UncategorizedAntalya Endüstriyel Mutfak | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Nisan 20, 2022by admin0

Antalya Endüstriyel Mutfak

Antalya endüstriyel mutfak açısından oldukça gelişmiş bir ilimizdir ve birçok profesyonel mutfağa sahiptir.         

Endüstriyel mutfak ürünleri, profesyonel mutfakların kullandıkları, işleri kolaylaştıran, oldukça dayanıklı ürünlerdir. Genel olarak ticaret amacı güderek çalışan otel, kafe, restoran, fabrika, gibi firmalarda kullanılan mutfak tasarımı çeşididir. Dolayısıyla Antalya endüstriyel mutfak açısından oldukça gelişmiş bir ilimizdir.

Endüstriyel mutfak tasarımlarında, firmanın ihtiyaçlarına dayanarak işlerin işleyişinin hızlanmasını sağlayan ve de kolay hale getiren teknolojik ürünler vardır. Endüstriyel mutfak ölçüleri firmanın projesine göre ya da alanın metrekaresine göre alınmaktadır.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikten üretilen tüm kullanımlara uygun mutfak ihtiyaçlarını ve mutfak projelerini içermektedir. Mutfaktaki işleri hızlandırmaya yarayan mutfak çeşididir. Mutfakta çıkabilecek bütün ihtiyaçları karşılamak için gerekli tüm donanımlara sahiptir. Bu iş ile uğraşmakta olan endüstriyel mutfak markaları bulunmaktadır. Genellikle barlar, lokantalar,  catering şirketleri gibi şirketler tarafından kullanılan mutfak çeşitleridir. Ülkemizde birçok ilimizde endüstriyel mutfak bulunmaktadır. Antalya endüstriyel mutfakaçısından gelişmiş şehirlerimizden biridir.

Mutfak kullanılıp yiyecek ya da içecekler hazırlandıktan sonra çıkan bulaşıkları yıkamak için endüstriyel bulaşık makineleri üretilmiştir. Sebzelerin, meyvelerin kısaca yiyecek ve içeceklerin daha taze ve daha uzun ömre sahip olmaları için endüstriyel buzdolapları da tasarlanmıştır. Ayrıca ülkemizde bazı illerde bu mutfak çeşidinden fazlaca bulunmaktadır. Az önce de söylediğimiz gibi Antalya endüstriyel mutfak konusunda önde gelen şehirlerimizden biridir. Endüstriyel mutfak firmaları, hizmet almak isteyen firmalar için mutfakları düzenlemek ile görevlidir.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları Nelerdir?

Endüstriyel mutfağın oldukça çok faydası bulunmaktadır. Mutfakta oluşması öngörülen ihtiyaçları gidermeye yarayacak özellikleri olmaktadır. Endüstriyel mutfak sayesinde mutfaklar kullanımı kolay ve dayanıklı olduğu için hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin isteğinin hızlıca giderilmesine yarar.

Endüstriyel mutfağın faydaları sayesinde insan gücü ihtiyacı minimum seviyeye inmektedir. Yine endüstriyel mutfak sayesinde mutfakta işler ve yemekler çok daha hızlı halledilmektedir. Endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini oldukça uzun vadede korumaktadır. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, kişilere bunlar gibi birçok konuda avantaj sağlamaktadır. Son olarak harcanan zamanı minimuma indirdiği için kişilere vakit kazandırır.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak içerisinde bulunan tüm malzemeler, tam donanımlı olmalıdır. Endüstriyel mutfak, profesyonel mutfaklar için fazlaca önemlidir. İşletmelerin endüstriyel mutfakları seçerken ihtiyaçları olanları seçmesi gerekir.

Bu mutfaklar, tasarlanırken işletmenin alanı dikkate alınmalıdır. Ürünlerin boyları ve enleri alana uygun biçimde belirlenmelidir. Endüstriyel mutfak tasarımı yapılacakken kurulum yapılacak cihazların hangilerinin olacağı önceden belirlenmelidir. Endüstriyel mutfak ürünlerinin kullanışlı bir şekilde konumlandırılması oldukça önemlidir.

Firma, kendi mevcut alanına göre en iyi endüstriyel mutfak ürünlerini seçmelidir. Firma, olan alanını en iyi şekilde değerlendirmelidir. Endüstriyel mutfaklar, olay örgüsünü en iyi ve en kullanışlı duruma getirebilmek için planlanmalıdır. Mutfakta yapılan düzen ne kadar iyi organize edilirse yapılacak iş o kadar kısa vakitte tamamlanabilir. Bu nedenle alınacak olan endüstriyel mutfak ürünleri konumlandırılacağı mutfakta dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi gereklidir. Antalya endüstriyel mutfak dizaynı konusunda öncü illerimizdendir.

Bar, kafe, kahveci gibi mekanlarda bardak yıkama makineleri gibi cihazlar da olmalıdır. Endüstriyel mutfak ürünlerinde hijyen ve temizliğe de önem vermek çok önemlidir. Bilhassa gıda sektöründe hizmet veren firmaların temizliğe çok daha fazla önem dikkat etmesi gerekir. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünlerde oluşacak besin artıkları, yağ kalıntıları gibi kirlerin düğme, çıkış gibi noktalarında, ürün boşluklarında biriktiğini bilerek hareket etmek gerekmektedir. Daha önce de söz ettiğimiz gibi Antalya endüstriyel mutfak temizliği açısından da öne çıkan bir şehrimizdir.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Nelerdir?

Endüstriyel mutfak malzemeleri, ticari amaç ile çalışan firmaların mutfaklarında kullanılan ürünlere denmektedir. Firmanın ilgi alanına, menüsüne ve büyüklüğüne göre çeşitlendirilebilen endüstriyel mutfak malzemeleri, uygun olacak bir şekilde seçilmeli ve ona uygun olarak alınmalıdır. Endüstriyel mutfak malzemelerinin çok çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır.

Hazırlık, pişirmek ve servis aşamaları olarak mutfak alanları vardır. Hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleri, mutfağa ilk girildiğinde ürünlerin hazırlandığı aşamada kullanacak olan ürünlerdir. Örneğin; ev yemekleriyle hizmeti veren bir yemek firmasının mutfağında hazırlık aşamasında endüstriyel mutfak tezgahı, sebze kesme, doğrama, parçalama gibi işlevleri olan ürün çeşitleri bulunmaktadır.

Endüstriyel mutfak tezgahı ve endüstriyel mutfak bataryası da olması gereken parçalardır. Et yemekleri ile öne çıkan firmalarda kemik kesme makinesi, kıyma makineleri, et parçalayan ya da döven önemli mutfak malzemeleridir.

Hamur işi üretilen işletmelerde ise hamur yoğurma makinesi, hamur açma makinesi, karıştırma mikserleri gibi insan gücü ihtiyacını en aza, yemek hazırlama hızını maksimuma çıkaran ürünler kullanılmaktadır. Kahve üzerine çalışan firmalarda ise kahve öğütücü, kahve kavurma makinesi gibi ürünler bulunmaktadır.

Pişirme aşamasında kullanılan malzemelerde ise ocak, kızartma makinesi, kaynatma kazanı, donanımlı ızgara düzeneği, endüstriyel fırın gibi cihazlar bulunmaktadır. Yemek yapma tercihli firmalar kendi fonksiyonlarına bakarak hizmet verdikleri konulara göre, müşterilerine sunduğu menüdeki ürünlere göre seçilmelidir.

Pişirilen ürünlerin yanı sıra ürünün lezzeti, lezzeti ile beraber müşterinin beğenisi de oldukça önemlidir. Burada işin içine servis kısmında kullanılacak olan endüstriyel mutfak malzemeleri dahil olmaktadır. Pişirilen yiyeceklerin müşteriye sunulurken sıcak olması çok mühimdir. Götürülen yiyeceğin sıcak kalması için benmari kazanı adında bir cihaz kullanılmaktadır. Servis edilirken salat bar adı verilen mutfak malzemesi ve servis istasyonu diye adlandırılan araçlar da kullanılmaktadır.

Şirketlerin en çok tercih ettiği endüstriyel mutfak tasarımında; tam donanımlı endüstriyel fırınlar, endüstriyel bulaşık makineleri, büyük buzdolapları, döner ocakları, soğutucu dolaplar, sıcak teşhir dolabı, küp buz makineleri, bardak yıkama makinesi, patates, soğan soyma makineleri, tatlı sıkma ve dövme makineleri endüstriyel mutfak bataryası vb. endüstriyel mutfak malzemeleri bulunmaktadır. Endüstriyel mutfak malzemeleri İstanbul ilinde kolaylıkla bulunabilen malzemelerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021