NOX BLOGEndüstriyel Mutfak İstanbul | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Temmuz 21, 2021by admin

Endüstriyel mutfak İstanbul gibi kozmopolit şehirlerde oldukça ön plana çıkan mutfak tiplerindendir. Bu mutfaklarda en önemlisi hızlılık ve temizliktir.

Mutfaklar genellikle büyük işletmeler tarafından tercih edilir ve uzun süre sağlam kalmasıyla isminden bahsettirir. Fiyat olarak pahalı olsa da çok kullanışlılardır.

Endüstriyel Mutfaklarda Pişiriciler

Endüstriyel mutfak İstanbul içerisinde pişiricilerin de türleri bulunmaktadır. İlk olarak indiksüyon sistemli ocaklardan bahsetmek gerekir. Bu ocaklarda bilinmesi gereken elektrikli jeneratör ile ısındığı ve istenilen sıcaklığa hızlıca ulaşabilmeleridir. Bu ocak tipleri endüstriyel mutfak harici son zamanlarda evlerde de kullanılmaktadır. En belirgin özelliği cam bir yüzeye sahip olmasıdır ve kolay temizlenebilir olmasıdır. İkinci olarak kuzineleri gösterebiliriz. Kuzinelerde geleneksel ocak olarak adlandırılmaktadır ve çok hızlı ısıya ulaştırabilmektedir. Alt kısımlarında genelde fırın bulunur ve üst kısımda dört adet ocak bölümünden oluşur.

Elbette daha fazla ocağın bulunduğu kuzineler de vardır. Konveksiyonlu fırınlar endüstriyel mutfak malzemeleri arasında en kullanışlı ve tercih edilen fırınlardandır. Aynı anda birden fazla ürünü fırınlayabilme ve içeride nemi hapsedebilme özelliğinden dolayı en çok ilgiyi konveksiyonlu fırınlar elinde tutmaktadır. Mikrodalgalarda ise daha çok aperatif gıdaların ısıtma işlemi gerçekleşmektedir. Burada yemek önceden hazırsa şefler bir iki dakika da geçse hızlıca tekrar ısıtmak için mikrodalgayı kullanmaktadırlar. Burada önemli olan olay ise metal kapların kesinlikle mikrodalga içine girmemesidir. Metal kaplar aniden çok fazla ısındığı için metal her zaman yemeğin tadını bozacaktır.

Endüstriyel Mutfak

Endüstriyel mutfak İstanbul gibi şehirlerde büyük işletmeler için harika avantajlar sağlamaktadır. Büyük şefler bu mutfakları kendileri özel olarak da dizayn ettirebilmektedirler. Aynı zamanda restoranlarda ilgi olduğu kadar otellerde, okul yemekhanelerinde, iş yeri yemekhanelerinde de bu mutfaklardan bulunmaktadır. Aslında insanların bir arada olup yemek yediği her yerde görülebilirler. Burada da en önemli nokta bu mutfağın çok uzun süre dayanıklı olabilmesidir. Hem paslanmazlık özelliği taşıması hem de bir şef için içinde her şeyi bulundurması en önemli özelliğidir. Burada da paslanmayan malzemeler satılan yerleri araştırmalar yaparak öğrenmek gereklidir.

Aynı zamanda meyve ve sebzelerin tazeliğine de mutfak içerisinde sürekli dikkat etmek gereklidir. Bir mutfağın balık üzerine mi, et üzerine mi daha çok yemek çıkarttığı da önemlidir. Çünkü bu ürünlere göre mutfağın içerisinde kullanılan malzemeler bile değişebilmektedir. Bu ürünlerin de düzenli ve temiz olması oldukça gereklidir. Sanayi tipi mutfaklar normal mutfakların yapımlarına göre oldukça maliyetlidir. Bu sebeple evlerde genelde tercih edilmemektedir. Günümüzde modernleşme ile birlikte endüstriyel mutfağın görüntüsünü evlerine taşımak isteyenler de elbette bulunmaktadır. Lakin bir mimar yardımıyla bunu gerçekleştirmek gereklidir.Endüstriyel mutfak servisi ile ilgili de bilgilendirmeler yapılmalıdır.

Mutfak Ekipmanlarında Uyulması Gereken Kurallar

Endüstriyel mutfak İstanbul ağında elbette uyulması gereken belirli kurallar bulunmaktadır. Bu mutfak içerisinde hem düzeni getirecektir hem de ekip arkadaşlarıyla uyumla bir şekilde çalışmaya yardımcı olacaktır. Burada öncelikle bilinmesi gereken mutfak ekipmanları hakkında da belirli kurallar olduğudur. Burada gösterilen el kitapçığının herkes tarafından okunması gereklidir. Bu ekipmanların nasıl kullanıldığını bilmeyen mutfak çalışanları da eğitim almalıdır. Ekipmanlar her zaman gece işler bittiği zaman temizlenmeli ve sabaha hazır bırakılmalıdır.

Burada ekipmanların garanti belgelerinin de tarihlerine dikkat edilmelidir. Mutfakta çalışan diğer personellerin de herhangi olası bir aksaklık için eğitilmesi gerekmektedir. Lakin ekipman çalıştırılamıyorsa da yetkili servis ile hemen görüşülüp bu şekilde çözüme ulaşılmalıdır. Örneğin bulaşık makinesiyle ilgili olan bir çalışan varsa bu kişiye endüstriyel tip bulaşık makinesi ile ilgili detaylı bilgi verilmesi gerekmektedir. Endüstriyel mutfak tezgâhı her zaman temiz ve yemek yapma işlemine hazır olmalıdır. Dilimleyiciler her zaman temiz ve etler için hazır olmalıdır. Karıştırıcıların da tekniğinin bilinmesi gerekmektedir.

Endüstriyel Mutfaklarda Önemli Ayrıntılar

Endüstriyel mutfak İstanbul gibi büyük şehirlerde önemli ayrıntıları içinde bulundurmaktadır. Herkesin bildiği gibi bir endüstriyel mutfağın en başta dikkat edilmesi gereken özelliği tasarımıdır. Rahat hareket edebilmek için dolaşma kısmını bir buçuk metre olarak ayarlamak gerekmektedir. Bu hem restoran içerisinde hem rahat dolaşmayı hem de daha hızlı olmayı beraberinde getirmektedir. Mutfak içerisinde de yapacağınız yemekle ilgili olarak malzemeleri birbirine yakın hale getirmek gereklidir. Izgara bölümünü ya da ocak bölümünü yan yana ve birden fazla olacak şekilde konumlandırırsanız burada tüm ocak başındaki çalışanlar birbirinin yemeğini kontrol etme fırsatı bulacaktır.

Böylece olası bir dalgınlıkta ürünler yanmamış olacaktır. Eğer işletme içerisinde hamur işi gıdalar da çok tüketiliyorsa bu malzemelerin ve mikserlerin şefe yakın olması gerekir. Minimum beş santim olarak hesaplanabilmektedir. Bazı mutfaklarda açık mutfak konsepti de bulunmaktadır. Bu ise müşterilerin önünde yemek yapmayı gerektiren bir mutfak çeşididir. Lakin bu sayede kolay bir şekilde müşterilerin etkilenmedi de mümkündür. Endüstriyel mutfak tasarımı ise şeflerin ve mutfakta çalışan ekibin etkilenmesine, çalışma ortamını sevmesine yardımcı olur.

Mutfakta Kaçınılması Gereken Hatalar

Endüstriyel mutfak İstanbul içerisinde elbette kaçınılması gereken hatalar bulunmaktadır. Bu hatalardan başlıca olanı ise endüstriyel bir mutfağın küçük olmasıdır. Yemek yenilen alan ile mutfağın farklı katlarda olmaması oldukça önemlidir. Aynı zamanda mutfak içerisindeki havalandırma da oldukça önemlidir. Mutfak yeterince hava almazsa hem çalışanlar için hem de yemekler için sonu iyi olmamaktadır.

Depoların ve dondurucuların fazla olması, kapasitesinin yeterli olması da bir işletmede en çok dikkat edilen özelliklerdendir. Akşam olduğunda da hangi üründen kaç tane kaldığının hesaplamasını yapmak gereklidir.  Bu işlemler sayesinde hem alan içerisinde planlı hareket edilmiş olur hem de çalışanlar da birbiriyle sorun yaşamamış olur. Endüstriyel mutfak malzemeleri İstanbul içerisinde bu hataların yapılmamasına oldukça önem verilmektedir.

 

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021