UncategorizedEndüstriyel Mutfak Neden Gerekli? | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Eylül 14, 2022by admin0

Endüstriyel mutfak neden gerekli sorusu, yeni kafe ya da restoran açacak pek çok kişinin aklında yer alan bir sorudur.

Genel olarak ticari çalışan otel, kafe, restoran, fabrika, gibi firmalarda kullanılan mutfak tasarımlarına endüstriyel mutfak ismi verilmiştir. Bu endüstriyel mutfakların içerisinde, firmanın ihtiyaçlarına dayanarak işlerin işleyişinin hızlanmasını sağlayan ve de kolay hale getiren teknolojik ürünler bulunmaktadır. Endüstriyel mutfakların firmanın projesine göre ya da yerin metrekaresine göre yapılmaktadır. Gerekli olup olmadığını incelemeden önce ne olduğunu anlamlandırmak çok mühimdir.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikten üretilen ve tüm kullanımlara uygun mutfak ihtiyaçlarını içeren mutfak sistemidir.  Mutfaktaki işleri hızlandırmaya yarmakta olan mutfaklara denmektedir. Mutfakta çıkabilecek bütün ihtiyaçları karşılamak için gerekli tüm donanımları içeren bir sistem çeşididir.

Bu işle uğraşan endüstriyel mutfak firmalarının varlığından söz etmek mümkündür. Genel olarak barlar, lokantalar, oteller gibi şirketler tarafından kullanmakta olan mutfaklardır.

Yiyecek ya da içecekler hazırlandıktan sonra çıkan bulaşıkları temizlemek için üretilen endüstriyel bulaşık makineleri üretilmiştir ve endüstriyel mutfaklarda yerlerini almışlardır. Yine sebzelerin, meyvelerin kısaca yiyecek ve içeceklerin daha taze ve daha uzun ömre sahip olmaları için endüstriyel buzdolapları da üretilmiştir ve mutfakta yerini almıştır.

Endüstriyel Mutfağın Avantajları

Endüstriyel mutfağın pek çok avantajı bulunmaktadır. Mutfakta oluşma ihtimali olan ihtiyaçları gidermeye yarayacak özelliklere sahip mutfak çeşididir.  Endüstriyel mutfak sayesinde mutfaklar, kullanımı kolay ve dayanıklı bir hale gelmektedir. Bu da hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin isteğini hızlıca giderilmesini sağlamaktadır.

Endüstriyel mutfağın avantajları arasında insan gücü ihtiyacı minimuma düşürmesi de vardır. Böylelikle endüstriyel mutfakların kullanımı sayesinde mutfakta işler ve yemekler daha hızlı sunulmaktadır. Endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini uzunca süre korumakta olan cihazlardır. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, bunlar gibi pek çok konuda kolaylık sağlamaktadırlar.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfakların içerisinde yer alan malzemeler, tam donanımlı ve geniş bir yelpazeye sahip malzemelerdir. Ayrıca endüstriyel mutfaklar, profesyonel mutfaklar için önem arz etmektedir. İşletmelerin endüstriyel mutfak ürünlerini belirlerken ihtiyaçları olanları tercih etmesi gerekmektedir.

Bu mutfaklar tasarlanırken tasarım yapılan işletmenin alan ve projesi dikkate alınmalıdır. Cihazların boyları ya da enleri alana uygun hazırlanmalıdır. Endüstriyel mutfakları yapılacakken kurulum yapılacak cihazların hangilerinin olacağına karar vermek çok mühim bir husustur. Endüstriyel mutfakların ürünlerinin kullanışlı bir sıra ile konumlandırılması gerekmektedir.

Firma kendi mevcut alanına göre en iyi endüstriyel mutfak ürünlerini seçmelidir. Firmalar, mutfak alanlarını en iyi biçimde değerlendirmelidir. Endüstriyel mutfaklar, işlemlerin örgüsüne göre en iyi ve en kullanışlı biçimde hazırlanmalıdır. Mutfakta yapılan düzen iyi organize edildiği vakitte yapılacak işler, daha kaliteli vakitte tamamlanacaktır. Bu sebepten dolayı alınacak olan endüstriyel mutfak ürünleri konumlandırılacağı mutfakta dikkatli bir şekilde düzenlenmelidir.

Mutfak dizaynı esnasında doğru bir dağılım elde edilmelidir. Önemli olan diğer nokta ise mutfağın uygun makinelerin satın alınıyor olmasıdır. Ticari olarak çalışan şirkete uygun olan ve ihtiyaç duyduğu makineler satın alınmalıdır.  Endüstriyel mutfak ürünlerinde hijyen ve temizlik çok önemlidir. Bilhassa gıda sektöründe hizmet sağlayan firmaların temizliğe daha çok önem vermesi beklenmektedir. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünlerde oluşacak besin artıkları, yağ kalıntıları gibi kirliliklerin; düğme aralarında ya da ürün boşluklarında biriktiğini bilerek hareket edilmesi önem arz etmektedir.

Bu noktalarda biriken besin artıklarının ya da kirliliklerin temizlenmesi gerektiğini de unutmamak gerekmektedir. Eğer bu temizlikler gerektiği zamanda yapılmaz ise endüstriyel mutfak ürünleri arızalanabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021