UncategorizedEndüstriyel Mutfak Dolapları | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Mart 23, 2022by admin0

Endüstriyel mutfak dolapları, hizmet ve turizm sektörü başta olmak üzere birçok alanda tercih edilmektedir.

Paslanmaz çelikten üretilen ve uzun ömürlü olan endüstriyel mutfak dolapları işletmeler için oldukça önemlidir. Çünkü yemek sektöründe konforlu ve doğru mutfağı elde etmek kaliteyi de önemsemek gerekmektedir.

Kafe, otel, lokanta, catering firmaları gibi seri ve sürekli üretim gerektiren mekanlarda kullanılan ürünlerin ev tipi mutfak ürünleri gibi olması uygun değildir. Çünkü daha çok ürün ve daha hızlı üretime ev tipi malzemeler yetersiz kalmaktadır. Bu malzemeler arasında set altı dolap, duvar dolabı, set altı çekmeceli dolaplar işletme mutfaklarında, saklama, hijyen ve servis imkanı sağlar.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikten üretilen ve genellikle işletmeler tarafından tercih edilen teknolojik mutfaklardır. Bu mutfaklar da bir mutfakta çıkabilecek tüm ihtiyaçları karşılamak için gerekli olan her şey mevcuttur.

Endüstriyel mutfaklar tercih edecek olan işletmenin ihtiyacına göre şekillenebilir. Oldukça büyük mutfaklardır. Hazırlık bölümünde endüstriyel mutfak dolapları da oldukça önemlidir. Çünkü endüstriyel mutfak alanı depolama bölümüdür. Mutfakta malzemelere kolayca ulaşımı sağlar. Yalnızca yemek hizmeti veren bir firma ile oteldeki mutfaklar işletme amacına göre farklı endüstriyel mutfak malzemeleri tercih ederler.

Bu malzemeleri örneklendirirsek eğer buz makineleri, endüstriyel bulaşık makineleri, döner ocakları, endüstriyel fırınlar, endüstriyel buzdolapları, sıcak ve soğuk teşhir dolapları, meyve suyu sıkma makinesi, yiyecek ısıtıcı, endüstriyel mutfak bataryası vb. ürünleri sıralayabiliriz.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları Nedir?

Endüstriyel mutfak oldukça kullanışlıdır. Kullanışlı mutfaklarsa hem müşterinin hem de işletmecinin ihtiyaçlarını en iyi ve en hızlı şekilde karşılamak için üretilmişlerdir. Birçok endüstriyel mutfak markaları bulunmaktadır. İşletmeci ya da firma sahibi alanında uzman ve kaliteye önem veriyorsa kendi firma amacına en uygun gelişmiş endüstriyel mutfak ürününün istediği markadan temin eder.

Ticari amaçla kullanılan mutfaklarda endüstriyel mutfak dolapları doğru konumlandırmayla ulaşımı ürüne olan ulaşımı kolaylaştırır. Daha az insan gücü kullanılarak daha çok ve daha hızlı iş yapılmaktadır. Bu da firma sahibi ya da işletmecinin müşterisine daha fazla ve daha hızlı ürün çıkartması demektir. Bu durumda endüstriyel mutfağın en büyük faydalarındandır. Hız ve daha az insan gücünün yanı sıra, endüstriyel mutfak malzemeleri sayesinde mutfakta kullanılan ürünler daha taze ve daha uzun ömürlü olmaktadırlar.

Endüstriyel mutfak malzemeleri diğer normal ev tipi mutfak malzemelerine göre daha basit ve daha kolay temizlenmektedir. Ürünlerin büyük olması ve temizliğe yatkın üretimi de temizliğe yardımcı olmaktadır. Genellikle paslanmaz metalden üretilen bu mutfak malzemeleri üretilirken fazla ve sürekli kullanılacağını göz önünde bulundurularak üretildiği için deforme olması, zarar görmesi güç olan malzemelerdir.

Bu da ürünün sağlamlığını ve uzun ömürlü olduğunu gösterir. Endüstriyel mutfakta olmazsa olmazlardan birisi ise kapasitedir. Sipariş yoğunluğu fazla olan bir işletme de kapasite olmazsa olmazlar arasında olmaktadır. Kapasite için en önemli faydalardan diyebiliriz. Endüstriyel mutfak dolapları ne kadar geniş ve kullanışlı olursa bir o kadar da rahat ve hızlı hareket edilmektedir.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak ürünleri, profesyonel mutfakların kullandıkları, işleri kolaylaştıran, çokça dayanıklı ürünlerdir. Daha çok ticari amaçla çalışan işletmeler tarafından tercih edilen bu ürünler, dayanıklı olmaları ve işleri yapacak olan kişilerin işleri kısa sürede gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Bu yüzden oldukça tercih edilmektedirler.

Profesyonel mutfaklar için çok önemli olan endüstriyel mutfak ürünleri tercih edilmeden önce ve edilirken dikkat edilmesi ve etkin şekilde kullanmaları için göz önünde bulundurması gereken bazı hususlar vardır. Endüstriyel mutfak tezgahı, endüstriyel mutfak ürünleri arasında hazırlık bölümünde kullanılır. Çok çeşiti vardır.

Her işletme ihtiyacına uygun tezgahı tercih etmelidir. Endüstriyel mutfak tezgahları ikiye ayrılmaktadır. Derinliği 70 cm olan modeller ve derinliği 60 cm olanlar olarak ayrılmaktadır. Diğer bir ayrımı ise üst bölüm kaplamaları olmaktadır. Düz paslanmaz çelik tezgahlar ve polietilen tablalı ve mermer tablalı modelleri bulunmaktadır.

Yıkanması gereken malzemesi olan firmalar 70 serisi ürünü olan evyeli çalışma tezgahlarını tercih etmelidir. Öncelikle bu mutfakları tasarım aşamasındayken hangi endüstriyel mutfak ürünlerini kullanacağına karar vermeden önce neyin nereye konacağına bağlantıların nereden geçeceğine dikkat edilmelidir.

Endüstriyel mutfak ölçüleri alınmalı ve nasıl yerleştirileceğine bakılmalıdır. İşletmeler, ihtiyaçlarını belirledikten sonra kurulacak makinelerini, endüstriyel mutfak dolapları ölçülerine vs. bakılmalıdır. Mevcut alanları en iyi şekilde kullanılmalıdır. Endüstriyel mutfaklar, organizasyon ve iş akışını hızlandırıp kolaylaştırılacak şekilde düzenlenmelidir. Doğru bir dağılım gerçekleştirilmelidir.

Bir diğer önemli noktaysa işletmenin kendine uygun makineleri satın alması gerekmektedir. Her gün birçok içecek satışı yapan bir firmada bardak yıkama makineleri, kahve öğütücü makineleri, kahve makineleri, gibi ürünler olmalıdır. Sürekli yemek yapan bir firmada, restoranda ise karışık fırınlar, ızgara, ocak vb. ürünleri mutfaklarından bulundurmaları gerekmektedir. Kısaca mutfak uygun, amacına uygun makineler ile donatılmalıdır. Gıda sektörü üzerine çalışan firmalar, hijyene daha fazla önem vermelidir. Hem sağlık açısından hem de endüstriyel mutfak ürünlerinde oluşacak olan kirler ve atıklar temizlenmezse ürünlerde kullanım açısından sıkıntı yaşanabilmektedir. Bu nedenle hijyen ve temizlik önemsenmelidir.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Nelerdir?

Endüstriyel mutfak malzemeleri, daha çok profesyonel mutfaklarda tercih edilmektedir. İşletme türüne, üretim miktarına ve menüye uygun endüstriyel mutfak malzemeleri seçmeleri gerekmektedir. Endüstriyel mutfak malzemeleri, birden çok kullanıma sahip olduğu için farklı kategorilendirilmiştir.

İlk olarak hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak malzemelerine karar verilmelidir. Çünkü mutfağa ilk girişte ilk olarak sunulacak olan ürünün hazırlığında işe yarayacak olan malzemelerdir. Endüstriyel mutfak dolapları, endüstriyel mutfak tezgahı ve bataryası başta gelmektedir. Endüstriyel mutfak dolapları depolama alanı oluşturan ürünlerdir. Hamur ürünleriyle ilgilenilen bir yerde hamur yoğurma makinesi, kahve hazırlayan bir yerde kahve öğütme makinesi, ev yemekleri yapan firma da ise patates soğan soyma, doğrama makinesi hazırlık aşamalarında kullanılır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021