UncategorizedAvrupa Yakası Endüstriyel Mutfak | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Nisan 20, 2022by admin0

Avrupa Yakası Endüstriyel Mutfak

Avrupa yakası endüstriyel mutfak açısından oldukça gelişmiş olan yakamızdır ve birçok profesyonel mutfağa sahiplik yapmaktadır.         

Endüstriyel mutfak, profesyonel mutfakların kullandıkları, işleri oldukça kolaylaştıran, çok dayanıklı ürünlerden oluşan mutfaklardır. Genel olarak ticaret amacı güderek çalışan otel, kafe, restoran, fabrika, gibi firmalarda kullanılan mutfakların genel adıdır. Dolayısıyla Avrupa yakası endüstriyel mutfak açısından oldukça gelişmiş ilçelerimizi içermektedir.

Endüstriyel mutfak ürünleri; firmanın ihtiyaçlarına dayanarak işlerin işleyişinin hızlanmasını sağlayan ve de kolay hale getiren teknolojik ürünler içermektedir. Endüstriyel mutfak ölçüleri firmanın projesine göre ya da alanın metrekaresine göre ayarlanmalıdır.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikten üretilen bütün kullanımlara uygun mutfak ihtiyaçlarını ve projelerini içeren bir tanımdır. Mutfaktaki işleri hızlıca halletmeyi sağlamaktadır. Mutfakta çıkabilecek bütün ihtiyaçları karşılamak için gerekli tüm donanımlara sahip mutfakların genel ismidir. Bu iş ile uğraşan endüstriyel mutfak markaları günümüzde baya fazladır. Genellikle barlar, lokantalar,  catering şirketleri gibi şirketler tarafından kullanılan mutfak türüne denmektedir. Ülkemizde birçok ilimizde endüstriyel mutfak vardır ve İstanbul ilimiz de bu illerin başında gelmektedir. Avrupa yakası endüstriyel mutfak açısından gelişmiş ilçelerimizi barındırmaktadır.

Mutfakta ürünler hazırlandıktan sonra çıkan bulaşıkları yıkamak için endüstriyel bulaşık makineleri vardır. Sebzelerin, meyvelerin kısaca yiyecek ve içeceklerin daha taze olmaları ve daha uzun ömre sahip olmaları için endüstriyel buzdolapları da söz konusudur. Ayrıca ülkemizde bazı şehirlerde endüstriyel mutfak çeşidinden fazlaca bulunmaktadır. Az önce de söylediğimiz gibi Avrupa yakası endüstriyel mutfak konusunda önde gelen ilçeleri içermektedir. Endüstriyel mutfak firmaları, hizmet almak istenen mutfakları hazırlamak ile görevli firmalardır.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları Nelerdir?

Endüstriyel mutfağın faydaları oldukça çoktur. Mutfakta oluşması tahmin edilen tüm ihtiyaçları gidermeye yarayacak özellikleri vardır. Endüstriyel mutfak sayesinde mutfakların kullanımı kolay ve dayanıklı olduğu için hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin avantaja geçmesi sağlanmaktadır.

Endüstriyel mutfağın yararları sayesinde insan gücü ihtiyacı en az seviyeye düşer. Endüstriyel mutfak sayesinde mutfakta işler ve yemekler çok daha pratik halledilir. Yine endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini oldukça uzun sürelerde korur. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, kişilere bunlar gibi birçok konuda yarar sağlamaktadır.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak içerisinde bulunan tüm malzemeler, tamamen donanımlı biçimde olmalıdır. Ayrıca endüstriyel mutfak, profesyonel mutfaklar için oldukça mühimdir. İşletmelerin endüstriyel mutfakları seçerken ihtiyaçları olan ürünleri tercih etmesi önemli bir konudur.

Firmalar, kendi mevcut alanına göre en iyi endüstriyel mutfak ürünlerini seçmelidir. Firma, olan alanını en iyi biçimde değerlendirmelidir. Endüstriyel mutfaklar, yemek yapma sürecini en iyi ve en kullanışlı hale getirebilmek için düzenlenmelidir. Mutfakta yapılan düzen ne kadar iyi organize edilirse yapılacak iş o kadar kısa vakitte tamamlanabilir. Bu nedenle alınacak olan endüstriyel mutfak ürünleri konumlandırılacağı mutfakta dikkatli bir şekilde dizayn edilmesi gereklidir. Avrupa yakası endüstriyel mutfak dizaynı konusunda öncü ilçelerimizi barındırmaktadır.

Bar, kafe, kahveci gibi mekanlarda bardak yıkama makineleri benzeri makineler de olmalıdır. Endüstriyel mutfak malzemelerinde hijyen ve temizliğe de önem vermek çok mühimdir. Bilhassa gıda sektöründe hizmet veren firmaların temizliği daha da önemsemesi gerekir. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünlerde oluşacak besin artıkları, yağ kalıntıları gibi pisliklerin düğme, çıkış gibi noktalarında, ürün boşluklarında birikmesini unutmayarak hareket etmek gerekmektedir. Daha önce de söz ettiğimiz gibi Avrupa yakası endüstriyel mutfak temizliği açısından da öne çıkan ilçelerimizi içermektedir.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Nelerdir?

Endüstriyel mutfak malzemeleri, ticari amaç ile çalışan firmaların mutfaklarında kullanılan ürünlere verilen genel isimdir. Firmanın ilgi alanına, menüsüne ve mekanın büyüklüğüne göre çeşitlendirilebilen endüstriyel mutfak malzemeleri uygun olacak bir şekilde seçilmelidir. Endüstriyel mutfak malzemelerinin oldukça çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır.

Hazırlık, pişirmek ve servis aşamaları olarak mutfak alanları söz konusudur. Hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleri, mutfağa ilk girildiğinde ürünlerin hazırlandığı aşamada kullanacak olan ürünleri içermektedir. Örneğin; ev yemeği hizmeti veren bir yemek firmasının mutfağında hazırlık aşamasında endüstriyel mutfak tezgahı, sebze kesmek, doğramak, parçalamak gibi işlevleri olan aletler bulunmaktadır.

Endüstriyel mutfak tezgahı ve endüstriyel mutfak bataryası, mutfağı kullanan her şirkette olması gereken iki parçadır. Et yemekleri ile öne çıkan firmalarda kemik kesme makinesi, kıyma makineleri, et parçalayan ve et döven makineler en çok ve sık tercih edilen makinelerdir.

Hamur işi yapan firmalarda ise hamur yoğurma makinesi, hamur açma makinesi, karıştırma mikserleri gibi insan gücü ihtiyacını en ufağa, yemek hazırlama hızını en çoğa çıkaran ürünler kullanılmaktadır. Kahve ve içecek alanında çalışan firmalarda ise kahve öğütücü, kahve kavurma makinesi vb. aletler bulunmaktadır.

Pişirme aşamasında kullanılan malzemeler ise; ocak, kızartma makinesi, kaynatma kazanı, donanımlı ızgara düzeneği, endüstriyel fırın gibi ürünlerdir. Yemek yapma tercihli firmalar kendi mutfaklarına bakarak hizmet verdikleri kategorilere göre, müşterilerine sunduğu menüdeki ürünlere göre seçilmelidir.

Pişirilen ürünlerin yanı sıra ürünün lezzeti, lezzetiyle beraber müşterinin beğenisi de oldukça önemlidir. Bu kısımda işin içine servis kısmında kullanılacak olan endüstriyel mutfak malzemeleri de girmektedir. Pişirilen yiyeceklerin müşteriye sunulurken sıcak olması ciddi anlamda önemlidir. Götürülen yiyeceğin sıcak kalması için benmari kazanı adında bir ürün kullanımdadır. Servis edilirken salat bar adı verilen mutfak malzemesi ve servis istasyonu diye adlandırılan araçlar da kullanımdadır.

Şirketlerin en sık tercih ettiği endüstriyel mutfak tasarımında; tam donanımlı endüstriyel fırınlar, endüstriyel bulaşık makineleri, büyük buzdolapları, döner ocakları, soğutucu dolaplar, sıcak teşhir dolabı, buz makineleri, bardak yıkama makinesi, sebze soyma makineleri, tatlı sıkma ve dövme makineleri endüstriyel mutfak bataryası vb. endüstriyel mutfak malzemeleri tercih edilmektedir. Endüstriyel mutfak malzemeleri İstanbul ilinde bazı ilçelerde sık satılan ürünlerdir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021