UncategorizedEndüstriyel Mutfak İle Ev Mutfağı Farkı | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Eylül 14, 2022by admin0

Endüstriyel mutfak ile ev mutfağı arasında fark; yalnızca şekil, şema, küçüklük ya da büyüklük anlamında değildir. Kullanılan malzemeler açısından çok büyük farklılıklar bulunmaktadır.

Örneğin; endüstriyel mutfaklarda beş tane buzdolabı varsa bunlardan bir tanesi soğutucudur. Ancak ev mutfaklarında bir tane buzdolabı bulunmaktadır ve pek çok seçenek için kullanılmaktadır. Ayrıca endüstriyel mutfak tasarımları ev mutfaklarından çok farklı dizaynlar gerek daha sistemlerdir.  Bu saydıklarımız farklardan sadece birkaçıdır. Bunlar içinde pek çok fark bulunmaktadır. Farkları konuşmadan önce endüstriyel mutfağın ne olduğunu bilmek gerekmektedir.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfaklar, paslanmaz çelikten üretilen ve bütün kullanımlara uygun mutfak ihtiyaçlarını ve projelerini içermektedir. Mutfaktaki işleri hızlandırmaya imkan sağlayan mutfaklardır. Mutfakta çıkabilecek bütün ihtimaller için gerekli tüm donanımları bulunmaktadır.

Bu işle uğraşan endüstriyel mutfak markalarının varlığından bahsetmek son derecec mümkündür. Genel olarak; barlar, lokantalar ya da catering şirketleri gibi şirketler tarafından kullanmakta olan mutfaklardır.

Mutfağı kullanarak yiyecek ya da içecekler hazırlandıktan sonra çıkan bulaşıkları temizlemek için üretilen endüstriyel bulaşık makineleri, bu mutfaklarda bulunmakta olan cihazlardandır. Sebzelerin, meyvelerin kısaca yiyecek ve içeceklerin daha taze ve daha uzun ömre sahip olmaları için endüstriyel buzdolapları da üretilmiştir ve endüstriyel mutfakta yer almaktadır.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları

Endüstriyel mutfağın birçok faydası bulunmaktadır. Mutfakta oluşma ihtimali olan ihtiyaçları gidermeye yarayacak özelliklere sahip olan bir mutfak tasarımıdır. Endüstriyel mutfakların sayesinde mutfaklar kullanımı kolay ve dayanıklı olduğundan hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin isteğini hızlıca giderilmesi mümkün olmaktadır.

Endüstriyel mutfağın faydaları arasında insan ihtiyacını minimuma düşürmesi de yer almaktadır. Böylece endüstriyel mutfak kullanımı sayesinde mutfakta işler ve yemekler daha kısa süreler içerisinde halledilmektedir.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfakların içerisinde yer alan tüm malzemeler, tam donanımlı ve geniş bir yelpazeye sahip cihazlar olmalıdır. Bilindiği gibi endüstriyel mutfaklar, profesyonel mutfaklar için önem arz etmektedir. İşletmelerin endüstriyel mutfakları seçerken ihtiyaçları olan ürünleri içeren mutfak tasarımlarını tercih etmesi gerekmektedir.

Bu mutfakların tasarlanırken işletmenin alan ve projesi dikkatli incelenmelidir. Ürünlerin boyları ya da enleri alana uygun hazırlanmalıdır. Endüstriyel mutfakları yapılacakken kurulum yapılacak cihazların hangilerinin olacağına karar vermek çok önemli bir konudur. Yine endüstriyel mutfakların ürünlerinin kullanışlı bir şekilde konumlandırılması gerekmektedir.

Mutfağı kuduran firma, kendi mevcut alanına göre en iyi endüstriyel mutfak ürünlerini tercih etmelidir. Yine firmalar, mutfak alanlarını en iyi şekilde kullanmalıdır. Endüstriyel mutfaklar, işlem örgüsünü en iyi ve en kullanışlı hale getirebilmek için planlanmalıdır. Mutfakta yapılan düzen iyi organize edildiği zaman yapılacak iş o kadar kaliteli vakitte tamamlanacaktır. Bu nedenden ötürü alınacak olan endüstriyel mutfak ürünleri konumlandırılacağı mutfakta dikkatli bir şekilde düzenlenmelidir.

Mutfakta doğru bir dağılım ayarlanmalıdır. Önemli olan diğer nokta ise mutfağın uygun makineler ile doldurulmuş olmasıdır. Ticari amaç uğruna çalışan şirkete uygun olan ve ihtiyaç duyduğu makineler mutfağa yerleştirilmelidir.  Endüstriyel mutfak ürünlerinde hijyen ve temizliğe de çok fazla dikkat sağlanmalıdır. Bilhassa gıda sektöründe hizmet vermekte olan firmaların temizliği daha çok önemsemesi gerekmektedir. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünlerde oluşacak besin artıkları, yağ kalıntıları gibi kirliliklerin; düğme ya da ürün boşluklarında biriktiğini bilerek hareket edilmesi önem arz etmektedir.

Mutfağın herhangi bir alanında biriken besin artıklarının temizlenmesi gerektiğini de unutmamak gerekmektedir. Eğer bu temizlikler gerektiği zaman olmazsa kullanılan endüstriyel mutfak ürünleri arızalanacak ya da kalitesiz çalışacaktır. Bunu engellemek, firmaların imkanı dahilinde bir durumdur.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021