UncategorizedAnadolu Yakası Endüstriyel Mutfak | Nox Professional | Endüstriyel Mutfak

Nisan 20, 2022by admin0

Anadolu Yakası Endüstriyel Mutfak

Anadolu yakası endüstriyel mutfak açısından oldukça gelişmiş olan yakamızdır ve birçok profesyonel mutfağa sahiplik yapmaktadır.         

Endüstriyel mutfak, profesyonel mutfakların kullandıkları, işleri kolaylaştıran, oldukça dayanıklı ürünlerden oluşan mutfaklardır. Genel olarak ticaret amacı güderek çalışan otel, kafe, restoran, fabrika, gibi firmalarda kullanılan mutfak tasarımlarının genel adıdır. Dolayısıyla Anadolu yakası endüstriyel mutfak açısından oldukça gelişmiş ilçelerimizi içermektedir.

Endüstriyel mutfak ölçülerini firmanın ihtiyaçlarına dayanarak işlerin işleyişinin hızlanmasını sağlayan ve de kolay hale getiren teknolojik ürünler içermektedir. Endüstriyel mutfak ölçüleri firmanın projesine göre veya yerin metrekaresine göre ayarlanmalıdır.

Endüstriyel Mutfak Nedir?

Endüstriyel mutfak, paslanmaz çelikten üretilen tüm kullanımlara uygun mutfak ihtiyaçlarını ve projelerini içeren bir tanımdır. Mutfaktaki işleri hızlandırmayı sağlamaktadır. Mutfakta çıkabilecek bütün ihtiyaçları karşılamak için gerekli tüm donanımlara sahip mutfakların genel adıdır. Bu iş ile uğraşan endüstriyel mutfak markaları günümüzde oldukça fazladır. Genellikle barlar, lokantalar,  catering şirketleri gibi şirketler tarafından kullanılan mutfak çeşididir. Ülkemizde birçok ilimizde endüstriyel mutfak vardır ve İstanbul ilimiz de bu illerdendir. Anadolu yakası endüstriyel mutfak açısından gelişmiş ilçelerimizi barındırmaktadır.

Mutfakta yiyecek ya da içecekler hazırlandıktan sonra çıkan bulaşıkları yıkamak için endüstriyel bulaşık makineleri vardır. Sebzelerin, meyvelerin kısaca yiyecek ve içeceklerin daha taze ve daha uzun ömre sahip olmaları için endüstriyel buzdolapları da söz konusudur. Ayrıca ülkemizde bazı şehirlerde bu mutfak çeşidinden fazlaca bulunmaktadır. Az önce de söylediğimiz gibi Anadolu yakası endüstriyel mutfakkonusunda önde gelen ilçeleri içermektedir. Endüstriyel mutfak firmaları, hizmet almak istenen mutfakları düzenlemek ile görevli firmalardır.

Endüstriyel Mutfağın Faydaları Nelerdir?

Endüstriyel mutfağın oldukça çok faydası bulunur. Mutfakta oluşması tahmin edilen ihtiyaçları gidermeye yarayacak özellikleri vardır. Endüstriyel mutfak sayesinde mutfaklar kullanımı kolay ve dayanıklı olduğu için hem ticari amaçlı çalışan firmanın hem de müşterinin isteğini hızlıca ortadan kaldırılmasını sağlar.

Endüstriyel mutfağın faydaları sayesinde insan gücü ihtiyacı en az seviyeye düşer. Endüstriyel mutfak sayesinde mutfakta işler ve yemekler çok daha hızlı halledilir. Yine endüstriyel buzdolapları ürünlerin tazeliğini oldukça uzun vadede korur. Söz ettiğimiz endüstriyel mutfaklar, kişilere bunlar gibi birçok konuda fayda sağlamaktadır.

Endüstriyel Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel mutfak içerisinde bulunan tüm malzemeler, tam donanımlı biçimde olmalıdır. Ayrıca endüstriyel mutfak, profesyonel mutfaklar için çok önemlidir. İşletmelerin endüstriyel mutfakları seçerken ihtiyaçları olanları tercih etmesi önemli bir konudur.

Firmalar, kendi mevcut alanına göre en iyi endüstriyel mutfak ürününü seçmelidir. Firma, olan alanını en iyi biçimde değerlendirmesi gereklidir. Endüstriyel mutfaklar, olay örgüsünü en iyi ve en kullanışlı hale getirebilmek için düzenlenmelidir. Mutfakta yapılan düzen ne denli iyi organize edilirse yapılacak iş o kadar kısa vakitte tamamlanabilir. Bu sebeple alınacak olan endüstriyel mutfak ürünleri konumlandırılacağı mutfakta dikkatli bir şekilde dizayn edilmesi gereklidir. Anadolu yakası endüstriyel mutfak dizaynı konusunda öncü ilçelerimizi barındırmaktadır.

Bar, kafe, kahveci gibi mekanlarda bardak yıkama makineleri gibi makineler de olmalıdır. Endüstriyel mutfak malzemelerinde hijyen ve temizliğe de önem vermek gereklidir. Bilhassa gıda sektöründe hizmet veren firmaların temizliğe daha çok önem vermesi gerekir. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünlerde oluşacak besin artıkları, yağ kalıntıları gibi şeylerin düğme, çıkış gibi noktalarında, ürün boşluklarında birikmesini unutmayarak hareket etmek gerekmektedir. Daha önce de söz ettiğimiz gibi Anadolu yakası endüstriyel mutfak temizliği açısından da öne çıkan ilçelerimizi içermektedir.

Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Nelerdir?

Endüstriyel mutfak malzemeleri, ticari amaç ile çalışan firmaların mutfaklarında kullanılan ürünlere denmektedir. Firmanın ilgi alanına, menüsüne ve büyüklüğüne göre çeşitlendirilebilen endüstriyel mutfak malzemeleri uygun olacak bir şekilde seçilmelidir. Endüstriyel mutfak malzemelerinin çok çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır.

Hazırlık, pişirmek ve servis aşamaları olarak mutfak alanları vardır. Hazırlık aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak malzemeleri, mutfağa ilk girildiğinde ürünlerin hazırlandığı aşamada kullanacak olan ürünlerdir. Örneğin; ev yemekleriyle hizmet veren bir yemek firmasının mutfağında hazırlık aşamasında endüstriyel mutfak tezgahı, sebze kesmek, doğramak, parçalamak gibi işlevleri olan aletler bulunmaktadır.

Endüstriyel mutfak tezgahı ve endüstriyel mutfak bataryası bu mutfağı kullanan her şirkette olması gereken parçalardır. Et yemekleri ile öne çıkan firmalarda kemik kesme makinesi, kıyma makineleri, et parçalayan ve et döven makineler en çok tercih edilen makinelerdir.

Hamur işi yapan firmalarda ise hamur yoğurma makinesi, hamur açma makinesi, karıştırma mikserleri gibi insan gücü ihtiyacını en aza, yemek hazırlama hızını maksimuma çıkaran ürünler kullanılmaktadır. Kahve ve içecek alanında çalışan firmalarda ise kahve öğütücü, kahve kavurma makinesi gibi ürünler bulunmaktadır.

Pişirme aşamasında kullanılan malzemeler ise; ocak, kızartma makinesi, kaynatma kazanı, donanımlı ızgara düzeneği, endüstriyel fırın gibi ürünleri içermektedir. Yemek yapma tercihli firmalar kendi alanlarına bakarak hizmet verdikleri alanlara göre, müşterilerine sunduğu menüdeki ürünlere göre seçilmelidir.

Pişirilen ürünlerin yanı sıra ürünün lezzeti, lezzetiyle beraber müşterinin beğenmesi de oldukça önemlidir. Burada işin içine servis kısmında kullanılacak olan endüstriyel mutfak malzemeleri de girmektedir. Pişirilen yiyeceklerin müşteriye sunulurken sıcak olması oldukça önemlidir. Götürülen yiyeceğin sıcak kalması için benmari kazanı adında bir ürün kullanılmaktadır. Servis edilirken salat bar adı verilen mutfak malzemesi ve servis istasyonu diye adlandırılan araçlar da serviste kullanılmaktadır.

Şirketlerin en çok tercih ettiği endüstriyel mutfak tasarımında; tam donanımlı endüstriyel fırınlar, endüstriyel bulaşık makineleri, büyük buzdolapları, döner ocakları, soğutucu dolaplar, sıcak teşhir dolabı, küp buz makineleri, bardak yıkama makinesi, sebze soyma makineleri, tatlı sıkma ve dövme makineleri endüstriyel mutfak bataryası vb. endüstriyel mutfak malzemeleri tercih edilmektedir. Endüstriyel mutfak malzemeleri İstanbul ilinde satılan ürünlerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nox Professional Industrial Kitchen © 2021