NOX BLOGEndüstriyel Mutfak Bataryası | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Haziran 27, 2021by admin

Endüstriyel mutfak bataryası normal batarya tiplerinden ayrılmaktadır. Bu bataryalar genellikle sanayi tipi malzemelerde kullanılmakta olup ev gereçleri için uygun olmamaktadır.

Bu mutfak türlerinde asıl amaç hem paslanmaz ürünlerle mutfağın yaşam süresini uzatmak hem de mutfakta pratikliği sağlamaktır. Bunun için iç mimarlar planlar dahilinde bu mutfakları dizayn etmektedir.

Endüstriyel Mutfak Nedir

Endüstriyel mutfak bataryası endüstriyel mutfaklarda kullanılan gereçlerden bir tanesidir. Peki nedir bu endüstriyel mutfağın anlamı? Endüstriyel mutfak içerisinde paslanmaz çelikten yapıların bulunduğu aynı zamanda da mutfakta pratikliğin sağlandığı mutfak çeşitleridir. Her canlının yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olarak yemek yeme ihtiyacını karşılamalıdır. Günümüzde ise insanlar ortalama 3 öğün yemek tüketmektedir. Evlerde aileye yetecek kadar pişirilen yemekler en fazla   7 ila 8 kişilik piştiği için gerekli olan malzemeler de sınırlı sayıda ve küçük olmaktadır. Yakın çevreden daha çok yemek yapılması gereken toplu yaşam alanlarında mutfak ürünleri fazla ve kullanışlı olmalıdır.

Ancak insanların sosyal yaşantılarından kaynaklı toplu yerlerde yemek yeme alışkanlıkları oldukça artış göstermiştir. Aynı zamanda evde yemek yapamadıkları durumlarda dışardan yemek yemeleri veyahut iş çıkışlarında binlerce insanın aynı anda yemek yemesi endüstriyel mutfak ihtiyacını doğurmuştur. Bu nedenle daha büyük mutfaklar ve daha pratik olunması için organize edilmiş mutfaklar tasarlanmaya başlamıştır.Endüstriyel mutfak tasarımı da bu sayede gelişmeye ve ürünlerin daha kaliteli şekilde üretilmesine neden olmuştur.

Endüstriyel Mutfak İçin Gereken Ürünler

Endüstriyel mutfak bataryası en başta gerekli olan gereçlerden bir tanesidir. Aynı zamanda ev tipi malzemelerin küçük olmasından kaynaklı endüstriyel mutfaklarda kullanılan malzemelerin boyutları da büyük olmaktadır. Bu ürünlere örnek vermek gerekirse buzdolabı, dondurucu, fırın, bulaşık makinesi, depolama alanları ev tipi kullanılan gereçlerden daha büyük olmaktadır. Aynı zamanda mutfak tipi mikser kullanılması yerine daha büyük mikserler tercih edilmektedir. Aynı zamanda endüstriyel mutfak ürünleri belirli oranda lükse kaçmaktadır.  Bu ürünlere elbette her dükkan işletmecisi sahip olamamaktadır.

Bu ürünler arasında davlumbaz da büyük boy olmalı ve daha güçlü bir koku hapsetme mekanizmasına sahip olmaktadır. Çünkü birden fazla yapılacak olan yemeklerin kokusunu birbirine karışarak ortamda kötü bir koku oluşmasına neden olur ve bu mutfağın kalitesini düşürmeye sebep olmaktadır. Toplu yemek üretim yerlerinin en büyük ihtiyacı olan endüstriyel mutfak günümüzde hemen hemen her restoranın sahip olduğu alanlardır. Bu alanlar için özel olarak plan tasarlanmasının yanında iç mimarlar sayesinde de renklere ve uyumlara dikkat edilmektedir. Endüstriyel mutfak tezgâhı genellikle gri olabildiği gibi duvarların da beyaz olmasına dikkat edilmektedir.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları

Endüstriyel mutfak bataryası ve diğer malzemelerin sağladığı belirli faydalar bulunmaktadır. Bu faydalar ise sırayla söylenmek gerekirse büyük siparişlere ve çok olan siparişlere aynı anda üç kişinin yemek yapabileceği alanı sağlamaktadır. Bu alanın içerisinde birden fazla kişi farklı yemekleri yapabilir ve kendilerine alan yaratabilecek kadar geniş bir yerde çalışmaları sağlanmaktadır. Aynı zamanda hız açısından da birçok avantajı bulunmaktadır. Zamanla yarışılan mekanlarda elinizi attığınızda istediğiniz ürüne ulaşabilmeniz en önemli maddelerden birisidir. Endüstriyel mutfak robotu da pratikliğinizi sağlamak için önemli olmaktadır.

Bu da aşçıların hem zaman kaybetmemesine hem de bulundukları alanda kısa mesafede istedikleri ürüne ulaşabilmelerine olanak sağlamaktadır. Endüstriyel mutfak dolabı da bu konuda önemlidir. Dolapların içerisinin koordineli olması ve sirkülasyonu sağlaması aşçılar açısından pratikliği sağlamaktadır. Sağlamlık açısından da ürünlerin paslanmaz materyallerden üretilmesi ve uzun yıllar dayanıklı olması bu mutfağın temiz bakıldığı müddetçe uzun yıllar dayanmasını sağlamaktadır.

Endüstriyel Mutfak İçin Gereken 6 Madde

Endüstriyel mutfak bataryası ve mutfak kurulumu için bilinmesi gereken belirli maddeler bulunmaktadır. Bunlardan ilki olarak müşteri kapasitesini gösterebiliriz. Müşteri kapasitesine göre bu mutfakta ne zaman kaç kişinin yemek yapacağını, kaç kişinin servis işlemiyle ilgili olacağını hesaplamanız gerekmektedir. Plansız yapılacak olan endüstriyel mutfak tasarımı sizin sadece maddi kaybınıza neden olacaktır. Bu maddeler göz önüne alındığında mekanınızın işlek bir caddede mi yoksa daha sığ kesimde mi kaldığına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sakin zaman dilimleri ve müşterilerin oldukça yoğun bulunduğu zaman dilimlerine göre çalışan kişilerin senkronizesini de takip etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda temizliği de es geçmemeniz gerekmektedir. Mutfağınızda temizliğe önem vermeden müşterilere yemek hazırlıyorsanız bu gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı ile sorunlar yaşamanıza sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda elbette müşterilerinizin bir daha sizin işletmenizi tercih etmesini de engelleyebilmektedir. Endüstriyel mutfak firmaları ile anlaşarak bu mutfağı yaptırsanız dahi bakımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Endüstriyel Mutfaklarda Değişim

Endüstriyel mutfak bataryası ve mutfak ürünleri aralıklarla modernize edilmelidir. Örneğin belirli aralıklarla duvar rengini değiştirmek, malzemelerin toptan şekilde yerlerinin değiştirilmesi, tabloların ve stickerların asılması bu değişikliklerden bazılarıdır. Aynı zamanda işletmenizi büyütmeniz ve küçültmeniz söz konusu olduğunda ürünlerin çıkartılması ya da yenilerinin gelmesi de gerekebilmektedir. Zamanla değişim gerektiren bu ufak maddeler hem ortamın havasını değiştirecektir hem de güzel bir ahenk yaratacaktır. Başka mekâna taşınılması halinde de aynı şekilde bu endüstriyel mutfak malzemeleri değiştirilmeli veyahut yeni ürünlerin eklenmesi söz konusu olabilmelidir.

Bu değişimler ortamda çalışan kişilerin de motive olmasını sağlamaktadır. Bir aşçının daha iyi yemekler yapmasına ve çalışma ortamını sevmesine sebebiyet vermektedir. Böylelikle hem işletme sahibinin memnun olacağı gibi hem de müşterilerin yemekleri beğenmesine fırsat doğmaktadır. Mutfak tezgâhı bataryası da bulunulan bölgeye göre tekrardan uyarlanmalı ve sistemin düzenli kalmasını hedeflemektedir. Çünkü normal bataryalara oranla sanayi tipi makineler için kullanılan bataryalar arasında belirgin bir fark olmaktadır.

 

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021