NOX BLOGEndüstriyel Mutfak Malzemeleri Türkiye | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Temmuz 21, 2021by admin

Endüstriyel mutfak malzemeleri Türkiye alanında çok iyi olduğu bir konudur. Çünkü Türk kültürü aslında yemekleriyle meşhurdur.

Bu sayede yıllardan beri yemekler için birçok turist ülkemize gelmektedir. Bu da iyi bir mutfaktan iyi bir yemek çıktığını gösterir.

Düzenli Mutfak Anlayışı

Endüstriyel mutfak malzemeleri Türkiye ağında düzenli mutfak anlayışı bulunmaktadır. Öncelikle işletmenin ne üzerine kurulu olacağı, hangi alanda hizmet vereceği planlanmalıdır. Sonrasında restoranın bulunduğu konuma göre müşteri potansiyeli belirlenmelidir ve yaş aralığı hesaplanmalıdır. Aynı zamanda mutfakta çalışacak olan şeflerin eğitim düzeyi de oldukça önem taşımaktadır. Çünkü düzenli olarak müşteri kazanmak isteniliyorsa bu ilk önce eğitimden başlamaktadır. Sonrasında döner sermayenin ve sermayenin durumuna bakılmaktadır. Müşterilerin yemekleri nasıl aldığı da diğer önemli konulardandır.

Önüne görsel şölenle mi geldiği veyahut kendilerinin mi yemeği aldığı önem taşımaktadır. Çünkü müşteri her zaman ilgiyi ve verdiği paranın karşılığını görmek ister. Yapılan araştırmalara göre mutfak kısmında daha serin bir yer elde etmek için kuzey cephesi kullanılır. Aynı zamanda gün ışığının olduğu tarafa da yemek masalarının koyulması psikolojik olarak olumlu etkiler bırakmaktadır. Çöplerin mutfaktan uzak olmasına, yemeklerle temas etmeyecek şekilde bir arasının olmasına oldukça önem verilmelidir. Çalışanların da bone takması ve eldivenle çalışması gerekmektedir. Bu hem denetim için gelecek olan kişiler açısından iyidir hem de müşterilerle herhangi bir sorun yaşamamaya vesile olur. Endüstriyel mutfak malzemeleri her konuda kusursuzluğa götürmeye çalışır ve en iyi müşteri performansını sağlar.

Mutfak Çalışanlarındaki Tükenmişlik Sendromu

Endüstriyel mutfak malzemeleri Türkiye bölgesinde de belirli meslek hastalığı bulunmaktadır. Bunların en başında tükenmişlik sendromu gelmektedir. İş yaşamındaki sürekli yorgun olma hali, çok fazla çalışma, mobbing, ücretin yetersiz olması gibi sebeplerle mutfak çalışanlarında büyük oranda tükenmişlik sendromu görülmektedir. Bu mesleğin en kötü yanı eğer kişi çalışma arkadaşları ile koordineli bir şekilde ilerlemiyorsa daha yetkili kişi tarafından sert bir dille uyarılabilmektedir. Yemeklerin saatinde hazır olmaması, müşteriye geç yemek çıkarmak da aynı şekilde iş hayatında olumsuzluğa sebep olur.

Mobbing ise iş yerine yukarıdan ya da dikey yönden yapılan zorbalıklardır. Çok saatler ayakta geçirilen bu meslekte mesleki zarar ciddi boyuta ulaşabilmektedir. Özellikle tatil yerlerindeki restoranlardan ve otellerde kesinlikle durum daha ciddi boyuttadır. Burada emir sistemi çok yoğun olduğu için çalışanlar sürekli baskı altında kalır ve bazen o an istifa bile edebilmektedir. Mutfakta büyükten küçüğe yetkili olan herkesin bulunan çok fazla sorumluluğu olduğu için bu rütbe farkı oldukça hissedilmektedir.  Endüstriyel mutfak servisi bu sebeple önemlidir ve alt üst ilişkisini etkilemektedir.

Cruise Gemilerinde Yemek

Endüstriyel mutfak malzemeleri Türkiye denizlerinde de bazen cruise gemilerine rastlanır. Bu gemilerle farklı şehirlere seyahat edilebildiği gibi oldukça lüks olmalarıyla tanınırlar. Yolcu kapasitesi bin ile bin beş yüz arasında değişim gösterebilmektedir. Bu sebeple büyük yemek salonları ve haliyle de büyük mutfakları bünyesinde bulundurmaktadır. Bu gemilerde yemek saati kurallı bir şekilde verilmektedir. Sabah ve akşam dilediğiniz yerde oturarak yemek yiyebilirsiniz ama akşam saatlerinde masanız belirlidir ve başka yere oturamazsınız. Garson her akşam sizi aynı masada göreceği için hem yemek seçimlerinize dikkat eder hem de birebirde sizinle de ilgilenebilmektedir.

Aynı zamanda bu gemilerde alkoller paketli hazır olarak da satılabilmektedir. Bu da cebinizi düşünmenize olanak sağlamaktadır. Bu gemilerin içerisinde en önemli bilinmesi gereken madde alakart restoranların da olduğu ve farklı kültürlerin yemeklerinin de yenilebileceğidir. Restoran kısmı olarak üç öğün hizmet veren bu gemilerde tek bölgeye özgü yemeklerden de değil diğer ülkelerin lezzetlerinden de denenebilmektedir. Endüstriyel mutfak tezgâhı bu sebeple her zaman doludur ve sürekli çeşitlilik hakimdir.

Gemi Mutfakları

Endüstriyel mutfak malzemeleri Türkiye bölgesinde gemilere de hizmet vermektedir. Bu gemilerde olan mutfağın diğer mutfaklara oranla farklı olduğu konular vardır. Sebebi ise gemi sürekli hareket ettiği için bu mutfakta sabitlenen belirli endüstriyel mutfak malzemeleri bulunmaktadır. Örneğin kıyma makinesi, bıçaklar, ekmek doğrama makinesi gibi keskin olabilecek aletler tamamen sabitlenmiştir. Bu sayede hem gemi içerisinde mutfakta çalışanlar rahatça yemek yapabilir, hem de herhangi bir kaza oluşması söz konusu dahi olmaz. Aynı zamanda bilinenin aksine gemilerde yapılan yemekler oldukça güzel olduğu gibi gemilerde yemek yemek kültür haline gelmiştir.

Bu sebeple günümüzde gemilerde çıkarılan çeşitlerin fazlalığına ve kusursuz olmasına oldukça dikkat edilir. Gemilerde en fazla balık ürünlerinin çıktığı ise yine yanlış bilinenler arasında yerini almaktadır. Çoğu gemi mutfağında et ve et ürünlerine, sebzelere ve meyvelere ağırlık vermektedir. Çünkü midesi tutabilecek insanlar için hafif ve sağlıklı yemeklerin ağırlıkta olması gerekmektedir. Gemi restoranında romantik bir akşam yemeği yemek de elbette tercihler arasında olabilir. Endüstriyel mutfak tasarımı da bu mutfakların en güzel dokunuşu olmaktadır.

Mutfakta Çalışmanın Önemi

Endüstriyel mutfak malzemeleri Türkiye ağında mutfak alanında çalışmak çok güzeldir. Elbette her iş gibi mu mesleğin ve yemek sanatının zorluklarıyla karşılaşılmaktadır. Lakin şöyle de bir husus var ki mutfak alanında deneyimli çalışanlarla aynı mesaiyi paylaşmak işi severek yapmaya yardımcı olur. Bu sayede hem güzel paralar kazanılır hem de çalışma ortamı sevilmiş olur. Mutfak alanında uzun süreler okuyan şefler ve yine onların sağ eli olan şef yardımcıları günde beş yüzden fazla tabak çıkarabilmektedirler.

Yemeklerinin hepsinin aynı lezzet ile gelmesi, hepsinin özenerek hazırlanması bu alanın en önemli noktalarındandır. Lakin en güzel okullarda okuyan şeyler bile çoğu işi iş başındayken öğrenebilmektedir. Yemek yapmak çok önemli bir sanattır, bu sebeple gelişme ve değişme asla tükenmemektedir. Her zaman yeni yemekler çıkacak ve her zaman denenmeye değer olacaklardır. Endüstriyel mutfak malzemeleri İstanbul ve çevresinde de bu sektörde hep gelişecektir.

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021