarımı içerisinde fırınlar önemli rol oynar. Bu hızlı pişirme fırınlarının en önemli özelliği kısa zamanda birçok yemeği fırınlayarak servis etmeye yaramasıdır. Çok fonksiyonel olmasının yanında da şeflere kolaylıklar sağlar. Mikrodalga fırınlarda piyasadaki yüksek ısıda çalışan fırınların sistemi görülmektedir. Mikrodalgalarda olan su molekülleri hızlı çarpışmayla beraber ısınmaya başlar. Bu sürtünme yöntemiyle ısınan fırınlar anında yemeği veyahut atıştırmalığı hazır eder. Kızılötesi sistemde ise yiyeceklerin alt katmanının çok iyi pişmesi için tasarlanan ışınlar bulunmaktadır.

Çarpışma yönteminde ise asıl amaç kısa sürede ürünü hazır hale getirmektir. Yiyeceklere doğrudan verilen sıcak havayla birlikte minimum sürede verim sağlanmaktadır. Daha çok donmuş gıdalar üzerinde oldukça etkisi bulunmaktadır. Bu fırınların avantajları arasında dokunmatik ekran olması ve 250 üzerinde yemek pişirme ayarının olması en önemlisidir. Aynı zamanda kolay temizlenebilir olması da zaman açısından önem taşır. Sıcak hava prensibi şeflerin ve şef yardımcılarının mutfakta en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan bir tanesidir. Endüstriyel mutfak servisi bu hızlı pişirme yöntemlerine göre pratikliği sağlamaktadır.

Şeflerde Bulunması Gereken Mutfak Malzemeleri

Endüstriyel mutfak tasarımı denildiğinde akıllara şefler de gelmektedir. Mutfak planı haricinde şeflerin de olmazsa olmaz kullandıkları malzemeler bulunmaktadır. Endüstriyel mutfak malzemeleri İstanbul içerisinde öncelikle ilk akıllarla gelen bıçaklar olmaktadır. Bir şefin bıçağı tamamen ona özeldir ve başkasının dokunmasını asla istemez. Bu sebeple her zaman çok keskindir ve kişiye özel olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda profesyonel olan yoğurma makineleri de şeflerin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Hamur içeren her yemeğin çok güzel yapılması ve mideye oturmaması gerekmektedir. Bu sebeple buna dikkat eden şefler kendilerine elbette yoğurma makinesi de istemektedirler.

Büyük çaplı restoranlarda çalışan şeflerin diğer dikkat ettiği malzeme ise yemek tartısıdır. Sebebi ise ölçülü miktarlarda yapılan yemekler her zaman aynı tatlarda olmaktadır. Bu sebeple yemekler ölçülü yapılır ve tartı ile hareket edilir. Diğer bir malzeme ise ölçü belirten kaplardır. Bu kaplar sayesinde yine malzemeler ölçülü şekilde belirlenir. Hem malzemeleri oranlı şekilde kullanılmasına hem de şeflerin rahat iş yapabilmesine yardımcı olur. Endüstriyel mutfak tezgâhı da ne kadar geniş olursa şeflerin hızlı hareket etmesine yardımcı olur.

Mutfakta Soğutucular

Endüstriyel mutfak tasarımı içerisinde depolardan ve soğutuculardan da bahsedilmektedir. Bu soğutucular da kendi arasında kategorilere ayrılmaktadır. Kuru hava depolarında genellikle şeker, un gibi bozulması zor olan besinler muhafaza edilir. Soğuk olan hava depolarında ise genellikle çok çabuk bozulacak besinler korunmaktadır.

Bunlar ise et, balık gibi ürünleri oluşturur. Uzun süre saklanmak istenen ürünler rahatlıkla bu bölümde saklanır. Son olarak buzdolabından bahsetmek gerekir. Genellikle mutfak bölümünde direkt elle ulaşılabilecek bir mesafede olur. Duruma göre kare ya da dikdörtgen şeklinde de olabilirler. Endüstriyel mutfak tasarımıiçerisinde bu buzdolaplarının da modeline ve şekline karar verilmektedir.

 

 

 

 

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021