UncategorizedBursa Endüstriyel Mutfak | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Nisan 20, 2022by admin0

Bursa Endüstriyel Mutfak

Bursa endüstriyel mutfak açısından oldukça gelişmiş bir ilimizdir ve birçok profesyonel mutfağa sahiptir.         

Endüstriyel mutfak, profesyonel mutfakların kullandıkları, işleri kolaylaştıran, oldukça dayanıklı ürünlerdir.Genel olarak ticaret amacı güderek çalışan otel, kafe, restoran, fabrika, gibi firmalarda kullanılan mutfak tasarımlarıdır. Dolayısıyla Bursa endüstriyel mutfak açısından oldukça gelişmiş bir ilimizdir.

Endüstriyel mutfak ölçülerini firmanın ihtiyaçlarına dayanarak işlerin işleyişinin hızlanmasını sağlayan ve de kolay hale getiren teknolojik ürünler vardır. Endüstriyel mutfak ölçüleri firmanın projesine göre veya yerin metrekaresine göre alınmaktadır.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikten üretilen tüm kullanımlara uygun mutfak ihtiyaçlarını ve projelerini içermektedir. Mutfaktaki işleri hızlandırmaya yarar sağlamaktadır. Mutfakta çıkabilecek bütün ihtiyaçları karşılamak için gerekli tüm donanımlara sahip mutfaklardır. Bu iş ile uğraşan endüstriyel mutfak markaları bulunmaktadır. Genellikle barlar, lokantalar,  catering şirketleri gibi şirketler tarafından kullanılan mutfaklardır. Ülkemizde birçok ilimizde endüstriyel mutfak vardır. Bursa endüstriyel mutfak açısından gelişmiş şehirlerimizden biridir.

Mutfak kullanılıp yiyecek ya da içecekler hazırlandıktan sonra çıkan bulaşıkları yıkamak için endüstriyel bulaşık makineleri vardır. Sebzelerin, meyvelerin kısaca yiyecek ve içeceklerin daha taze ve daha uzun ömre sahip olmaları için endüstriyel buzdolapları da vardır. Ayrıca ülkemizde bazı şehirlerde bu mutfak çeşidinden fazlaca bulunmaktadır. Az önce de söylediğimiz gibi Bursa endüstriyel mutfak konusunda önde gelen şehirlerimizden biridir. Endüstriyel mutfak firmaları, hizmet almak istenen mutfakları düzenlemek ile görevlidir.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları Nelerdir?

Endüstriyel mutfağın birçok faydası bulunmaktadır. Mutfakta oluşması öngörülen ihtiyaçları gidermeye yarayacak özellikleri vardır. Endüstriyel mutfak sayesinde mutfaklar kullanımı kolay ve dayanıklı olduğu için hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin isteğini hızlıca giderilmesini sağlar.

Endüstriyel mutfağın faydaları sayesinde insan gücü ihtiyacı minimum seviyeye düşer. Endüstriyel mutfak sayesinde mutfakta işler ve yemekler daha hızlı halledilir. Endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini oldukça uzun vadede korur. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, kişilere bunlar gibi birçok konuda kolaylık sağlamaktadır. Harcanan zamanı minimuma indirdiği için kişilere vakit kazandırır.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak içerisinde bulunan tüm malzemeler, tam donanımlı ve geniş bir yelpazede olmalıdır. Endüstriyel mutfak, profesyonel mutfaklar için çok önemlidir. İşletmelerin endüstriyel mutfakları seçerken ihtiyaçları olanları tercih etmesi gerekir.

Bu mutfaklar, tasarlanırken işletmenin alan ve projesine dikkate alınmalıdır. Ürünlerin boyları ve enleri alana uygun olarak seçilmelidir. Endüstriyel mutfak tasarımı yapılacakken kurulum yapılacak cihazların hangilerinin olacağı kontrol edilmelidir. Endüstriyel mutfak ürünlerinin kullanışlı bir şekilde konumlandırılması önemlidir. Ürünlerin olasılık ihtiyaçları iyi analiz edilmelidir.

Firma, kendi mevcut alanına göre en iyi endüstriyel mutfak ürününü seçmelidir. Firma, olan alanını en iyi şekilde değerlendirmesi gereklidir. Endüstriyel mutfaklar, olay örgüsünü en iyi ve en kullanışlı hale getirebilmek için planlanmalıdır. Mutfakta yapılan düzen iyi organize edilirse yapılacak iş o kadar kısa vakitte tamamlanabilir. Bu nedenle alınacak olan endüstriyel mutfak ürünleri konumlandırılacağı mutfakta dikkatli bir şekilde dizayn edilmesi gereklidir. Bursa endüstriyel mutfak dizaynı konusunda öncü illerimizdendir.

Bar, kafe, kahveci gibi mekanlarda bardak yıkama makineleri gibi makineler olmalıdır. Endüstriyel mutfak ürünlerinde hijyen ve temizliğe de önem vermek gereklidir. Bilhassa gıda sektöründe hizmet veren firmaların temizliğe çok daha fazla önem vermesi gerekir. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünlerde oluşacak besin artıkları, yağ kalıntıları gibi şeylerin düğme, çıkış gibi noktalarında, ürün boşluklarında biriktiğini bilerek hareket etmek gerekmektedir.

Bahsedilen noktalarda biriken kalıntıların ve besin artıklarının temizlenmesi gerektiğini de unutmamak gerekir. Eğer bu kirler gerektiği gibi temizlenmezse kullanılan endüstriyel mutfak ürünleri arızalanır ya da eskisi gibi iyi çalışmaz. Bu da endüstriyel mutfak ürünü kullanıcısı açısından olumsuz bir durumdur. Daha önce de söz ettiğimiz gibi Bursa endüstriyel mutfak temizliği açısından da öne çıkan bir şehrimizdir.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Nelerdir?

Endüstriyel mutfak malzemeleri, ticari amaçla çalışan firmaların mutfaklarında kullanılan ürünlere denmektedir. Firmanın ilgi alanına, menüsüne ve büyüklüğüne göre çeşitlendirilebilen endüstriyel mutfak malzemeleri uygun olacak bir şekilde seçilmeli ve ona göre alınmalıdır. Endüstriyel mutfak malzemelerinin çok çeşitli kullanım alanları söz konusudur.

Hazırlık, pişirmek ve servis aşamaları olarak mutfak kategorileri vardır. Hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleri, mutfağa ilk girildiğinde ürünlerin hazırlığı aşamasında kullanacak olan ürünlerdir. Örneğin; ev yemekleriyle hizmet veren bir yemek firmasının mutfağında hazırlık aşamasında endüstriyel mutfak tezgahı, sebze kesme, doğrama, parçalama gibi işlevleri olan ürünler bulunmaktadır.

Endüstriyel mutfak tezgahı ve endüstriyel mutfak bataryası endüstriyel mutfak tercih eden her şirkette olması gereken parçalardır. Et yemekleri ile öne çıkan firmalarda kemik kesme makinesi, kıyma makineleri, et parçalayan ya da döven makineler en çok tercih edilen makinelerdir.

Hamur işi yapan işletmelerde ise hamur yoğurma makinesi, hamur açma makinesi, karıştırma mikserleri gibi insan gücü ihtiyacını en aza, yemek hazırlama hızını maksimuma çıkaran ürünler kullanılmaktadır. Kahve ve içecek üzerine çalışan firmalarda ise kahve öğütücü, kahve kavurma makinesi gibi ürünler bulunmaktadır.

Pişirme aşamasında kullanılan malzemelerde ise ocak, kızartma makinesi, kaynatma kazanı, donanımlı ızgara düzeneği, endüstriyel fırın gibi ürünler bulunmaktadır. Yemek yapma tercihli firmalar kendi fonksiyonlarına bakarak hizmet verdikleri alanlara göre, müşterilerine sunduğu menüdeki ürünlere göre seçilmelidir.

Pişirilen ürünlerin yanı sıra ürünün lezzeti, lezzetiyle beraber müşterinin beğenisi de oldukça önemlidir. Burada işin içine servis kısmında kullanılacak olan endüstriyel mutfak malzemeleri girmektedir. Pişirilen yiyeceklerin müşteriye sunulurken sıcak olması gerekmektedir. Götürülen yiyeceğin sıcak kalması için benmari kazanı kullanılmaktadır. Servis edilirken salat bar adı verilen mutfak malzemesi ve servis istasyonu diye adlandırılan araçlar servis kullanılmaktadır.

Şirketlerin en çok tercih ettiği endüstriyel mutfak tasarımında; tam donanımlı endüstriyel fırınlar, endüstriyel bulaşık makineleri, büyük buzdolapları, döner ocakları, soğutucu dolaplar, sıcak teşhir dolabı, küp buz makineleri, bardak yıkama makinesi, patates, soğan soyma makineleri, tatlı sıkma ve dövme makineleri endüstriyel mutfak bataryası vb. endüstriyel mutfak malzemeleri tercih edilmektedir. Endüstriyel mutfak malzemeleri İstanbul ilinde kolaylıkla bulunabilmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021