UncategorizedEndüstriyel Mutfak İle Zamandan Tasarruf | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Haziran 15, 2022by admin0

Endüstriyel mutfak ile zamandan tasarruf sağlayan firmalar, çok daha kısa zamanlarda çok daha kaliteli ürünler ortaya koymaktadır.

Genellikle ticaret amacı taşıyarak çalışan otel, kafe, restoran, fabrika, gibi firmalarda kullanılan mutfak tasarımları endüstriyel mutfağın açılımıdır. Bu endüstriyel mutfak tasarımları, firmanın amacına dayanarak işlerin işleyişinin hızlanmasını sağlayan ve de kolay hale getiren teknolojik ürünler yer almaktadır. Bu mutfağın ölçüleri firmanın projesine göre ya da yerin metrekaresine göre alınmaktadır.

Endüstriyel Mutfak

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikle üretilen tüm kullanımlara uygun mutfak ihtiyaçlarını ve projelerini içermektedir. Mutfaktaki işleri hızlandıran bir mutfak dizaynıdır. Herhangi bir durumda mutfakta çıkabilecek bütün ihtiyaçları karşılamak için gerekli tüm donanımlara sahiptir.

Bu işle uğraşan endüstriyel mutfak firmaları bulunmaktadır. Genel olarak barlar, lokantalar,  catering şirketleri gibi firmalar tarafından kullanılmakta olan mutfaklardır.

Yiyecek ya da içecekler hazırlandıktan sonra çıkan bulaşıkları yerleştirmek için endüstriyel bulaşık makineleri vardır. Sebzelerin, meyvelerin yani yiyecek ve içeceklerin daha taze ve çok daha uzun ömre sahip olmaları için endüstriyel dolapları kullanılmaktadır. Bu buzdolapları, normal buzdolaplarından çok daha geniş ve büyüktür.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları

Endüstriyel mutfağın oldukça fazla faydası vardır. Mutfakta oluşması imkan dahilinde olan ihtiyaçları gidermeye yarayacak özelliklere sahip bir mutfaktır. Endüstriyel mutfak tasarımı yapılması sayesinde mutfakların kullanımı kolaylaşmıştır. Ayrıca bu mutfaklar, dayanıklı olduğundan hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin isteğini hızlıca giderilmesini sağlamaktadır.

Endüstriyel mutfağın faydaları dolayısıyla insan gücü ihtiyacı minimuma düşmektedir.  Endüstriyel mutfak tasarımı sayesinde mutfakta işler ve yemekler daha hızlı bir biçimde halledilmektedir. Yine endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini diğer buzdolaplarına oranla daha fazla korumaktadır. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, saydıklarımıza benzer birçok konuda kolaylık sağlamaktadır. Harcanan zamanı en az süreye indirdiği için çalışanlara vakit kazandırır.

 

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfağın içerisinde bulunan tüm malzemeler, tam donanıma sahip olmalıdır. Ayrıca buradaki malzemelerin yelpazesinin de oldukça geniş olması gerekmektedir. Endüstriyel mutfak tasarımı, profesyonel mutfaklar için çok önem taşımaktadır. İşletmelerin endüstriyel mutfakları seçerken ihtiyaçları olan ürünleri ve cihazları seçmesi gerekmektedir.

Söz ettiğimiz bu mutfakların tasarlanırken işletmenin alan ve projesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ürünlerin boyları ve enleri alana uygun olmalıdır. Tasarım yapılacakken kurulum yapılacak cihazların hangilerinin olacağına net biçimde karar verilmiş olması gerekmektedir. Endüstriyel mutfakta olan ürünlerin kullanışlı bir şekilde konumlandırılması da çok mühimdir. Ürünlerin olasılık ihtiyaçları analiz edilmeli ve kısa vadede çözümler sunulmalıdır.

Bu mutfağı kullanacak olan firma kendi mevcut alanına göre en iyi endüstriyel mutfak ürünlerini tercih etmelidir. Firma kullanılacak alanı en iyi şekilde kullanmalıdır. Endüstriyel mutfaklar, yemek yapma sürecini en iyi ve en kullanışlı hale getirebilmek üzere planlanmalıdır. Mutfakta yapılan düzen iyi organize edildiğinde yapılacak iş, o kadar kaliteli olur ve kısa sürede tamamlanır. Bu sebeple alınacak olan endüstriyel mutfağınürünlerinin konumlandırılacağı mutfak, düzgün düzenlenmelidir.

Mutfakta düzgün bir dağılım elde edilmelidir. Mühim olan diğer durumsa; mutfağa uygun makineler ile doldurulmalıdır. Ticari amaç güderek çalışan şirkete uygun olan ve ihtiyaç duyduğu makineler satın alınmalıdır. Örneğin; birçok çeşit ve birçok yemek çıkartan bir lokantaya malzeme dolabı, kaynatma tenceresi, ızgara, karışık fırın, ocak vb. endüstriyel mutfak ürünleri koyulmalıdır. İçecek üzerine çalışan firmaların, soğuk içecekler için uygun buzdolapları, buz makineleri,  endüstriyel kahve makineleri satın almaları gerekmektedir.

Bar, kafe, kahveci gibi işletmelerde bardak yıkama makineleri gibi ürünlerde yer almalıdır. Bilindiği üzere mutfaklarda hijyen ve temizliğe de önem verilmelidir. Hatta gıda sektöründe hizmet veren firmaların temizliğe çok daha fazla önem vermesi gerekmektedir. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünlerde oluşacak besin pislikleri, yağ kalıntıları gibi şeylerin düğme, ürün boşlukları gibi alanlarda biriktiğini bilerek hareket edilmesi gerekmektedir.

Bu alanlarda biriken kalıntıların ve besin artıklarının temizlenmesi gerektiğini de unutmamak gerekmektedir. Eğer bu temizlikler olması gerektiği gibi temizlenmezse kullanılan ürünler arızalanabilir. Arızalanmasa bile eskisi gibi iyi çalışmaz. Bu da endüstriyel mutfak ürünü kullanıcısı açısından ciddi bir sorundur.

 

 

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri

Endüstriyel mutfakta kullanılan malzemeleri, ticari olarak çalışan firmaların mutfaklarında kullanılan ürünlere denmektedir. Firmanın ilgilendiği alana, menüsünde bulunan ürünlere ve firmanın büyüklüğüne göre çeşitlendirilebilen endüstriyel mutfak malzemeleri vardır. Dolayısıyla malzemelerin daha uygun olanlarının seçilmesi ve ona göre satın alınması gerekmektedir. Endüstriyel mutfakların malzemelerinin çok çeşitli kullanım alanları söz konusudur.

Yemek yapma süreci; hazırlık, pişirmek ve servis aşamaları olarak sıralanmıştır. Hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleri, ürünlerin hazırlığı aşamasında kullanacak olan, yani kişinin işine ilk yarayacak olan ürünlerdir.

Endüstriyel mutfak tezgahı ve endüstriyel mutfakları için üretilen bataryalar, endüstriyel mutfaklarda tercih edilmesi gereken ürünlerdir. Etli yemeklerle öne çıkan firmalarda kemik kesme makinesi, kıyma makineleri, et parçalayan ya da et döven makineler en çok tercih edilen mutfak ürünleridir.

Hamur işiyle ünlenmiş işletmelerde ise hamur yoğurma makinesi, hamur açma makinesi, karıştırma mikserleri gibi insan gücü ihtiyacını en az miktara, hızını en yüksek seviyelere çıkaran ürünler kullanılmaktadır. Kahve ya da içecek ağırlıklı çalışmakta olan firmalarda ise kahve öğütücü, kahve kavurma makinesi gibi ürünler yer almaktadır. Pişirme esnasında kullanılan malzemelerdeyse ocak, kızartma makinesi, kaynatma kazanı, donanımlı ızgara düzeneği, endüstriyel fırın gibi malzemeler bulunmaktadır.

İşletmelerde sadece pişirilen ya da hazırlanan ürünün lezzeti değil sunumu da önemlidir. Bu noktada da işin içerisine servis anında kullanılacak malzemeler girmektedir. Servis ürünlerine de; benmari kazanı, salat bar ve servis istasyonu örnektir. Bu ürünler kullanılarak endüstriyel mutfaklarda sunum sağlanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021