NOX BLOGEndüstriyel Mutfak Firmaları: | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Haziran 27, 2021by admin

 

Endüstriyel mutfak firmaları, endüstriyel mutfağın ihtiyaç duyduğu ürünleri satmakta olan firmalardır.

Endüstriyel mutfak firmaları iyi ya da kötü olabilmektedir. Bu iyi ya da kötülük kavramı satılmakta olan malzemelerin kalitesi ve fahiş fiyatlandırmalardan dolayı olmaktadır. Bundan dolayı da işletmeler endüstriyel mutfağı kuracağı zaman birçok araştırmaya ihtiyaç duymaktadır.

Ayrıca, endüstriyel mutfak firmaları araştırılırken, birçok husus göz önünde bulundurulmaktadır.

Endüstriyel mutfak firmaları seçiminde, mutfak kurulumu esnasında tüm malzemeleri karşılayacak firmaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Alınması gereken endüstriyel mutfak malzemelerine karar verilmesi, yasal işlemler, ve keşif hizmeti gibi her türlü detayı sıkıntısız bir şekilde gerçekleştirecek firmalar; çalışma sürecini ve sonuç sürecini hızlandıracaktır.

Ayrıca, endüstriyel mutfak firmaları seçiminde diğer dikkat edilmesi gereken konu firmanın önceki çalışmaları olmaktadır. Çünkü, endüstriyel mutfak firmalarının daha önce yapmış oldukları projeler ve müşterilerinin memnuniyeti; asıl projenin sonuna resmen bir ayna tutmaktadır.

Mutfağın vitrini, yani kurulmuş endüstriyel mutfak ile yapılabilecek işlerin gelişmişliği seçilmiş firmaya bağlıdır. Yani, mutfak kurulumunu yapacak firma; mutfak kurulumunu yaptıran kurumun markalaşma yolunda önemli bir ölçüt olarak yer tutmaktadır.

Endüstriyel Mutfak Firmalarının Taşıması Gereken Özellikler:

 

Endüstriyel mutfak firmaları seçiminde öncelikle firmanın referanslarına ve daha önce yaptığı işlere bakmak; mutfak kurulumunun sonrasında alınacak başarıyı örneklemektedir. Bunun sayesinde, mutfak kurulumundan sonraki süreç ve başarı az çok hayal edilebilmektedir.

Firmanın, endüstriyel mutfak malzemeleri konusunda profesyonel bir hizmet vermesi gerekmektedir.  Ayrıca mutfağı kuracak firmanın, endüstriyel mutfak tasarımının başlangıcından, mutfak kurulumunun bitişine kadar her aşamada firmanın tüm ihtiyaçlarına yardımcı olması gerekmektedir.  Bunun sayesinde, mutfağı yaptırmış olan kurum; mutfak kurulumu sonrasında yaşanabilecek problemleri en aza kadar indirgemiş olacaktır.

Endüstriyel mutfak firmaları, sahip olduğu ürün listesinde mutfak kurulumunu yaptıracak kurumun tüm ihtiyaçlarına sahip olmalıdır. Ayrıca, mutfakta kullanılacak ürünlerin paslanmaz çelikten imal edilmiş olması da ayrı bir önem taşımaktadır. Bunun sayesinde, mutfak kurulumunda kullanılmış ürünlerin ömrü bir hayli uzun olmaktadır.

Endüstriyel mutfak firmalarının listesinde bulunan ürünlerin her türden sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Seçilecek endüstriyel mutfak firması bünyesinde çalışan personellerin bu konuda oldukça deneyimli ve bilgili olması da yine ayrı bir önem ifade etmektedir. Ayrıca, tüm ürünlerin paslanmaz çelikten imal edilmiş olması; iş akışını pozitif etkilemektedir.

A dan Z ye Soğuk hava depoları, doğrayıcılar, pişiriciler, hazırlık ekipmanları, her türden olan servis ekipmanları, servis sonrası temizlik ekipmanları gibi ürünlerin hepsine sahip olan endüstriyel mutfak firmaları, mutfak kurulumu sürecinde tek bir firma/kişi ile kontakta kalmak açısında kişilere birçok avantaj sağlamaktadır.   Bu avantaj sayesinde, mutfak kurulumu süreci en kısa süre içinde tamamlanabilmektedir.

Endüstriyel Mutfak Firmalarının Verdiği Hizmetler:

 

Endüstriyel mutfak firmaları, birçok hizmet vermektedir ve bu verilen hizmetler mutfak kurulumu yaptıracak ve yaptırmayı düşünen kişiler tarafından merak edilmektedir.

Oteller, restoranlar, hastaneler, kafeler, pastaneler, catering ve bunlar gibi toplu yemek üretiminin gerçekleştirildiği kurumlarda büyük bir endüstriyel mutfak kurulması şarttır. Ayrıca, bu mutfağın kurulurken birçok hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu hususlar madde madde şu şekildedir:

  • Endüstriyel Mutfak Tasarımı
  • Keşif Hizmetleri
  • Hazırlık İstasyonları
  • Servis Ekipmanları
  • Pişirme Alanları
  • Soğutma Depoları
  • Havalandırma
  • Aydınlatma
  • Zemin

Seçilecek endüstriyel mutfak firmasının yukarıdaki maddeleri gerçekten iyi bir şekilde gerçekleştiren ve bunların tüm yasal proseslerini bilen ve uygulayan firmalar olması gerekmektedir.

Her türlü donanım ve isteği karşılayabilecek endüstriyel mutfak firmaları, mutfak kurulumu sonrasında kaliteli bir sonuca, pratik olan bir işleyişe, iş sağlığına ve güvenlik tedbirlerinin en düzgün bir şekilde alınabilmesine yardımcı olacaktır.

Endüstriyel mutfak firmaları, kendi bünyesi içinde bulunan iş güvenliği ve sağlık ekibi personeli yardımı ile kurulması gereken mutfağın kurulmasına için gerekli olan yasal prosedürleri de halletmektedir.

NOT: Mutfak kurulumu için yasal izinler alınmadıysa ya da proseslerin uygunluğu için belge alınmadığı sürece; hiçbir şekilde endüstriyel mutfak kurulamamaktadır.

Endüstriyel Mutfak Firmalarındaki Personellerin Taşıması Gereken Özellikler:

 

Endüstriyel mutfak kurulumunda, malzemelerin kalitesi kadar mutfak kurulumunda çalışacak personeller de büyük bir önem ifade etmektedir. Kurulması gereken endüstriyel mutfak için gerekmekte olan endüstriyel mutfak malzemeleri-  mutfak keşfi- planlama ve çizim personeller tarafından belirlenmekte ve yapılmaktadır.

Yapılacak keşif sonrasında, gerekmekte olan doğru ekipmanların belirlenmesi ve iyi bir endüstriyel mutfak tasarımıçiziminin yapılması kesinlikle çok iyi sonuçları getirmektedir.

Modern yaşam biçimini, son teknoloji ile yapılmış donanımlar ile birleştirmek iyi bir müşteri memnuniyeti sonucunu alabilmek ve sağlayabilmek için önemli olan bir konudur. Endüstriyel mutfak firmaları içinde çalışan kişilerin, ilgili olan okullarda eğitim almış olması ya da tecrübeli olması; mutfak kurulumu sonucunda iyi bir sonucun kazanılması için iyi olabilmektedir.

Endüstriyel Mutfak Firmalarının İşleyişi:

 

Endüstriyel mutfak kurduracak olan kurum, endüstriyel mutfak firmaları içerisinde yaptığı araştırmalar sonucu bir firma ile anlaşmaya varmaktadır ve sonrasında sözleşme yapılmaktadır. Yapılan bu sözleşmede, endüstriyel mutfağı kuracak firma, kurum sırasında tüm sorumlulukları üstüne aldığını beyan etmektedir.

Endüstriyel mutfağı kurduracak kişi, isteği tasarımı ve donanımı mutfak kuracak firmaya söyledikten sonra tüm iş mutfak kurulumunu yapacak firmaya kalmaktadır. Seçilecek endüstriyel mutfak firmaları bu aşamada, içerisinde olan tüm birimler ile beraber mutfak kurulumunun başlatılması için çalışmaya başlamaktadır.

Bundan dolayı da, seçilecek endüstriyel mutfak firmasındaki birimlerin birbirleri ile sağlam ve koordinasyonlu şeklinde çalışabilmesi büyük bir önem ifade etmektedir. Çünkü birimlerin arasında oluşabilecek herhangi bir problem; tüm projenin yıkılmasına bile sebep olabilmektedir

Yukarıda yazılandan dolayı da, endüstriyel mutfak firmaları araştırmalarının; endüstriyel mutfağı yaptıracak kişi tarafından iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021