UncategorizedEndüstriyel Mutfak İle Pratik Çözümler | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Haziran 22, 2022by admin0

Endüstriyel mutfak; profesyonel mutfak için kullanılan, işleri ciddi anlamda kolaylaştıran, oldukça dayanıklı ürünlerden oluşan mutfaklardır.

Genellikle ticari amaç güderek çalışan otel, kafe, restoran, fabrika, gibi firmalarda kullanılan mutfak tasarımları, bu mutfak çeşidine girmektedir. Bu endüstriyel mutfak ölçüleri, firmanın ihtiyaç duyduklarına dayanarak işlerin işleyişinin hızlanmasını sağlayan ve de durumu kolay hale getiren teknolojik ürünlerdir. Bu mutfakların ölçüleri de firmaların alana uygun biçimde yapmasıyla gerçekleşmektedir.

Endüstriyel mutfak ile pratik çözümler her zaman sağlanmaktadır. Bu mutfağa sahip mekanların, herhangi bir problem ile karşılaştığında çözme hızı diğerlerine oranla daha yüksektir. Bu sebepten ötürü endüstriyel mutfağın oldukça avantaj içerdiğini söylemek yanlış olmaz.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikten üretimi sağlanan tüm kullanımlara uygun mutfak ihtiyaçlarını ve projelerini içermektedir. Mutfakta yapılacak işleri hızlandırmaya yarar sağlamaktadır. Mutfakta çıkabilecek bütün ihtiyaçları ve sorunları karşılamak için gerekli tüm donanımlara sahiptirler.

Bu işle uğraşan endüstriyel mutfak markaları günümüzde oldukça yaygındır. Genellikle barlar, lokantalar, catering şirketleri gibi firmalar tarafından kullanmakta olan mutfak çeşididir. Endüstriyel mutfağın tasarımı son derece önemli olup alanı düzgün ve akıllıca kullanmak gerekmektedir.

Mutfağı kullanıp yiyecek ya da içecekler yapıldıktan sonra çıkan bulaşıkları yıkamak için kullanılan endüstriyel bulaşık makineleri vardır. Sebzelerin ya da meyvelerin kısaca yiyecek ve içeceklerin daha taze ve daha uzun ömre sahip olmaları için kullanılan endüstriyel buzdolapları da son derece önemli cihazlardır.

Endüstriyel Mutfağın Avantajları Nelerdir?

Endüstriyel mutfağın birçok avantajı vardır. Mutfakta oluşması mümkün olan ihtiyaçları gidermeye yarayacak özelliklere sahip bir tasarımdır. Endüstriyel mutfak sayesinde mutfakların kullanımı çok daha kolaydır ve dayanıklılığı da çok daha fazladır. Dolayısıyla bu mutfaklar hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin isteğini hızlıca giderilmesini sağlamaktadır.

Endüstriyel mutfağın faydaları sayesinde insan gücü ihtiyacı minimal seviyelere düşer. Böylece endüstriyel mutfakların sayesinde mutfakta işler ve yemekler daha hızlı hazırlanır. Endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini son derece uzun vakitlerde korur. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, saydıklarımız gibi birçok konuda kolaylık sağlamaktadır. Harcanan zamanı da minimuma indirdiği için çalışanlara ve işletme sahibine de vakit kazandırır.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak içerisinde bulunan malzemelerin tamamı, tam donanımlı olmalıdır. Endüstriyel mutfağın tasarımı, profesyonel mutfaklar için ciddi bir önem taşımaktadır. İşletmelerin endüstriyel mutfakları seçerken ihtiyaçları olanları tercih etmesi ve buna göre kullanması gerekmektedir.

Bu mutfakların tasarlanırken işletmenin alan ve projesine çok dikkat edilmelidir. Ürünlerin boyları, enleri mutfağın tasarlanacağı alana uygun olmalıdır. Endüstriyel mutfak tasarlanırken, kurulum yapılacak cihazların hangilerinin olacağına kesin karar verilmiş olunması gerekmektedir. Bu mutfak ürünlerinin kullanışlı bir şekilde konumlandırılması son derece önemlidir ve ürünlerin olasılık ihtiyaçları analiz edilmelidir.

Firma, kendi mevcut alanına göre en iyi endüstriyel mutfak ürününü seçmelidir. Firma kullanım için seçmiş olduğu alanını en iyi şekilde kullanmalıdır. Endüstriyel mutfaklar, olay örgüsünü, yani yemeğin ya da içeceğin hazırlanışını, en iyi ve en kullanışlı hale getirebilmek üzere planlanmalıdır. Mutfakta yapılan düzen iyi organize edildiğinde yapılacak iş o kadar kaliteli olacaktır. Bu sebepten ötürü alınacak olan endüstriyel mutfaktakiürünleri konumlandırılacağı mutfakta dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi önemlidir.

Mutfakta doğru bir dağılım elde edilmelidir. Önemli olan diğer noktaysa mutfağa uygun makineler ile donatılmalıdır. Ticari amaçla çalışan şirkete uygun olan ve ihtiyaç duyduğu makineler satın almak gerekmektedir. Örneğin birçok çeşit ve birçok yemek çıkartan bir lokantaya malzeme dolabı, büyük tencereler, ızgara, karışık fırın, ocak vb. endüstriyel mutfağın ürünleri olması gerekmektedir. İçecek üzerine çalışan firmaların, soğuk içecekler için uygun endüstriyel buzdolapları, buz makineleri,  endüstriyel kahve makineleri satın almaları gerekmektedir.

Bahsettiğimiz bu mutfaklar profesyonel mutfaklardır ve temizlikleri de bir o kadar önemlidir. Eğer bu alanlarda temizlik tam anlamıyla yapılmaz ise yemek sektörü ciddi anlamda etkilenecektir. Dolayısıyla bu mutfakların düzenli aralıklarla profesyonel eller tarafından temizlenmesi gerekmektedir.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri

Endüstriyel mutfak malzemeleri, ticari amaçla çalışan firmaların mutfaklarında kullanılan ürünlerin genel adıdır. Firmanın ilgi alanına, menüsüne ve işletmenin büyük ya da küçük olmasına göre çeşitlendirilebilen endüstriyel olan mutfak malzemeleri bulunmaktadır. Bu malzemeler çalışılacak alana uygun olacak bir şekilde seçilmeli ve ona göre satın alınmalıdır. Endüstriyel mutfak malzemelerinin çok çeşitli kullanım alanları söz konusudur.

Hazırlık, pişirmek ve servis aşamaları olarak mutfak aşamaları sınıflandırılmıştır. Hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfakların malzemeleri; mutfağa ilk girildiğinde ürünlerin hazırlığı aşamasında kullanacak olan ve kişinin işine ilk yarayacak olan ürünlerdir.

Pişirme aşamasında kullanılan malzemelerde ise ocak, kızartma makinesi, kaynatma kazanı, donanımlı ızgara, endüstriyel fırın gibi malzemelerdir. Yemek yapma tercihli firmalar kendi fonksiyonlarını dikkate alarak hizmet verdikleri alanlara göre, müşterilerine sunduğu menüdeki ürünler arasında bir tercihte bulunmalıdır.

Pişirilen ürünlerin yanında ürünün lezzeti, lezzetiyle beraber müşterinin beğenisi de son derece önemlidir. Burada işin içine servis kısmında kullanılacak olan endüstriyel mutfakların malzemeleri dahil olmaktadır. Pişirilen yiyeceklerin müşteriye sunulurken sıcak olması kesin bir gerekliliktir. Götürülen yiyeceğin sıcak kalması için benmari kazanı kullanılmaktadır. Servis edilirken salat bar adı verilen mutfak malzemesi ve servis istasyonu diye adlandırılan araçlar kullanılmaktadır. Saydığımız bu malzemelerin tamamı servis anını kolaylaştıran ve görüntüye hoşluk katan malzemelerdir.

Şirketlerin en çok tercih ettiği endüstriyel mutfak malzemesi ise donanımlı endüstriyel fırınlar, endüstriyel bulaşık makineleri, büyük buzdolapları, döner ocakları, soğutucu dolaplar, sıcak teşhir dolabı, küp buz makineleri, bardak yıkama makinesi, patates, soğan soyma makineleri, tatlı sıkma ve dövme makineleri şeklinde sıralanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021