UncategorizedEndüstriyel Gazlı Ocak İçin Temizlik İpuçları | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Temmuz 22, 2022by admin0

Endüstriyel gazlı ocak kullanımı çok rahattır. Bunun yanı sıra temizliği de oldukça kolaydır. Paslanmaz çelik bir ürün, düzgün temizlik nedeniyle yüzeyi parladığında mükemmel görünür.

Endüstriyel  gazlı ocaklar, endüstriyel bir mutfakta en çok kullanılan cihazlardan biridir. Daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, kusursuz bir şekilde bakımını yapmayı öğrenmelisiniz. Ancak çoğu mutfak görevlisi paslanmaz çeliği temizlemenin önemini ya unutur ya da hafife alır. Bu öğeler mükemmel performans sağlar ve uzun vadede faydalıdır. Ancak bu çelik sobaların bakımını yapmak bir kişi için zor olabilir. Ek olarak, uygun şekilde bakım yapılmadığı takdirde geri dönülemez bir şekilde mahvolabilirler. Paslanmaz çelik ocağı zarar vermeden düzgün bir şekilde ovalamak için gerekli bilgi birikimini ve mükemmel köpük maddesini bilmek gerekir. Peki, doğru yere ulaştınız. Size tüm ürünler hazır olduğundan zahmetsizce uygulayabileceğiniz harika bir kendin yap çözümünden bahsedeceğiz.

Ocağı Bikarbonat Soda ve Sirke ile Ovma

Herhangi bir dış yardım olmadan kolayca tasarlayabileceğiniz muazzam doğal yıkayıcılardan biri, sirke ve karbonatlı soda çözeltisidir. Bu yöntem zahmetsizdir, verimlidir ve gazlı ocaklarınızdan korozyonu, lekeleri ve yağ lekelerini ve yanmış sızıları çıkarmada harika işler yapabilir  . Ancak yıkama işlemine başlamadan önce ocak sizdeyse kullanım kılavuzunu mutlaka okumalısınız. Tedarikçi size herhangi bir özel talimat vermişse, fırçalama ile ilgili özel talimatları izlemelisiniz. Bazı paslanmaz çelik türleri kolayca zarar görebileceğinden her zaman uygun temizleme solüsyonlarını kullanmayı unutmayın.

Ocağınızı Ovmak İçin Gerekli Malzemeler:

 • Bikarbonat
 • Soda
 • Beyaz sirke
 • Bulaşık yıkamak için hafif sıvı sabun
 • Eldivenler (olmazsa olmaz)
 • Sünger
 • Sprey şişesi
 • Mikrofiber veya herhangi bir yumuşak kumaş

Bakım için aşağıdaki adımlara uyulması gerekmektedir:

Adım 1:  Gazlı pişiriciniz varsa, işleme başlamak için ızgaraları çıkarın ve yiyecek hazırlama sırasında birikmiş olabilecek yiyecek bileşenlerini atın.

Adım 2:  Bir sprey şişesini doldurmak için beyaz sirke kullanın ve parlatmak istediğiniz kısımlara püskürtün. Sirke pratik asidik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, birinci sınıf bir yağ giderici ve köpüklü madde olarak kabul edilir.

Adım 3:  Sihrini yapması için sirkeye 5 ile 10 dakika verin.

Adım 4:  Sirke çözeltisinin üzerine biraz bikarbonat soda koyun. Ancak brülörlerin üzerine serpmemesine dikkat etmelisiniz.

Adım 5:  Adımlar tamamlandıktan sonra birkaç damla bulaşık deterjanı kullanın.

Adım 6:  Süngeri alıp sıcak suda ıslatarak ovmaya başlayın. Aşındırıcı maddeler ocağınıza zarar verebileceğinden süngerin yumuşak tarafını kullanmanız önemlidir.

Adım 7:  Üründeki tüm kalıntıları ve gresi temizledikten sonra, nemli bir bezle tüm aralığı silin.

Adım 8:  Son bir silme işlemi için tüm harici maddeleri çıkarmak için yumuşak ve kuru bir kumaş kullanın.

Temizlik Sırasında Neler Yapılmamalı ve Kullanılmamalıdır?

Paslanmaz çeliğin uzun ömürlü bir madde olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak hatalı veya yanlış temizleme malzemesi  ticari gazlı ocak yüzeyini bozabilir. Silerken kaçınmanız gereken ürün ve yöntemlerin listesi aşağıdadır:

Ağartıcı –  Bir metal için zararlı aşındırıcı özellikler içeren klor içerdiğinden ağartıcı kullanılmamalıdır. Bu nedenle paslanmaz çeliği tamamlamaz. Her zaman klorür veya klor içermeyen maddeler kullanmak en iyisidir. Ancak, çelikten yapılmış ocağınızda klor izleri olduğunu fark ederseniz, su kullanarak düzgün bir şekilde silin.

Kaba Temizlik Maddeleri ve Pedler  – Alkol, amonyak ve sert su gibi maddeler, tartışılan malzemenin yüzeyinin koruyucu üst alanını bozduğu için kullanmayın. Ayrıca çelik fırça ve yün gibi ürünler kullanarak yüzeyde çizikler oluşturabilirsiniz. Bu nedenle yumuşak bez ve sünger kullanmaya özen göstermelisiniz.

Tanenin Ters Yönünde Silme –  Paslanmaz çelikten yapılmış cihazlar, kaplamanın damarı olarak adlandırılan metaldeki küçük çizgilerden oluşturulmuş fırçalanmış bir görünüme sahiptir. Yüzeyi silerken ve parlatırken her zaman tahılı ona karşı kullanmak yerine kullanmalısınız. Bu yöntem, yüzeyin orijinal çekiciliğini korumasına yardımcı olur ve ürünü siler.

Endüstriyel Ocak Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Silme ve bakım sıklığı, ürünün kullanımına bağlıdır. Her kullanımdan sonra ıslak bir mikrofiber bezle toz parçacıklarını temizleyerek sobanızın bakımını iyi yaparsanız, ekipmanınız çok iyi durumda olacaktır. Bununla birlikte, iyi bakılmadığı takdirde daha sık kapsamlı bir temizlik gerektirebilir. Uzmanlar, cihazı birkaç kez kullandıktan sonra temizlemenizi önerir. Gazlı ocağınıza sürekli olarak mükemmel bir mendil verirseniz  , bakımı için ekstra zaman ve emek harcamanıza gerek kalmaz, bu şüphesiz büyük bir avantajdır. Eşyayı temiz tutmanın bir başka yararı da, çoğu sağlık yetkilisi ve mutfak müfettişinin bir inceleme sırasında set üstü ocakla özel olarak ilgilenmesidir.

Ocak Panelleri Temizliğinde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Doğru:

 • Düğmeleri doğrudan kontrol panelinden çıkararak kaplı yüzeyi ortaya çıkarın.
 • Bazı topuzların, çekmeden önce gevşetilmesi gereken vidalarla takılabileceğine dikkat etmelisiniz.
 • Deterjanla karıştırılmış sıcak su ile pürüzsüz bir bez veya sünger kullanın.
 • Bakım prosedüründen sonra düğmeleri kontrol paneline geri getirirken, kapalı konumda olduklarından emin olun.

Yanlış:

 • Düğmelere su püskürtme
 • Kontrol panelini çelik yünü, fırın veya sert maddelerle temizlemek

Brülör Başlıkları ve Izgaralar

Doğru:

 • Endüstriyel bir ocağın ızgaralarını, ocaklarını ve brülör başlıklarını yumuşak bir temizleyici ve ovma pedi yardımıyla silin.
 • Sirke ve domates gibi zararlı asidik gıda lekelerine dikkat ederek ticari ürün yelpazenizin bitişini bozmayı önleyin.
 • Izgaraları yemeklik yağ ile yeniden baharatlayarak korozyonu önleyebilirsiniz.

Endüstriyel gazlı ocak kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak için bize şimdi ulaşın.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021