UncategorizedEndüstriyel Mutfak Gerekli Mi? | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Eylül 14, 2022by admin0

Endüstriyel mutfak gerekli mi sorusu, yeni kafe ya da restoran açacak pek çok kişinin aklında yer alan bir sorudur.

Genel olarak ticari amaç güderek çalışan otel, kafe, restoran, fabrika, gibi firmalarda kullanılan mutfak tasarımlarına endüstriyel mutfak denmektedir. Bu endüstriyel mutfakların ölçüleri, firmanın ihtiyaçlarına dayanarak işlerin işleyişinin hızlanmasını sağlayan ve de kolay hale getiren teknolojik ürünler bulunmaktadır. Endüstriyel mutfakların firmanın projesine göre veya yerin metrekaresine göre yapılmaktadır. Gerekli olup olmadığını incelemeden önce ne olduğunu anlamlandırmak çok önemlidir.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikten üretilen tüm kullanımlara uygun mutfak ihtiyaçlarını ve projelerini içermektedir.  Mutfaktaki işleri hızlandırmaya yarmakta olan mutfaklardır. Mutfakta çıkabilecek bütün ihtiyaçları karşılamak için gerekli tüm donanımları bulunmaktadır.

Bu işle uğraşan endüstriyel mutfak markalarının varlığından söz etmek mümkündür. Genel olarak barlar, lokantalar,  catering şirketleri gibi şirketler tarafından kullanmakta olan mutfaklardır.

Mutfak kullanıp yiyecek ya da içecekler hazırlandıktan sonra çıkan bulaşıkları temizlemek için üretilen endüstriyel bulaşık makineleri vardır. Sebzelerin, meyvelerin kısaca yiyecek ve içeceklerin daha taze ve daha uzun ömre sahip olmaları için endüstriyel buzdolapları da üretilmiştir.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları

Endüstriyel mutfağın pek çok faydası vardır. Mutfakta oluşma ihtimali olan ihtiyaçları gidermeye yarayacak özelliklere sahiptir. Endüstriyel mutfak sayesinde mutfaklar kullanımı kolay ve dayanıklı olduğundan hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin isteğini hızlıca giderilmesini sağlamaktadır.

Endüstriyel mutfağın faydaları arasında insan gücü ihtiyacı minimuma düşürmesi de yer almaktadır. Böylece endüstriyel mutfak kullanımı sayesinde mutfakta işler ve yemekler daha hızlı halledilmektedir. Endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini uzunca süre korumaktadır. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, bunlar gibi pek çok konuda kolaylık sağlamaktadır. Harcanan zamanı minimuma indirdiği için vakit kazandıran mutfak tasarımıdır.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfakların içerisinde yer alan tüm malzemeler, tam donanımlı ve geniş bir yelpazeye sahip olmalıdır. Endüstriyel mutfaklar, profesyonel mutfaklar için önem arz etmektedir. İşletmelerin endüstriyel mutfakları seçerken ihtiyaçları olanları tercih etmesi gerekmektedir.

Bu mutfakların tasarlanırken işletmenin alan ve projesi dikkate alınmalıdır. Ürünlerin boyları, enleri alana uygun hazırlanmalıdır. Endüstriyel mutfakları yapılacakken kurulum yapılacak cihazların hangilerinin olacağına karar vermek çok önemlidir. Endüstriyel mutfakların ürünlerinin kullanışlı bir şekilde konumlandırılması gerekmektedir. Ürünlerin olasılık ihtiyaçları analiz edilmeli ve buna göre önlem alınmalıdır.

Firma kendi mevcut alanına göre en iyi endüstriyel mutfak ürünlerini tercih etmelidir. Firmalar, mutfak alanlarını en iyi şekilde kullanmalıdır. Endüstriyel mutfaklar, olay örgüsünü en iyi ve en kullanışlı hale getirebilmek için planlanmalıdır. Mutfakta yapılan düzen iyi organize edilirse yapılacak iş o kadar kaliteli vakitte tamamlanacaktır. Bu sebepten ötürü alınacak olan endüstriyel mutfak ürünleri konumlandırılacağı mutfakta dikkatli bir şekilde düzenlenmelidir.

Mutfakta doğru bir dağılım elde edilmelidir. Önemli olan diğer nokta ise mutfağın uygun makineler ile doldurulmasıdır. Ticari amaç uğruna çalışan şirkete uygun olan ve ihtiyaç duyduğu makineler satın alınmalıdır.  Endüstriyel mutfak ürünlerinde hijyen ve temizliğe de çok fazla önem verilmelidir. Bilhassa gıda sektöründe hizmet veren firmaların temizliğe daha çok önem vermesi gerekmektedir. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünlerde oluşacak besin artıkları, yağ kalıntıları gibi kirliliklerin; düğme, çıkış gibi noktalarında, ürün boşluklarında biriktiğini bilerek hareket edilmesi önem arz etmektedir.

Bu noktalarda biriken besin artıklarının temizlenmesi gerektiğini de unutmamak gerekmektedir. Eğer bu temizlikler gerektiği zaman olmazsa kullanılan endüstriyel mutfak ürünleri arızalanacaktır. Bunu engellemek, firmaların elindedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021