UncategorizedEndüstriyel Mutfak Ekipmanlarında Yangın Önlemi | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Temmuz 22, 2022by admin0

Endüstriyel mutfak ekipmanları ile dolu bir mutfakta yangın kazaları düşündüğünüzden daha sık meydana gelir, bu da pahalı ve riskli olabilir. Ayrıca girişiminizi olumsuz etkileyebilirler.

Yangın yeterince korkunçsa, gerekli onarımlar yapılana kadar kapatmanız gerekebilir. Bazı önde gelen kuruluşlar tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırmaya göre, itfaiye tarafından söndürülmesi gereken bu tür kazaların %50’sinden fazlası yemek hazırlama cihazlarını içeriyor. Bu yangınların çoğu otel kilerlerinde, fast food satış noktalarında ve restoranlarda meydana gelir. Ticari alevler genellikle bu çalışma alanlarının ısı kaynağı olarak büyük miktarda yanıcı yemeklik yağ kullanması ve bazen açık alev kullanması nedeniyle ortaya çıkar. Bu türden yıkıcı bir kuruluş kazası sadece birkaç saniye içinde gerçekleşebilir. Ticari alanınızda yangın çıkmaması için uygun adımları atmalısınız. Avustralya genelinde mevcut olan ekipmanı satın alırken en iyi alternatiflerinizden biri Paslanmaz Çelik Tezgahtır . Bunlar sağlam, verimli ve uzun ömürlüdür.

Bir gıda hazırlama işletmesi işlettiğinizde, yangın önleme prosedürlerinin yürütülmesi esastır. Mutfağınızın güvenli olup olmadığından emin değilseniz veya bir yangını önlemek için gerekli adımları bilmiyorsanız, bir alev riski değerlendirme uygulamasını takip etmeyi düşünmelisiniz. Genellikle yasalarca uygun bir değerlendirme yapılması gerekir ve bunu gerçekleştirmek için nitelikli bir denetçi işe alınmalıdır. Nitelikli bir değerlendiriciyi işe alamazsanız, kiler kontrolü geçerli sayılmayabilir. Bu işlem sırasında bir profesyonel, iş yerinizden geçerek olası alev risklerini tespit edecektir. Ayrıca bir yangının çıkmasını önlemek için izlenecek yöntemler hakkında da yeni bilgiler edineceksiniz.

Üretici Kılavuzunda Yazılı Talimatlara Uyduğunuzdan Daima Emin Olun

Kiler ekipmanınız doğru şekilde kurulmazsa veya doğru şekilde kullanılmazsa, alevle ilgili önemli bir risk oluşturabilir. Fritöz, fırın ve diğer mutfak ekipmanları gibi cihazların üretici tarafından sağlanan kılavuza göre doğru şekilde kurulmasını ve kullanılmasını sağlamalısınız. Ekipmanınızın temizliğine ve bakımına odaklanırken, bunun doğru ve sık aralıklarla yapıldığından emin olmalısınız. Birçok kuruluş sahibi, cihazı kurarken ve bakımını yaparken köşeleri kesmeye çalışır ve paradan tasarruf ettiklerini düşünür. Ancak, yukarıdaki süreç uzun vadede daha fazla masrafa neden olur.

Çoğu gıda hazırlama girişimi, operasyonları için fritözler kullanır. Bununla birlikte, bu cihazlar aynı zamanda çok riskli olabilir. Petrol taşmaya başlarken gaz tutuşursa, ağır bir alev oluşturabilir. Bu tür bir yangın bir kez alevlenmeye başladığında, her yere yayılması zaman almaz. Bu alev, mutfağa önemli ölçüde zarar verebilir ve mutfak personeli için zararlı ve hatta ölümcül olabilir. Personelinize, yağı belirtilen seviyede doldurmaları için gerekli eğitimi vermek ve fritözleri kullanılırken asla başıboş bırakmayın. Fritözün en iyi versiyonu, yağ belirtilen sıcaklığa ulaştığında otomatik olarak kapanacak olan modeldir. Bu özellik, yağın çok ısınmasını ve aşırı kaynamasını veya alev almasını engeller.

Acil bir durumda yedek bir koruma biçimine sahip olmak çok önemlidir. Bir alev çıkması durumunda personelinizin hayatını koruyacak ve kilere daha fazla zarar gelmesini önleyecektir. Bir aksilik olması durumunda mutfaktaki elektriği veya gaz kaynağını derhal kapatmak hayati önem taşır. Yangın, ticari mutfak ekipmanlarınız arasında çok hızlı yayıldıysa ve uzaktan kapatmanız yoksa, mutfağa güvenli bir şekilde girerek elektriği kesmek için yeterli zaman olmayabilir. Eğer elektriği kesemezseniz, yangın kuruma hızla yayılacak ve potansiyel bir patlama olabilir. Uzaktan güç kapatma sistemi, siz tesisin dışındayken gücü kesebilir.

Aspiratör Sistemlerinin ve Havalandırmanın Doğru Kurulumunu Sağlayın

Bu kazayı durdurmak için bir diğer önemli husus, havalandırma ve aspiratör sistemlerinin uygun şekilde kurulmasıdır. Bunun yapılmaması, alevlerin yarı sürede yayılmasına neden olabilir. Alev çatıya girdiğinde, havalandırmalardan binanın geri kalanına gidebilir. Bu nedenle, bir üst kuruluşun aspiratör sistemlerini, havalandırmasını, bölmeli yağ filtrelerini ve egzoz davlumbazlarını uygun şekilde kurması ve bakımını yapması esastır.

Ölümcül bir yangını önlemek için bir diğer önemli ipucu, çevrenizi temiz ve hijyenik tutmaktır. Ayrıca sıhhi amaçlar için temiz olmalıdır. Ocakların üzerinde ve içinde ciddi bir şekilde biriken yağın ciddi bir tehlike olduğunu düşünmek en iyisidir. Tüm yüzeylerin ve ekipmanların düzenli olarak temizlenmesi esastır. Gres dökülürse veya sıçrarsa derhal temizlemelisiniz. Kilerden herhangi bir gıda hazırlama yağı atığının mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılmasını sağlayın. Sonuç olarak, çıkışları hiçbir şeyin engellemediğinden emin olmalısınız. Bir yangın çıkarsa, personelinizin mutfaktan olabildiğince çabuk çıkmasını istersiniz.

Çalışanlarınıza, ocakta enfes bir yemek pişirmeyi asla gözetimsiz bırakmamaları için yeterli eğitimi vermek çok önemlidir. Kileriniz ticari mutfak ekipmanlarında aynı anda birden fazla yemek hazırlıyorsa , çalışanlarınızın zamanlayıcıları olmasını ve her mutfak için kullanmasını sağlayın. Personelinizin yemek hazırlama alanını terk etmesi için kuvvetli bir sebep varsa, işyerinde yangın çıkması uzun sürmeyeceğinden, yemeği ocaktan aldıktan sonra dışarı çıkmalıdır. Çalışanınız geri dönmekte gecikse bile yemeği ocaktan almışsa böyle bir tehlike olmayacaktır.

Mutfağınız alevler içindeyse, kilerde bulunan yangın söndürme ekipmanlarını kullanarak yangını kontrol altına alabilir, sonrasında yaralanma ve hasarları önleyebilirsiniz. Bu nedenle, bir yangın söndürme kitine yatırım yapmak çok önemlidir. Böyle bir aksilik sırasında elinizde böyle bir cihaz yoksa, itfaiyenin gelmesini beklemekten başka seçeneğiniz yoktur. Binanız, bulunduğunuz yere ulaştıklarında bile yıkılabilir. Bu nedenle, F sınıfı mutfak yangınları için yangın söndürücüleri el altında bulundurmak en iyisidir. Küçük tava yangınlarını kilerde uygun battaniyeler bulundurarak halledebilirsiniz.

Mutfak kapandığında, son personel o gün için ayrılmadan önce kapatmanız gereken her ekipmanın kapsamlı bir listesini tasarlamanız önemlidir. Bu görevin başına bir kişiyi atamalı ve listedeki maddeler tek tek kapatıldığı için işaretlemelerini sağlamalısınız. Her çalışan, ancak kontrol listesine imza attıktan sonra geceyi terk etmesini sağlamalıdır. Pişirme yerinizdeki alev güvenliği, söndürdüğünüz yiyeceğin kalitesi kadar önemlidir. Uygun güvenlik prosedürlerini izlemezseniz, kilerinizden daha fazlasını kaybedebilirsiniz.

Endüstriyel mutfak ekipmanları ve daha fazlası hakkında bilgi almak için şimdi bize ulaşın!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021